intarire suspensie hidraulica

sfere, dozatoare, pompe, LHM, etc Âşi tren de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

majestiqe
pasionat
Mesaje: 284
Membru din: Mar 18-Ian-2011 19:38
Localitate: turnu magurele

Mesajde majestiqe » Mar 01-Mar-2011 14:23

khan scrie:mai oameni buni, despre ce vb aici? mai majestique, is curios cum te-ai gindit tu sa o lasi mai jos? si sa fie mai tare in acelasi timp? povesteste si dupa aia gasim varianta corecta



masina pe fata are suspensie normala , am cumparat reglabila , care are telescoapele si arcurile mai tari ,ma intereseaza sa fac si pe spate aceeasi chestie , adica sa intaresc suspensia .exemplu :

fiind la un anumit nivel. cand apas pe ea acum se duce in jos 10 cm , adica este moale ,
tot de la acelasi nivel , cand apas pe ea vreau sa se duca in jos doar 5 cm , sa fie mai teapana

sa se potriveasca la duritate cu cea de pe fata ,
sa nu topae fata intrun fel si spatele in altul . sper ca mam facut inteles :D



P.S. sistemul la mine este foarte simplu fata de citroen: am o pompa si o supapa si o singura sfera cand actionez pompa se ridica , cand actionez supapa coboara .Duritatea ramanand aceeasi pe toata cursa ,

majestiqe
pasionat
Mesaje: 284
Membru din: Mar 18-Ian-2011 19:38
Localitate: turnu magurele

Mesajde majestiqe » Mar 01-Mar-2011 14:29

dj01fad scrie:pai nu are autoleveling?


dap are auto leveling , dar la drumurile din romania ,cand iau o serie de gropi se ridica si iti dai seama ce frumos arata cu fata la 8 cm si spatele la 30 :)), trebuie sa mai merg vreo 300 de metri pana coboara , asa ca am trecuto pe manual ( am scos mufa de la calculator si am pus joystik pe consola ) solutie romaneasca :))

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 01-Mar-2011 14:31

e, aici am vrut sa ajung: esti sigur ca duritatea e aceeasi pe toata plaja, indiferent de inaltime? pentru ca la sistemul clasic, pe masura ce o cobori din reglaj, se inmoaie, asa ca aici trebuie avut grija. eu as zice sa faci asa: umfgla sfera la 30 bar si regleaz-o pe o pozitie 1-2 cm sub normal, daca e inca moale, mai scade presiunea, dar eu unul as zice sa nu scazi sub 20, pt ca de la 15 incolo exista toate sansele sa o spargi oricind in mers, mai ales pe denivelari
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

majestiqe
pasionat
Mesaje: 284
Membru din: Mar 18-Ian-2011 19:38
Localitate: turnu magurele

Mesajde majestiqe » Mar 01-Mar-2011 14:32

stan cristian scrie:
majestiqe scrie:scuze , nu vroiam sa tzip :P , am scris din greseala cu litere mari . ok am sa verific presiunea .
si tot nu ma lamurit nimeni , ce trebuie sa fac ca sa o intaresc , sa aiba efect de arc tare ? , repet nu de telescopp , ea se misca destul de greu sus jos , dar daca urc 3 persoane in spate se lasa de atinge pe jos , trebuie sa o ridic manual .

salutare, am vazut ca are sistem de corectie automat ( autoleveling).... , cum o ridici manual?




am raspuns lui nic , am scos mufa de la calculatorul ala de suspensie si am pus un joystik in consola centrala , am uitat sa mentionez ca masina avea butoane de ridicare si coborare manuala in portbagaj .
Vezi linkul ala de pe prima pagina ca explica sistemul de la a la z

majestiqe
pasionat
Mesaje: 284
Membru din: Mar 18-Ian-2011 19:38
Localitate: turnu magurele

Mesajde majestiqe » Mar 01-Mar-2011 14:37

khan scrie:e, aici am vrut sa ajung: esti sigur ca duritatea e aceeasi pe toata plaja, indiferent de inaltime? pentru ca la sistemul clasic, pe masura ce o cobori din reglaj, se inmoaie, asa ca aici trebuie avut grija. eu as zice sa faci asa: umfgla sfera la 30 bar si regleaz-o pe o pozitie 1-2 cm sub normal, daca e inca moale, mai scade presiunea, dar eu unul as zice sa nu scazi sub 20, pt ca de la 15 incolo exista toate sansele sa o spargi oricind in mers, mai ales pe denivelari


ce chestie, foarte ciudat eu credeam ca trebuie crescuta presiunea , cel putin asa mia zis baiatu ala de a schimbat sfera .
daca nu sunt prea insistent ,ai putea sa imi explici si mie cum lucreaza sfera asta de trebuie desunflata sa se intareasca ?


