Schimbatorul de viteze

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
littlepig
simpatizant
Mesaje: 49
Membru din: Dum 30-Sep-2007 23:03
Localitate: Bucuresti

Schimbatorul de viteze

Mesajde littlepig » Vin 26-Oct-2007 23:33

Pentru ca este primul mesaj postat pe acest forum as dori sa fac o scurta introducere. Am intrat recent in posesia unui Saxo fabricatie 2002 in stare foarte buna din toate punctele de vedere. Cu toate acestea, cu cateva zile in urma mi s-a intamplat un lucru ciudat. Am iesit la un drum nu mai lung de 2 km prin oras si mi-a ramas cutia in treapta a doua de viteze. Maneta schimbatorului se misca in gol inainte si inapoi. Pentru cateva secunde am intrat in panica. Am oprit, m-am gandit un pic si pentru ca eram aproape de casa am plecat cu grija in viteza a doua. Am avut noroc sa gasesc locul de parcare liber si am intrat dintr-o singura manevra. A doua zi, urmand sfaturile unui prieten mecanic care m-a linistit un pic (eu ma vedeam deja cumparand o cutie de viteze), am deschis capota motorului si am gasit o tija care face legatura intre maneta si cutie cazuta undeva pe scut (noroc ca nu a cazut de tot). Ciudat ca s-a desprins din ambele parti. Am reusit sa o montez la loc dupa putine cautari si un pic de munca. Sigur ca pentru un mecanic auto experimentat ar fi fost floare la ureche, dar, desi am un simt tehnic destul de ridicat, experienta mea in domeniul mecanicii auto este doar un pic peste zero. Intrebarea mea este "De ce s-a desprins aceasta piesa de legatura?" Masina arata impecabil, am fost cu ea la service pentru sufletul meu, am facut si ITP-ul acum cateva zile. Toata lumea spune ca nu are nici o problema. Dar ce am patit eu e faza de cascadorii rasului. Sa ma astept pe viitor si la altele de genul asta? In sfarsit va mai povestesc un lucru care ar putea avea legatura cu problema mea. De aproximativ doua saptamani, dimineata pana se incalzeste motorul si intreaga masina cand apas pedala ambreiajului la fund (asa cum e normal?), ramane lipita de podea si se desprinde cand vrea ea (1 sec, 10 sec). Din motivul asta am evitat sa apas pedala la maxim si cred ca am fortat in felul asta mecanismul schimbatorului de viteze. Dar tot nu mi se pare normal pentru ca nu am tras prea tare de maneta chiar daca am simtit ca merge un pic mai greu. In nici un caz nu am auzit zgomote de pinioane si nici un alt zgomot suspect. Am facut toate precizarile acestea amanuntite pentru a veni in sprijinul celor care s-ar pute aconfrunta cu o problema similara, dar in acelasi timp astept pareri si sfaturi din partea celor avizati. Va multumesc.

patrick
pasionat
Mesaje: 115
Membru din: Dum 11-Feb-2007 10:13
Localitate: cluj

Mesajde patrick » Sâm 27-Oct-2007 11:40

aceeasi problema a avut-o un prieten cu un fiat cu ambreiajul care ramanea in podea lipit "de ciuda". a trebuit sa schimbe discul. cel mai bine se vede daca dai jos ambreiajul si atunci ii vezi sufletul... Si eu l-am schimbat la bestia mea discul si o garnitura si merge perfect de un an de la achizitie. succes.. :wink:

Avatar utilizator
littlepig
simpatizant
Mesaje: 49
Membru din: Dum 30-Sep-2007 23:03
Localitate: Bucuresti

Mesajde littlepig » Sâm 27-Oct-2007 23:54

Sa inteleg ca daca ai facut un an cu ambreiajul cel nou si masina e din 2003 atunci ambreiajul original te-a tinut doar 3 ani??? Eu ma asteptam ca problema sa fie mai simpla, nu prea imi surade ideea sa schimb ambreiajul.
Intre timp am facut cu masina mai multe drumuri si nu a mai aparut problema cu ambreiajul. Oare tija de la schimbatorul de viteze fixata defectuos sa fi influentat functionarea ambreiajului, sau mai degraba invers, adica ambreiajul neapasat la fund (de teama de a nu ramane lipita pedala de podea) sa fi fortat mecanismul de schimbare a vitezelor si sa fi determinat desprinderea acelei tije? Nu mai inteleg nimic. Cert este ca in ultimul timp, dupa ce am montat la loc tija nu a mai aparut nici un fel de problema.

patrick
pasionat
Mesaje: 115
Membru din: Dum 11-Feb-2007 10:13
Localitate: cluj

Mesajde patrick » Dum 28-Oct-2007 10:02

am luat masina la 80 k si am facut intr-un an 20 k. deci l-am schimbat ca a fost grati :lol: . avantajul meu e ca iau piese cu reducere. si manopera e gratis. dar ideea e ca nu i-am mai facut nimic la masina inafara de consumabile. oricum cel mai sigur e sa o desfaca cineva si sa vezi ce e acolo. doar asa poti sta linistit

patrick
pasionat
Mesaje: 115
Membru din: Dum 11-Feb-2007 10:13
Localitate: cluj

Mesajde patrick » Dum 28-Oct-2007 10:03

ps. am schimbat doar ferodoul de pe placa :D

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Lun 29-Oct-2007 11:34

1 . placa de presiune -defecta
2 . cablul de ambreiaj , agata , se poate verifica la mana
3 . rulmentul de presiune , sau furca
in cazul in care desfaci si se constata defectarea unei componente a ambreiajului , schimba tot kitt-ul , este mai ieftin si ai certitudinea ca toate piesele sunt noi

Avatar utilizator
littlepig
simpatizant
Mesaje: 49
Membru din: Dum 30-Sep-2007 23:03
Localitate: Bucuresti

Mesajde littlepig » Sâm 17-Noi-2007 01:23

Nu am facut nimic la ambreiaj, dar problema a disparut ca prin minune desi vremea a continuat sa se raceasca, iar eu credeam ca are legatura cu temperatura joasa. Era ca si cum (cand ramanea pedala lipta de podea) se lipeau doua piese printr-o vaselina vascoasa si cand se incalzea masina nu mai facea probleme. Dar acum nu mai face deloc. ???? Oricum, raman in garda.


Înapoi la “Mecanica - Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187662
    Total subiecte 18613
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru catalinos