punte fata

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
nicup
simpatizant
Mesaje: 50
Membru din: Vin 22-Sep-2006 23:52
Localitate: cluj

punte fata

Mesajde nicup » Lun 24-Sep-2007 14:59

masina a fost lovita stg. fata cand am cumpart-o si am mers cu ea intr-un an aproape 30000km
cand viram de pe loc brusc dreapta parca forta roata stanga dupa ce am schimbat cauciucurile am auzitt un vuiet in jur la 80-90 km/h,
am mers cu ea in germania si la intoarcere a inceput sa se auda pana la 30-40 /h intr-un mod asurzitor
am incercat sa vad daca au rulmentii joc dar nu se vede nimic de la service mi-au zis ca nu are nimic la directie si mi-au dat sfat sa o vand sa-mi iau alta mai buna
De amintit este faptul ca cei care au reparat masina au pus piese de la o masina fara ABS in consecinta am nevoie de:jamba cu abs si cititor
planetara stg are joc dar nu suna la curbe
masina asta imi place si am bagat ceva bani in ea ----mi-e draga
merci de orice sfat avizat[/b]

sorin.
pasionat
Mesaje: 1107
Membru din: Lun 01-Aug-2005 19:30
Localitate: craiova

Mesajde sorin. » Lun 24-Sep-2007 17:31

Rulmentii pot sa uruie chiar daca nu au joc.

Avatar utilizator
nicup
simpatizant
Mesaje: 50
Membru din: Vin 22-Sep-2006 23:52
Localitate: cluj

merci

Mesajde nicup » Lun 24-Sep-2007 18:10

am sa incerc sa-i schimb

Avatar utilizator
nicup
simpatizant
Mesaje: 50
Membru din: Vin 22-Sep-2006 23:52
Localitate: cluj

serie rulmenti

Mesajde nicup » Lun 01-Oct-2007 17:11

salut!
imi spune cineva o serie de rulment fata saxo?

geopaul30
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Mar 04-Dec-2007 17:19
Localitate: bucuresti

Mesajde geopaul30 » Mar 04-Dec-2007 17:37

stii de unde pot gasi o geamba d citroen saxo la dezmembrari ?

adi_pufu
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Lun 16-Oct-2006 20:40
Localitate: Ploiesti

Probleme rezolvate daca faci asa....

Mesajde adi_pufu » Mar 04-Dec-2007 18:43

A DAT NOROCUL PESTE TINE.....
Deci, masina a fost lovita in stanga?
Rezolvarea este urmatoarea:
1 - Dai jos planetara stanga si ai sa vezi in capatul dispre cutie arcul care preseaza pe tripoda cazut si ,,nasturele" sarit. Presezi arcul, ii puni ,,nasturele" la loc si gata problemele, cu zgomotul care apare. Nu-i asa, cand accelerezi mai tare sau cand iei viraje, dar nu intotdeauna, se aud zgomotele.
2- Cauta un parc de dezmembrari, trimite datele masinii si cumpara ,,senzor ABS roata stanga fata". Costa cca. 150 RON de la dezmembrari, nou vreo 400-500 la District Citroen Brasov-vezi sa aiba capacul de ebonita (protectia), dai gaura in ,,jamba" - bratul fuzetei - cu un burghiu de...cred ca Fi 5 , cu tarozii, progresiv dai filet in ,,jamba", dupa care fixezi senzorul ABS. Compara si masoara cu distantele rotii dreapta. Acum e acum...., nu se potriveste ....., deoarece bratul nu are ,,cotul" special facut. Asa ca trebuie sa tai la un strung, cred ca 5 mm, nu mai stiu, masoara si tu de mai multe ori, din corpul de fixare al senzorului. In momemtul cand cititorul vine la 2 mm de roata zimtata e OK. Poti sa ma suni daca vrei ceva mai explicit. Adi. 0745144110


Înapoi la “Suspensie - Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187661
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru catalinos