eu din cate stiu ea are o membrana din cauciuc in interior , intro parte azot in cealalta uleiul ,daca o desunflu nu se inmoaie ca o roata de la masina ? multam pentru rabdare :D

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 01-Mar-2011 14:39

ti-a explicat si Nic, scade de fapt cursa membranei, pentru ca presiunea uleiului e constanta. scazind cursa membranei, masina se intareste, simplu
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

majestiqe
pasionat
Mesaje: 284
Membru din: Mar 18-Ian-2011 19:38
Localitate: turnu magurele

Mesajde majestiqe » Mar 01-Mar-2011 14:42

khan scrie:ti-a explicat si Nic, scade de fapt cursa membranei, pentru ca presiunea uleiului e constanta. scazind cursa membranei, masina se intareste, simplu

AAAA gata am inteles , intradevar foarte simplu , ca atunci cand s-ar sparge , numai ca eu nu ajung cu ea pana acolo .
multumesc frumos

catalin197114
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Joi 24-Ian-2013 17:00
Localitate: panciu

Mesajde catalin197114 » Joi 24-Ian-2013 17:18

Salu! Ma numesc Catalin si am un Citroen Xantia breck din 1999. Azi dimineata nu s-a mai ridicat spatele,am plecat cu ea,am completat uleiul, dupa care mi s-a aprins in bord becul atentie si stop,dupa care nu am mai avut nici frana.Mi s-a spus sa aerisesc din fata,am aerisit si nimic. :cry: Multumesc!si va cer niste sfaturi! :)

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Joi 24-Ian-2013 17:23

poi cum era nivelul?
de ce ai completat?
pe spate ai blocat parghia,intra sub si curat-o
pune-o sa faca genoflexiuni sa se curete singura,sus,jos si tot asa
pierde pe undeva?
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

catalin197114
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Joi 24-Ian-2013 17:00
Localitate: panciu

Mesajde catalin197114 » Joi 24-Ian-2013 17:26

Nu vrea de loc si am si becul aprins in bord si nici frani.Am incercat de multe ori sa o ridic dar nu vrea pe nici o treapta. Dar parghia care este ca nu am umblat nici o data :).

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Joi 24-Ian-2013 17:28

tu te bagi sub masina si cineva din interior misca si ai sa o vezi
lichid mai avea in instalatie cand ai completat nivelul?
nivelul se completeaza pe ulima treapta,sus
pierde?
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

catalin197114
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Joi 24-Ian-2013 17:00
Localitate: panciu

Mesajde catalin197114 » Joi 24-Ian-2013 17:51

LIchid avea si i-am mai pus un litru crezand ca nu mai are dar numar de telefon poti sa-mi dai sa vorbim?:)
E mai bine si discutam altfel:)

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Joi 24-Ian-2013 17:53

sunt la munca si nu pot raspunde la telefon
si dupa ce ai pus un litru cat este nivelul?
repet intrebarea,pierde masiv pe undeva?
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

catalin197114
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Joi 24-Ian-2013 17:00
Localitate: panciu

Mesajde catalin197114 » Joi 24-Ian-2013 18:01

Intr-un an de zile a sub masina cateva picaturi si am zis ca nu are ulei si de asta am completat dar ulei avea nivelul nu il mai stiu:)

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Joi 24-Ian-2013 18:06

daca intr-un an ai vazut cateva picaturi si acum ai pus un litru sa zicem ca e ok
atunci incearca sa ii dai o cheie o pui pe normal si sari in portbagaj sa se deblocheze parghia
daca se deblocheaza o pui sa faca sport sa isi dezmoarta oasele
si ca idee ridic-o sus si verifica nivelul

EDIT:dar tot nu intelg de ce ai ramas fara frane
sigur pierzi pe undeva mult si nu vezi
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!


Înapoi la “Hidraulica - Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187677
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS