ajutor probleme ridicare

sfere, dozatoare, pompe, LHM, etc Âşi tren de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

bosnia
simpatizant
Mesaje: 35
Membru din: Mar 02-Mai-2006 19:33
Localitate: piatra neamt

ajutor probleme ridicare

Mesajde bosnia » Mar 06-Iun-2006 15:46

am o xantia 98, 19 td, si am mici probleme cu ridicatul.
acum vreo 2 zile am vrut sa plec cu masina, dar spatele nu s-a ridicat la nivel ca de obicei.
daca dau maneta sa se ridice masina maxim, ea se ridica si apoi daca o dau in pozitia initiala coboara numai botul(adica fata lucreaza perfect). din pozitia maxim ridicat dau sa coboare de tot si cand vad ca ajunge la normal dau repede maneta la loc. dar nu sta sus, dupa un timp coboara.
va rog ajutati-ma ca nu ma prea pricep cu sistemul asta hidraulic

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 06-Iun-2006 15:55

e infundat corectorul de inaltime si trebuie demontat, curatat si apoi montat si reglat la pozitia normala. pentru asta insa e nevoie de o groapa de vizitare sau o rampa pe care masina sta cu rotile, nu suspendata pe praguri si cu rotile in aer. cu curatatul nu e mare filosofie, trebuie doar sa ai grija de unde ai scos fiecare piesa ca sa stii sa o pui ianpoi in acelasi loc
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

bosnia
simpatizant
Mesaje: 35
Membru din: Mar 02-Mai-2006 19:33
Localitate: piatra neamt

Mesajde bosnia » Mar 06-Iun-2006 16:10

ms dar problema e ca nu stiu care ii ala, adica nu stiu cum arata, ca nu am lucrat in viata mea cu asa ceva. iti multumesc anticipat pentru ajutor. poti sa-mi zici c-am cat dureaza sa-l demontez si sa-l montez la loc.

bosnia
simpatizant
Mesaje: 35
Membru din: Mar 02-Mai-2006 19:33
Localitate: piatra neamt

Mesajde bosnia » Mar 06-Iun-2006 16:16

am citit ca pot sa folosesc hydraurincage pentru curatat corectorul. este bun?? ii mai bine sa demontez sau sa folosesc solutie??? si c-am cat ajunge??? ms

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 06-Iun-2006 16:43

hydraurincage se foloseste in locul LHM si dupa cum ii spune si numele, spala instalatia hidraulica, fara a mai fi nevoie sa demontezi tu fiecare componenta a instalatiei. Se vinde la bidoane de 5l.
Corectorul de inaltime e o chestie rotunda la care se conecteaza niste conducte si pirghia de actionare. E in dreptul puntii spate. Mama, ce explicatie "stiintifica" am dat :o
Mare atentie cu reglatul, sa nu iti cada masina pe tine. Obligatoriu faci asta dintr-o groapa. E bine sa te asiste cineva care stie despre ce e vorba, sa nu strici ceva. Sau mai bine ii faci o vizita lui retro la Galati.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

bosnia
simpatizant
Mesaje: 35
Membru din: Mar 02-Mai-2006 19:33
Localitate: piatra neamt

Mesajde bosnia » Mar 06-Iun-2006 16:47

mersi, am lucrat vreo 4 ani ca mecanic, cred ca ma descurc. si din piatra neamt pana la galati is vreo doi km. mersi mult, de maine ma apuc de treaba.m-ai salvat de la o dilema. mersi din nou

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mar 06-Iun-2006 19:29

Aici poti vedea cum arata componenta respectiva. :wink:

Avatar utilizator
cristian_v
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Joi 15-Dec-2005 10:55
Localitate: nantes

Re: ajutor probleme ridicare

Mesajde cristian_v » Joi 08-Iun-2006 17:43

bosnia scrie:am o xantia 98, 19 td, si am mici probleme cu ridicatul.
acum vreo 2 zile am vrut sa plec cu masina, dar spatele nu s-a ridicat la nivel ca de obicei.
daca dau maneta sa se ridice masina maxim, ea se ridica si apoi daca o dau in pozitia initiala coboara numai botul(adica fata lucreaza perfect). din pozitia maxim ridicat dau sa coboare de tot si cand vad ca ajunge la normal dau repede maneta la loc. dar nu sta sus, dupa un timp coboara.
va rog ajutati-ma ca nu ma prea pricep cu sistemul asta hidraulic


Eu as zice mai degraba ca e sarita bieleta de comanda a corectorului de inaltime, e o chestie mica din plastic alb, cam 3 cm lungime care intra pe doua rotule, una pe corectorul de inaltime iar alta pe tija de comanda.

Urca masina pe rampa si verifica, o gasesti la mijlocul puntii din spate

Avatar utilizator
cristian_v
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Joi 15-Dec-2005 10:55
Localitate: nantes

Mesajde cristian_v » Joi 08-Iun-2006 17:52


Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 08-Iun-2006 20:15

pai daca ar fi rupta nu s-ar ridica cind o da pe maxim, nu? citeste cu atentie ca risti sa pui niste oameni pe drumuri degeaba
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

bosnia
simpatizant
Mesaje: 35
Membru din: Mar 02-Mai-2006 19:33
Localitate: piatra neamt

ms baieti

Mesajde bosnia » Joi 08-Iun-2006 20:48

multumesc ca ma ajutati. am rezolvat problema cristian_v are dreptate era chestia aia mica alba sarita dintr-o nuca. am rezolvat problema . multumesc mult

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 08-Iun-2006 20:56

pai e ciudat, daca e sarita chestia aia de plastic, practic corectorul nu mai e comandat de la maneta si deci nu mai comanda nici ridicarea, nici coborirea, indiferent de situatie, pe cind tu spui ca suspensia reactiona la miscarea manetei, e ceva ciudat la mijloc
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

Avatar utilizator
retro
pasionat
Mesaje: 819
Membru din: Mie 20-Iul-2005 02:53
Localitate: Galati
Masina: Xantia II 1.8i 16v
2: C5 II 2.0i
Contact:

Mesajde retro » Joi 08-Iun-2006 21:44

Nu-i ciudat. In cazul de mai sus corectorul nu mai era comandat de bara de torsiune, dar de la maneta putea fi actionat.

Avatar utilizator
cristian_v
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Joi 15-Dec-2005 10:55
Localitate: nantes

Mesajde cristian_v » Vin 09-Iun-2006 09:11

khan scrie:pai e ciudat, daca e sarita chestia aia de plastic, practic corectorul nu mai e comandat de la maneta si deci nu mai comanda nici ridicarea, nici coborirea, indiferent de situatie, pe cind tu spui ca suspensia reactiona la miscarea manetei, e ceva ciudat la mijloc


Nu e ciudat, bieleta actioneaza corectorul doar in pozitiile intermediare, in pozitiile extreme corectorul e actionat direct de parghia de comanda. Am schimbat bieleta buclucasa acum doua luni, imi sarea odata pe saptamana...

@ bosnia

Daca ai bagat doar la loc bieleta in nuca ei o sa-ti sara iarasi probabil pentru ca e deja uzata. Am auzit de unii ca au reparat problema invelind mai intai nuca cu o bucata de prezervativ

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Vin 09-Iun-2006 19:20

Buna treaba cu prezervativul!
Se potriveste si cu titlul topicului... 8)


Înapoi la “Hidraulica - Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos