Inlocuire cilindru de frana dreapta spate

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

Inlocuire cilindru de frana dreapta spate

Mesajde christistanciu » Dum 08-Noi-2009 16:16

Cu ceva timp in urma mi s-a aprins becul de la lichidul de frana. Am complectat, dar nu am insistat sa vad din ce cauze s-a intamplat acest lucru.
Dupa o saptamana, am observat ca roata din dreapta spate este uda-unsa pe interior. Atunci mi-am dat seama ca acolo e lichidul de frana si am desfacut roata sa vad care e treaba.
Sabotii erau marinati in lichid de frana, asa ca m-am uitat la cilindru. Erau 2 posibilitati: garniturile sau cilindrul.
Setul de reparatie(garniturile) costa 16 lei; cilindrul complect costa 68 lei. Dupa momente indelungate de gandire am hotarat sa cumpar tot cilindrul. Motivul a fost urmatorul: daca schimb garniturile si tot curge lichid ... ma impusc. (teoretic poate fi ovalizat sau zgariat cilindrul). Asa ca am luat cilindrul.

Inlocuirea este foarte usor de realizat.
1. se da jos roata
2. se desface piulita rulmentului care tine si tamburul franei (cheie de 32)
3. se trage tamburul franei afara (nu trageti frana de mana cand suspendati masina)
4. se desurubeaza conducta de frana ce intra in cilindru (cheie de 11)
5. se desfac doua suruburi cu cap imbus de 5 ce tin cilindrul de frana
6. se loveste usor cu o coada de ciocan sau un lemn cilindrul din spatele tamburului pana cilindrul pica jos.
7. se trage cu atentie cilindrul dintre sabotii de frana

Montarea la loc se face in sensul invers, iar la urma se face aerisirea franelor. Sa aveti pregatit cca un sfert de litru de lichid de frana pt complectare.
Imagine

Cilindrul demontat:

postimage.org/tIAPS.jpg[/img][/url]
Imagine

Este bine de stiut ca nu este totuna sa fie cilindrul de dreapta spate sau stanga, ele difera. In cazul in care vanzatorul nu stie asta, sa va scuteasca de drumuri si nervi in plus.
Visez la un C4 WRC...Imagine

Înapoi la “Mecanica - Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos