E dificil de montat ABS si AC ?!?!

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Teo-Onesti
pasionat
Mesaje: 514
Membru din: Lun 11-Apr-2005 13:46
Localitate: Onesti(Bacau)

E dificil de montat ABS si AC ?!?!

Mesajde Teo-Onesti » Joi 17-Noi-2005 14:43

Nu am AC si ABS pe masina(XM).Aveti idee cat ar fi de dificil de montat si cam cat ar costa aceste 2 operatiuni?

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Joi 17-Noi-2005 15:13

Daca ai avea piesele de la alt xm, cred ca intr-o sapt. s-ar putea pune.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Joi 17-Noi-2005 15:14

ABS
Dificil nu ar fi dar necesita timp si rabdare; ar mai fi problema achizitionarii acestuia pt. ca sunt o groaza de componente care ar trebui schimbate si in plus cred ca ar trebui sa iei cablajul original al masinii dupa care faci transplantul pt. ca e mai simplu.
Acestea ar fi componentele care ar trebui procurate:
-computerul ABS
-instalatia electrica
-senzori de la roti
-blocul de electroventile care se monteaza pe circuitul de franare
-portfuzetele fata(cele de pe masina nu au gaura pt. montare senzorilor-se pot face dar necesita mai multa munca)
-bascule spate(acelasi lucru ca pe spate ;nu au gauri pt. senzori dar si astea se pot face cu grija)
-capetele de planetara (cele de ABS au niste caneluri pe ele)
Nu mai tin minte daca XM are cote de rulmenti pt. roti diferite intre frana normala si ABS;daca da atunci sigur trebuiesc schimbate portfuzetele si basculele
AC
Aici daca ai un sistem complet de AC se integreaza destul de usor pe masina.

Avatar utilizator
Teo-Onesti
pasionat
Mesaje: 514
Membru din: Lun 11-Apr-2005 13:46
Localitate: Onesti(Bacau)

r

Mesajde Teo-Onesti » Joi 17-Noi-2005 16:27

Deci ar fi mult mai usor de montat AC de cat ABS...Totusi ABS-ul m-a scos intr-o zi dintr-un accident SIGUR!!!Aveam cam 80-90km/h(eram cu un Xm din 1990, 3.0 6V),si a iesit un destept din dreapta,la o intersectie,in fata mea,am facut dreapta prin spatele lui cu un pic de frana,dar imediat dupa intersectie erau parcate masini pe dreapta,asa ca din instinct am tras de volan imediat stanga.Eram sigur ca voi derapa si voi intra in prima masina parcata,dar XM-ul a facut dreapta-stanga fara sa derapeze deloc,iar eu am ramas nedumerit de ce s-a-ntamplat asa!Ma gandesc ca numai ABS-ul m-a salvat...Asa o fi ?!?De asta ma cam intereseaza sa am si eu asa ceva pe masina.Nu mai zic ca anul trecut intr-o curba spre dreapta in coborare pe niste serpentine(eram in Italia,cu XM-ul actual,drumul era un pic umed,dar cauciucuri aveam f bune),aveam cam 60-65 km/h si mi-a fugit spatele asa de tare incat a trebuit sa trag stanga taaare si am derapat puternic,asa ca la raliuri,si abia-abia m-am mentinut pe drum !De mentionat ca am coborat aceleasi serpentine cu un mercedes 190 D din 1987 cam cu 70-75km/h si a stat parca mult mai bine in curbele alea... Oare daca aveam ABS se mai intampla asta?Sau asta actioneaza numai cand franezi?

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Joi 17-Noi-2005 16:49

ABS-ul actioneaza numai la franare, masina ramanand manevrabila cand franezi violent.

Avatar utilizator
Teo-Onesti
pasionat
Mesaje: 514
Membru din: Lun 11-Apr-2005 13:46
Localitate: Onesti(Bacau)

v

Mesajde Teo-Onesti » Sâm 19-Noi-2005 21:44

Va multumesc de raspunsuri.O sa incerc sa procur echipamentele respective si apoi mai aduc detalii aici.


Înapoi la “Electrica - XM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187669
    Total subiecte 18617
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11704
    Cel mai nou membru wilson