Bieleta de la directie

sfere, dozatoare, pompe, LHM, etc Âşi tren de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
florin_budea
pasionat
Mesaje: 313
Membru din: Vin 02-Dec-2005 11:25
Localitate: Bihor,Beius

Bieleta de la directie

Mesajde florin_budea » Joi 27-Apr-2006 13:07

Cum se demonteaza nu stiu daca m-am exprimat corect dar mai simplu tija care vine de la directie si care are capul de baza in capat, am o uzura la ea si nu stiu cum sa o dau jos ca nu vad nici o urma pentru cheie, oare cu moxul?

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 27-Apr-2006 13:43

Ar trebui sa te uiti si sub burduf. Cred ca tu vorbesti de bara care se infileteaza in cremaliera.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Joi 27-Apr-2006 14:53

Daca te referi la rotula de directie (articulatia dinspre caseta de directie si nu cea de pe fuzeta care este capatul de bara), atunci se demonteaza prin desfiletare; locul pt cheie este chiar langa caseta de directie
Prima data se demonteaza burduful; pt a putea sa o desfaci, trebuie sa demontezi si capatul de bara din fuzeta
De obicei rotula este asigurata cu o saiba speciala care se inlocuieste cu una noua; va trebui sa departezi saiba pt a putea pune cheia
Ca sa ai acces mai usor, trebuie sa virezi rotile st sau dr la maxim, in functie de partea in care lucrezi (maxim stanga pt a lucra la partea dreapta si invers)
Nu am demontat asa ceva la Xantia, dar am facut chestia asta la un XM si nu cred ca difera f mult; si binenteles de multe ori la Cx-ul meu

Avatar utilizator
florin_budea
pasionat
Mesaje: 313
Membru din: Vin 02-Dec-2005 11:25
Localitate: Bihor,Beius

Mesajde florin_budea » Joi 27-Apr-2006 18:52

Cea care are capatul de bara pe ea la capat ? , daca incerc sa o rasucesc merge in gol pentru ca in celalalt capat(spre caseta de directie) are o bila care ii permite asa ceva , acea bila si-a facut uzura si bate, bila nu se vede ca aste protejata de un "burduf" cred asa ii zile

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 27-Apr-2006 23:56

pai da, dar 'bila' se afla intr-o cochilie, exact ca la un pivot; trebuie sa tragi burduful si sa desurubezi cochilia cu totul din cremaliera. daca dai burduful jos o sa vezi cam cum e treaba. bafta!
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
florin_budea
pasionat
Mesaje: 313
Membru din: Vin 02-Dec-2005 11:25
Localitate: Bihor,Beius

Mesajde florin_budea » Vin 28-Apr-2006 13:06

Nu prea cunosc termenii tehnici ai mecanicii dar cremaliera cred ca este bara nichelata care vine de la caseta de directie care este aparata de un burduf, si in capatul (pe partea dreapta) este actionata de servodirectie."Bila" defecta este introdusa aici .Sa inteleg ca piesa (undei bagata "bila" si de unde actioneaza servodirectia asupra directiei) se desfileteaza dupa cremaliera , dar piesa asta nu are loc pentru cheie este cilindrica

Avatar utilizator
florin_budea
pasionat
Mesaje: 313
Membru din: Vin 02-Dec-2005 11:25
Localitate: Bihor,Beius

Mesajde florin_budea » Vin 28-Apr-2006 13:07

Este filet normal

Avatar utilizator
florin_budea
pasionat
Mesaje: 313
Membru din: Vin 02-Dec-2005 11:25
Localitate: Bihor,Beius

Mesajde florin_budea » Vin 28-Apr-2006 13:10

Cand am scris filet normal m-am referit la directia de desfiletare, ca am patit odata cu o alta masina de am rupt surubul era filet pe stanga eu am crezut ca este intepenit, era tot pe directie


Înapoi la “Hidraulica - Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos