Ventilator habitaclu

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Lampard87
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Vin 04-Iul-2008 20:54
Localitate: Curtea de Arges

Ventilator habitaclu

Mesajde Lampard87 » Sâm 23-Ian-2010 10:32

Salutare...am probleme cu ventilatotul de interior si dezaburirea lunetei...nu merge nici una.ventilatorul l-am dat jos,l-am dus la electrician si a zis ca merge....masina e Xantia 1.9TD din '97.ma puteti ajuta in vre-un fel??Multumesc!!

calin
pasionat
Mesaje: 111
Membru din: Lun 26-Mai-2003 14:08
Localitate: Reghin

Re: Ventilator habitaclu

Mesajde calin » Sâm 23-Ian-2010 19:34

Lampard87 scrie:Salutare...am probleme cu ventilatotul de interior si dezaburirea lunetei...nu merge nici una.ventilatorul l-am dat jos,l-am dus la electrician si a zis ca merge....masina e Xantia 1.9TD din '97.ma puteti ajuta in vre-un fel??Multumesc!!


Ai verificat daca ajunge tensiune la ventilator? ... Sigurantele sunt in regula ?

Lampard87
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Vin 04-Iul-2008 20:54
Localitate: Curtea de Arges

Re: Ventilator habitaclu

Mesajde Lampard87 » Lun 25-Ian-2010 13:48

calin scrie:
Lampard87 scrie:Salutare...am probleme cu ventilatotul de interior si dezaburirea lunetei...nu merge nici una.ventilatorul l-am dat jos,l-am dus la electrician si a zis ca merge....masina e Xantia 1.9TD din '97.ma puteti ajuta in vre-un fel??Multumesc!!


Ai verificat daca ajunge tensiune la ventilator? ... Sigurantele sunt in regula ?


Am verificat sigurantele...sunt in regula.tensiune nu ajunge la ventilator.din ce cauza nu stiu!!!are vre-un releu pe undeva...???

calin
pasionat
Mesaje: 111
Membru din: Lun 26-Mai-2003 14:08
Localitate: Reghin

Re: Ventilator habitaclu

Mesajde calin » Lun 25-Ian-2010 14:50

Lampard87 scrie:
calin scrie:
Lampard87 scrie:Salutare...am probleme cu ventilatotul de interior si dezaburirea lunetei...nu merge nici una.ventilatorul l-am dat jos,l-am dus la electrician si a zis ca merge....masina e Xantia 1.9TD din '97.ma puteti ajuta in vre-un fel??Multumesc!!


Ai verificat daca ajunge tensiune la ventilator? ... Sigurantele sunt in regula ?


Am verificat sigurantele...sunt in regula.tensiune nu ajunge la ventilator.din ce cauza nu stiu!!!are vre-un releu pe undeva...???


Comanda motorasului vine de la unitatea de control : Imagine...
iar schema electrica e aceasta : Imagine

Am avut si eu probleme ... nu facea contact la acele rezistente... a trebuit sa desfac si sa mesteresc acolo...
iar la dezaburire luneta ... am gasit problema in tabloul de sigurante... dupa siguranta ... papucul era oxidat si nu mai facea contact ... trebuie sa verifici pe fir ...

Avatar utilizator
hippo
pasionat
Mesaje: 669
Membru din: Joi 06-Noi-2008 07:31
Localitate: Timisoara

Mesajde hippo » Lun 25-Ian-2010 17:35

Eu zic ca problema ta provine de la partea electrica a butucului cheii de contact. Acum n-am timp (sunt la job) sa caut unde am postat eu problema mea, dar poate ai tu. Din cate imi amintesc, acolo vei gasi si solutia. Din ceea ce-mi spuneau tata&fiul Stan, este o problema destul de frecventa la Xantia. Tot dansii mi-au recomandat sa intercalez un releu intre aeroterma si partea electrica a butucului cheii de contact.
Toti ziceau ca asta nu se poate face; si a venit unul care habar n-avea ce zic toti, si a facut-o... ;)

Lampard87
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Vin 04-Iul-2008 20:54
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde Lampard87 » Lun 25-Ian-2010 17:56

hippo scrie:Eu zic ca problema ta provine de la partea electrica a butucului cheii de contact. Acum n-am timp (sunt la job) sa caut unde am postat eu problema mea, dar poate ai tu. Din cate imi amintesc, acolo vei gasi si solutia. Din ceea ce-mi spuneau tata&fiul Stan, este o problema destul de frecventa la Xantia. Tot dansii mi-au recomandat sa intercalez un releu intre aeroterma si partea electrica a butucului cheii de contact.

E posibil sa fie din butuc pentru ca uneori merg,dar numai amandoua odata(dezaburirea si aeroterma) si in majoritatea timpului nu merg.Ideea e ca din cate am vazut eu nu merge una fara cealalta.....si nu stiu daca au vreun releu...sau daca schimb contactul rezolv problema???

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 25-Ian-2010 18:02

daca schimbi contactul da, rezolvi... dar... tot ar fi indicat sa ii pui un releul ca sa nu mai preia contactul tot consumul... eu asa am facut la multe, inclusiv la mine, si nu au mai aparut probleme; se desface usor contactul electric, trebuie doar putina atentie si migala, si in 1-2 ore totul e la locul lui :lol:
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
hippo
pasionat
Mesaje: 669
Membru din: Joi 06-Noi-2008 07:31
Localitate: Timisoara

Mesajde hippo » Lun 25-Ian-2010 18:29

Solutia problemei tale: http://activaclubfrance.free.fr/Entreti ... ration.pdf

PS: urmeaza sfatul lui dj01fad pt ca stie ce spune!
Toti ziceau ca asta nu se poate face; si a venit unul care habar n-avea ce zic toti, si a facut-o... ;)

Lampard87
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Vin 04-Iul-2008 20:54
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde Lampard87 » Mar 26-Ian-2010 12:29

hippo scrie:Solutia problemei tale: http://activaclubfrance.free.fr/Entreti ... ration.pdf

PS: urmeaza sfatul lui dj01fad pt ca stie ce spune!

Stiu k are dreptate......n-ar fi prima oara knd ii urmez sfatu' si ajung la rezultate pozitive!!!
Multam pt. tot!!!.......knd rezolv problema anunt!

Lampard87
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Vin 04-Iul-2008 20:54
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde Lampard87 » Joi 25-Feb-2010 18:30

hippo scrie:Solutia problemei tale: http://activaclubfrance.free.fr/Entreti ... ration.pdf

PS: urmeaza sfatul lui dj01fad pt ca stie ce spune!


Am rezolvat problema.......am pus releul(ajutat de un electrician).Multumesc frumos pentru ajutor.

Lampard87
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Vin 04-Iul-2008 20:54
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde Lampard87 » Joi 25-Feb-2010 18:50

Hai k nu scap d o problema si am alta....tot d ventilator e vorba,dar acum cel de pe radiator.S-a dus un motoras la unu din ele si pe iarna a fost cum a fost,dar acum ca vine caldura nu mai merge.Eu as vrea sa o schimb cu totul,sa iau alta d la dezmembrari dar nu stiu daca trebuie luat in functie de anumite criterii(motor,an de fabricatie).Masina e Xantia 1.9td 1997.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 25-Feb-2010 19:02

vrei motor? am eu. tot ce poate sa difere este paleta, dar daca la tine e buna, nu ai nevoie de ea...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Lampard87
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Vin 04-Iul-2008 20:54
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde Lampard87 » Joi 04-Mar-2010 09:35

dj01fad scrie:vrei motor? am eu. tot ce poate sa difere este paleta, dar daca la tine e buna, nu ai nevoie de ea...

Bun....pai cum facem?Eu sunt din Curtea de Arges(ne-am vazut noi si asta-vara)....paleta e buna a mea!!!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 04-Mar-2010 10:28

pai cum sa facem... trimitem prin fan curier si banii pe card... 'eftin si bun :lol:
hai ca ma uit azi sa demontez un motor...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Lampard87
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Vin 04-Iul-2008 20:54
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde Lampard87 » Joi 04-Mar-2010 13:47

dj01fad scrie:pai cum sa facem... trimitem prin fan curier si banii pe card... 'eftin si bun :lol:
hai ca ma uit azi sa demontez un motor...

Aha.....poi sa-mi spui si cati "marafeti"...!!!


Înapoi la “Electrica - Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib