Electrice...

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Sor
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Dum 15-Apr-2007 11:34
Localitate: Timisoara

Electrice...

Mesajde Sor » Sâm 08-Dec-2007 22:22

Salut! Avem doua problemutze, si eu si batranul meu avem Saxo:

1. La batranu', nu functioneaza degivrarea pe haion. Siguranta e ok, deasemenea el zice ca are tensiune pe fire (la papucii de la haion). Dar cand a pus un beculet, ceva foarte slab, nu l-a aprins. In bord, la apasarea butonului, se aprinde becul din buton. Ar putea fi un releu? Daca da, aveti idee pe unde se afla respectivul releu? Aici e vb de un Saxo 1.1, din '97.

2. La mine (1.5D, 2002), nu mai functioneaza lampile de marsarier. M-au lasat ambele in acelasi timp. Dar in primele zile se mai intampla sa mai aprinda, cand cuplam in marsarier, acum nu mai vor deloc.

Orice sugestie e binevenita. Eu am incercat sa obtin manualul, in vremea cand se cerea si se primea usor, dar n-am fost prea norocos. Daca m-ar putea ajuta cineva in sensul asta...

Mersi.

tux
simpatizant
Mesaje: 28
Membru din: Mar 15-Aug-2006 14:20
Localitate: Targu Jiu

Mesajde tux » Vin 21-Dec-2007 00:51

Pentru problema 2: verifica daca nu a oxidat circuitul si poate din acest motiv nu mai face contact. Eu pateam cu becul pt. pozitie asa. Din pacate intra apa/mizerie si/sau condens in interiorul triplei.

iliescu sorin
pasionat
Mesaje: 225
Membru din: Vin 09-Iul-2004 12:47
Localitate: Constanta
Masina: C 5 Break 2,0 . hidramata, an 2004
2: CX 2,0 Break. an 1989
3: Xsara 1,4 i , an 2002

dezaburire

Mesajde iliescu sorin » Vin 21-Dec-2007 19:05

Sa verific la serviciu, acum doi ani luasem pentru xsara mea o instalatie complecta de dezaburire universala si te contactez luni seara. Bafta.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 21-Dec-2007 19:37

1. Foarte probabil e un contact electric. Probabil a oxidat de la umezeala din ultima vreme. Scoate papucul si curata-l cu atentie (sa nu rupi sudura care il prinde de luneta). Cred ca niste WD40 ar ajuta.

2. Verifica sonda de marsarier din cutie.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Sor
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Dum 15-Apr-2007 11:34
Localitate: Timisoara

Mesajde Sor » Sâm 22-Dec-2007 12:51

Nu stiu ce sa zic... Toata treaba pe haion e ca noua, eu inclin sa cred ca a fost schimbat la un moment dat cu totul. Posibil sa nu fi fost montat cu atentie, findca degivrarea nu functiona inca de cand a luat-o. Iar in ccp luminile de marsarier, verificarea sondei se poate face si altfel decat la un service?
Mersi de raspunsuri.

Avatar utilizator
cit_a
pasionat
Mesaje: 624
Membru din: Sâm 03-Mar-2007 12:17
Localitate: DEVA.

Mesajde cit_a » Sâm 22-Dec-2007 17:17

mda , tensiune ai la borne , problema e ca nu ai curent ! din moment ce ai tensiunea la borne si zici ca-s curate , eu zic sa verifici unde pierzi curentul , poti sa o faci pas-cu-pas cu becul , tensiunea te poate insela . oricum vei ajunge tot la contacte proaste .


Înapoi la “Electrica - Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187673
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11705
    Cel mai nou membru ybunny