Becuri pe panoul de comenzi. Exista sau nu?

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Becuri pe panoul de comenzi. Exista sau nu?

Mesajde MisterClaude » Mie 20-Noi-2013 23:36

Salut din nou !

Tot uitandu-ma pe-aici pe forum, mi-am dat seama ca eu n-am becuri pe panoul de comenzi (Deasupra si sub casetofon nu lumineaza absolut nimic.).
Nu tin minte sa fi avut vreodata... probabil asa am cumparat-o. Nici nu credeam ca trebuie sa aiba. Doar ca injuram mereu cand scrumam pe-alaturi, noaptea cand nu nimeream scrumiera.

Am atasat o poza (nu-i masina mea, am cautat exact ce-mi trebuia).
Deci... in patratul ala incercuit, mie mi se aprind doar cele 3 butoane (avarie, dezaburire luneta si clima) din dreapta volanului.
N-ar trebui sa existe becuri si pe-acolo pe la comutatoarele glisante de la aerul conditionat? Sau ceasul , doamne iarta-ma, ca noaptea ma uit cu lanterna la el...?
Daca ar trebui sa fie becuri, atunci e posibil sa fie arse toate? Sau o fi ceva siguranta arsa?

Apropo... in cazul in care trebuie sa fie becuri si sunt arse... ce becuri sa cumpar? As vrea sa le am deja atunci cand plasticele, sa le pot schimba repede.

Multumesc.
Web design profesionist.

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Joi 21-Noi-2013 08:29

Din pacate nu se vede nici o poza atasata.
Ceasul are bec in spate iar la panoul de clima sunt 2 becuri, care la tine probabil sunt toate arse.
Becurile sunt T5 1,2W si cumperi doar balonul de sticla, ele se infing in soclurile care le ai la masina.

Ca sa schimbi becul de la ceas trebuie sa desfaci grila cu butoane, ca sa ajungi la toate suruburile desfa si capacul de deasupra volanului, ala care e peste blocul de lumini si stergatoare. Pentru clima trebuie sa scoti si sa desfaci panoul, parca are un capac deasupra din ce tin minte.

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Joi 21-Noi-2013 09:26

kady28 scrie:Din pacate nu se vede nici o poza atasata.
Ceasul are bec in spate iar la panoul de clima sunt 2 becuri, care la tine probabil sunt toate arse.
Becurile sunt T5 1,2W si cumperi doar balonul de sticla, ele se infing in soclurile care le ai la masina.

Ca sa schimbi becul de la ceas trebuie sa desfaci grila cu butoane, ca sa ajungi la toate suruburile desfa si capacul de deasupra volanului, ala care e peste blocul de lumini si stergatoare. Pentru clima trebuie sa scoti si sa desfaci panoul, parca are un capac deasupra din ce tin minte.


Am inteles. Multumesc. In weekend ma apuc de "depanat" :)
Web design profesionist.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 21-Noi-2013 09:39

el are s1. la s1, ca sa scoata ceasul, trebuie decat sa traga de el. sau... daca tot trebuie sa dea jos radioul, dupa ce scoate rama aia si tot ce e pe acolo, poate sa impinga ceasul din spate...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Joi 21-Noi-2013 09:42

Ah, nu stiam ca e asa la S1...pai atunci e mult mai usor asa.

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Joi 21-Noi-2013 09:55

Deci nu trebuie sa mai desfac capacul la blocul de lumini... tare.
In schimb ma cam sperie plasticele alea de la clima... e complicat de desfacut? Ma tem sa nu-mi deranjez cablurile alea de la "slidere", sau cum s-or numi...
Web design profesionist.

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Joi 21-Noi-2013 12:39

Incearca sa tragi umpic panoul in de comanda in fata si ii scoti capacul de deasupra. La panou vin conectate 3 sufe, eu le-am scos cand am umblat la panou si nu se monteaza greu, doar tre sa tii minte unde vine fiecare pus.

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Vin 22-Noi-2013 13:01

Eu am facut operatiunea si la masina mea a constat in urmatoarele:
Demontat casetofon (cu tot cu clapeta ce-l acopera si suportul in care intra)
Scos scrumiera si demontat suportul ei de slide
Scos cu atentie cadrul acela din jurul panoului de comanda aer ( daca nu ma insel, jos are 2 surubele)
Scos cele 4 suruburi ce tineau unitatea de control
Scos capacul ala negru de deasupra unitatii de control(pentru a avea acces la cabluri)
Scos mufe si cablurile alea 3 ce preiau comenzile de la butoanele slide (n-ai cum sa le incurci, sunt pe culori)
Scos butonasele de reglaj exterioare ( alea de care tragi stanga dreapta cand dai cate o comanda ( vezi sa nu le rupi plasticul ala verde)
Desfacut cu mare atentie partea din fata a panoului de comanda, cu mare atentie ca la cel pe care l-am demontat am reusit sa rup piciorusele de plastic ce unesc partea de sus-comenzi directie aer si recirculare- cu cea de jos- comenzi temperatura si viteza aer, noroc ca eu l-am demontat ca sa-l schimb, nu ca sa-l repar
Inlocuit becuri (2 buc., luate de la magazin de piese auto)
Montat in ordine inversa demontarii
Pus la loc pe slide-uri butonasele alea negre de ies in exterior...si gata !!!

bebe944
pasionat
Mesaje: 314
Membru din: Joi 10-Feb-2011 18:53
Localitate: Bayern - DE

Mesajde bebe944 » Vin 22-Noi-2013 20:21

Cam problema cu frigul sa nu crape niscaiva cleme...si am mea e in bezna...tre sa ami fac curaj sa ma apuc de schimbat becuri ca in afara celor trei de sus de la butoane ....doar radioul ce mai are iluminare... :D
O poza ceva are cineva ?

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Mesajde kady28 » Vin 22-Noi-2013 20:48

Daca te-ai referit la poze cu iluminarea bordului si a panoului clima astea sunt facute in seara asta.
La panoul clima desi are becuri noi sincer nu imi place cum se vede, mai ales partea de jos se vede mai slab. Am gasit becuri de 2W dar am pus numai in bord..as pune si la panoul de clima dar imi e sa nu se topeasca plasticul ala care preia distribuie lumina.
Imagine
Imagine
Imagine

bebe944
pasionat
Mesaje: 314
Membru din: Joi 10-Feb-2011 18:53
Localitate: Bayern - DE

Mesajde bebe944 » Sâm 23-Noi-2013 02:52

Ms , dar ma refeream la ceva poze cu demontatul respectiv. Oricum e luminat bine totusi ...la mine e bezna jos... :D

calul
pasionat
Mesaje: 106
Membru din: Joi 23-Dec-2010 23:01
Localitate: Roma, Italia

Mesajde calul » Sâm 23-Noi-2013 11:54

Eu am Xantia S2 dar poate daca postez cateva poze iti faci o idee cam cum trebuie demontat.

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
MisterClaude
Web Master
Mesaje: 437
Membru din: Vin 16-Dec-2011 09:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen Xantia Activa 2.0 Turbo CT
2: Citroen C4 Coupe, 2.0HDI
3: Citroen Xantia SX 1.8i 16v (RIP)
Contact:

Mesajde MisterClaude » Dum 24-Noi-2013 17:44

O gramada de explicatii :)
Se pare ca e destul de migaloasa treaba si trebuie sa-mi rezerv cateva ore bune pentru asta. Asa ca o las pe weekendul viitor. Sau celalalt... :)
Web design profesionist.

bebe944
pasionat
Mesaje: 314
Membru din: Joi 10-Feb-2011 18:53
Localitate: Bayern - DE

Mesajde bebe944 » Lun 25-Noi-2013 00:41

Nu cred ca e f greu , problema e cu temperatura exterioara , sa nu crape ceva plastice...la noi ninge asa ca doar in garaj daca temperatura e pe plus :D

Catalin Radu
pasionat
Mesaje: 368
Membru din: Mie 14-Dec-2011 14:08
Localitate: Ploiesti

Mesajde Catalin Radu » Lun 25-Noi-2013 06:16

misterclaude scrie:O gramada de explicatii :)
Se pare ca e destul de migaloasa treaba si trebuie sa-mi rezerv cateva ore bune pentru asta. Asa ca o las pe weekendul viitor. Sau celalalt... :)

Mda...deci nu te deranjeaza asa tare totusi..asa ca explicatiile ar fi de prisos in continuare. Daca iti statea pe creier asa cum mi-a stat mie, schimbai totul in 2 ore maxim (atat mi-a luat mie, fara nici un fel de pregatire sau chef de munca..doar cu un set de torx-uri)


Înapoi la “Electrica - Xantia”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern