filtru polen la saxo

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

rokad
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Mar 28-Noi-2006 15:25
Localitate: SIBIU

filtru polen la saxo

Mesajde rokad » Lun 05-Feb-2007 21:51

Sunt un posesor de saxo 1.5D,cu aer conditionat si as intreba stie cineva daca are filtru de polen sau de particule si unde se afla?

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Lun 05-Feb-2007 22:25

partea dreapta sub grila de la parbriz

rokad
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Mar 28-Noi-2006 15:25
Localitate: SIBIU

Mesajde rokad » Mar 06-Feb-2007 18:36

m-am uitat acolo dar nu am gasit decit ceva asemanator unui burete gri cu gauri mai mari decit buretele obijnuit,cu un diametru de 10cm,aproape rotund,fixat in gaura de acces aer.poate sa fie deasupra acestui burete si la mine sa lipseasca

vanator1
simpatizant
Mesaje: 99
Membru din: Lun 15-Mai-2006 22:10
Localitate: Constanta

Mesajde vanator1 » Mar 06-Feb-2007 19:06

Si eu am un saxo 1,5 D, si la mine e acelasi burete. Nu cred ca acolo este filtrul. Anul trecut am intrebat la un magazin de piese si mi-a cautat filtrul de polen la saxo si a zis ca are asa ceva masina dar ei nu au pe stoc. Nici eu nu am aflat unde este amplasat. Multi mi-au spus ca este in partea dreapta sub bord dar nu am dat de el. Sincer nici nu m-am uitat atent.

Avatar utilizator
shogard
simpatizant
Mesaje: 31
Membru din: Dum 04-Iun-2006 14:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde shogard » Mie 07-Feb-2007 19:13

Saxo 1.1i nu are filtru de polen. Nu stiu de 1.4, 1.6 sau diesel.

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

Mesajde christistanciu » Joi 08-Feb-2007 20:04

rokad scrie:m-am uitat acolo dar nu am gasit decit ceva asemanator unui burete gri cu gauri mai mari decit buretele obijnuit,cu un diametru de 10cm,aproape rotund,fixat in gaura de acces aer.poate sa fie deasupra acestui burete si la mine sa lipseasca

din ceea ce am priceput eu din documentatiile pe care le am la saxo, ala e filtrul de polen, iar in cartea tehnica se spune ca trebuie inlocuit la fiecare revizie, adica la fiecare 15 000 de km. eu l-am spalat bine de tot si l-am pus la loc.
... poate gresesc.
Visez la un C4 WRC...Imagine

rokad
simpatizant
Mesaje: 60
Membru din: Mar 28-Noi-2006 15:25
Localitate: SIBIU

Mesajde rokad » Joi 08-Feb-2007 21:20

A-ti putea sa-mi trimite-ti si mie documentatia de saxo cu instalatia de AC pe rokad2003@yahoo.com

Avatar utilizator
shogard
simpatizant
Mesaje: 31
Membru din: Dum 04-Iun-2006 14:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde shogard » Dum 11-Feb-2007 02:29

christistanciu scrie:
rokad scrie:m-am uitat acolo dar nu am gasit decit ceva asemanator unui burete gri cu gauri mai mari decit buretele obijnuit,cu un diametru de 10cm,aproape rotund,fixat in gaura de acces aer.poate sa fie deasupra acestui burete si la mine sa lipseasca

din ceea ce am priceput eu din documentatiile pe care le am la saxo, ala e filtrul de polen, iar in cartea tehnica se spune ca trebuie inlocuit la fiecare revizie, adica la fiecare 15 000 de km. eu l-am spalat bine de tot si l-am pus la loc.
... poate gresesc.


Cu referire la ce-ai scris mai sus, ala nu e filtrul de polen. Doar opreste diverse chestii cum ar fi frunzele sa intre in ventilator, cind nu e pe recirculare. Dupa cum am mai zis Saxo cu motor de 1,1i nu are filtru de polen. Filtrul de polen e dintr-un dintr-un material vag-asemanator cu cel al filtrelor de ulei sau benzina, ca idee (asemanator doar ca textura si nu ca forma) si are o rama dintr-un soi de plastic cauciucat. Ceva gen o hirtie foarte densa, cu un profil cam asa ceva: vvvvvvvvvvv. Dac-ar fi avut filtru de polen ar fi fost sub bord, in interior, de ex cum e la Xsara.

Avatar utilizator
shogard
simpatizant
Mesaje: 31
Membru din: Dum 04-Iun-2006 14:13
Localitate: Bucuresti

Mesajde shogard » Dum 11-Feb-2007 02:49

Neavind filtru de polen si ca sa mai opreasca din praful care poate patrunde in interior sau mai ales in radiatorul de la aerul conditionat sau caldura, eu am pus sub grila de plastic, lasind si sita gen burete bineinteles, o bucata de filtru de hota, fixata insa bine ca sa nu fie aspirata de ventilator. Improvizatia facuta nu are eficacitatea unui filtru de polen, dar macar nu mai intra atita praf cit ar intra fara treaba asta. M-am gindit sa adaptez chiar o bucata decupata dintr-un filtru de polen dar cred ca ventilatorul nu are forta necesara sa traga aerul prin el, nefiind proiectat pt asa ceva. Oricum cind merg in oras, tin sistemul de ventilatie numai pe recirculare, atit din cauza prafului cit si din cauza gazelor de la alte masini.

Virgilescu
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Lun 14-Feb-2011 19:10
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Virgilescu » Dum 23-Feb-2014 21:55

acel burete fixat pe gaura, trebuie prins cu un capac, cauciuc, ceva? ca al meu e doar asezat deasupra orificiului...


Înapoi la “Mecanica - Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv