Cutie viteze

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Mie 30-Apr-2014 20:14

Da tijele la cutie ce sa aiba, nici nu am umbla la ele, doar am scos stiftul dublu ca sa pot scoate ambii arbori. Am procedat exact ca in link-ul ala. Nici nu prea ai ce sa desfaci la ele ca sunt nituite iar in rest cautatoarele sunt tratate, nu aveau uzuri sau alte chestii ciudate.
Singurul lucru care l-am montat diferit a fost piulita de la arborele cu priza de putere, cu care vine prins sincronul la a 5-a. Am strans-o cu un sfert de tura mai mult fata de semnele unde fusese batuta antidesfacere....dar nu se invartea greu sau alte chestii...pe arborele primar sunt rulmeti conici.
Azi am verificat timoneria, tijele sunt drepte, chiar am pus un vecin sa schimbe si mi-a zis ca merge schimbatorul cum mergea la masina lui cand era noua. Schimbatorul merge exact ca inainte sa intervin la cutie.

Pedala de ambreiaj ca sa stea in aceeasi pozitie ca si inainte...adica mai sus decat frana, piulitele la cablu sunt stranse aproape de maxim. Cu vechiul ambreiaj erau stranse abia pe la jumatate ca a ramas semn...oarecum ca placa de presiune si discul sunt noi este normal..dar sa nu fie prea groase :?
Daca era din cutie de ce cu dublu ambreiaj intra fara probleme?
Am gasit kit ambreiaj sh (placa+disc) original de vanzare cu 150 lei si discul arata bine bine...Tot pe la ambreiaj e necuratul ca altfel nu-mi explic.

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Mie 21-Mai-2014 18:05

Am facut niste poze la placa de presiune din fabrica, se merita sa o mai tin sau sa-i fac vant? Am vazut ca pe suprafata in unele locuri are niste microfisuri.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

benny_merty
pasionat
Mesaje: 1050
Membru din: Joi 07-Iul-2011 20:21
Localitate: Sibiu Cisnadie

Mesajde benny_merty » Mie 21-Mai-2014 22:47

Din uzura ce se vede in poza merge mumai la montarea rulmentului de presiune va trebui sa se monteze o saiba sa fie mai fix.
La microfisuri ce se vad pe suprafata va trebui rectificat.
Eu garantez pe asta originala mai mult decat una noua.
:roll: :steering:


Înapoi la “Mecanica - Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern