rulmentul de presiune

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Lun 08-Ian-2007 16:24

am schimbat si eu kitul de ambreiaj 350 ron, am reusit sa trec rulmentul prin placa si sa stric si discul.Totul s-a datorat furci.

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

Mesajde christistanciu » Mar 09-Ian-2007 16:10

@jgr1001 multumesc de sfat, e bine de stiut treaba cu chitul complet, nu m-am gandit la asta...
as vrea sa pot si eu sa imi schimb singur componentele astea, doar ca nu am mai facut asta decat o singura data la vechiul oltcit si parca imi e cam frica sa ma bag in saxo :? teoretic nu e greu de schimbat, numai ca sunt necesare niste conditii : un garaj, ceva scule ptr citroen(ma gandesc ca anumite suruburi sunt cu cap special) si nu in ultimul rand un ajutor.
Asa idealistic chiar mi-ar place sa surubaresc la ea dar totusi mi-e frica sa nu stric ceva, ptr ca nu stiu exact cum se scoate cutia/se desface numai putin cat sa se poata baga componentele astea de cuplaj dintre motor si cutie.... :?: asa ca stau cuminte iin banca mea si merg la un mecanic ce se pricepe la citroen(cel putin la xm si bx sigur se pricepe ca am vazut multe la el in garaj)
Visez la un C4 WRC...Imagine

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Mar 09-Ian-2007 16:50

Daca ai facut ambreiajul la oltcit cu manutele tale, la Saxo e floare la ureche :D
Nu am demontat Saxo pana acuma, dar daca e in stilul lui ZX nu ai de ce sa te temi
Cred ca atentie sporita ar trebui doar la conductele de AC si la mufele conductorilor electrici; in special cei care merg la senzori sau la ECU

La ZX am avut nevoie de un garaj cu groapa si de inca o persoana.
Cutia trebuie sa o scoti cu totul. Pt asta trebuie sa dai jos planetarele; ca sa dai jos planetarele, trebuie sa demontezi pivotii :D ....si tot asa

Daca ai un garaj unde sa faci chestia asta si ceva inclinatii spre mecanica, poti sa o faci si singur

PS - daca faci treaba singur si te impotmolesti, il intrebi pe mecanic :D sau poate gasesti vreun manual unde explica pe larg toata operatia
PS1 - da, iti trebuie si ceva chei cu cap imbus (cel putin asa cred), dar se gasesc de cumparat si nu foarte scump

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

Mesajde christistanciu » Mar 09-Ian-2007 17:00

@jgr1001 ai dreptate cu conductele si senzorii, nu as vrea sa stric ceva si mai e problema ca trebuie sa pun inapoi ceea ce demontez...

la oltcit mi s-a parut simplu, am fost trei oameni am desfacut totul, am scos motorul am facut ce era de facut (nu eu am fost acolo meseriasul, doar munca bruta) am vazut ca erau multe suruburi pe volanta trebuia ceva centrat acolo si in rest .... nu era prea complicat. oltcitul nu avea nici computer nici clima.
oricum e tentant, cel mai probabil voi sta langa mecanic (daca nu o sa se enerveze ca tot intreb si ma trimite afara din garaj) :D
Visez la un C4 WRC...Imagine

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Mar 09-Ian-2007 17:04

christistanciu scrie:oricum e tentant, cel mai probabil voi sta langa mecanic (daca nu o sa se enerveze ca tot intreb si ma trimite afara din garaj) :D


Uita-te, streseaza-l cu intrebari si fura meseria :D . Eu asa am facut (inca mai fac) :wink:

Avatar utilizator
Toxic13
simpatizant
Mesaje: 45
Membru din: Sâm 10-Feb-2007 09:47
Localitate: Cluj*

Mesajde Toxic13 » Sâm 10-Feb-2007 11:06

mergi la mecanic, e destul de incomod sa dai jos cutia, iar daca esti singur si nu prea ai experienta eu spun cu mana sus ca aproape imposibil... trebuie ridicat motorul putin pe cric... e o pozitie foarte ciudata. (asta daca e vorba de motorul de 1.1)


Înapoi la “Mecanica - Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187661
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru catalinos