cum se schimba becurile din bord la saxo

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Bogdicj
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Joi 11-Mai-2006 09:40
Localitate: cluj

cum se schimba becurile din bord la saxo

Mesajde Bogdicj » Joi 14-Feb-2008 13:13

salutare baieti.
stie cineva cum se schimba becurile din bord la saxo?
am un saxo 1.1 benzina din 2002

florin trifan
pasionat
Mesaje: 117
Membru din: Lun 29-Sep-2008 21:44
Localitate: galati

Mesajde florin trifan » Vin 13-Noi-2009 18:33

salutare.da eu recent am schimbat becurile din bord este cam nasol k nu am putut sa scot volanul si m-am chinuit un pic sa scot ceasurile.daca vrei detalii astept sa ma contactezi pe adresa de mess tf_ft182005

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

Mesajde christistanciu » Dum 15-Noi-2009 12:56

florin trifan, daca te uiti atent la data la care a fost pusa intrebarea cu becurile din bord, ai sa-ti dai seama ca au trecut aproape 2 ani. Totusi noi cei care avem citroen saxo ti-am fi recunoscatori daca in continuare ai posta etapele ce trebuie urmate pentru inlocuirea becurilor respective. In felul acesta ai ajuta forumul sa-si indeplineasca scopul propus. Multumesc frumos, sper ca nu am suparat.
Visez la un C4 WRC...Imagine

florin trifan
pasionat
Mesaje: 117
Membru din: Lun 29-Sep-2008 21:44
Localitate: galati

Mesajde florin trifan » Dum 06-Dec-2009 21:24

salut.nu am de ce sa ma supar christianstanciu sincer nu prea ma uit la data la care au fost aplicate mesajele.cel mai bine este sa fac niste poze si sa arat cum se desface k oricum trebuie sa-l mai desfac odata din cauza k am mutat niste becuri pe acolo si nu l-am mai pus inapoi pe acela care imi arata in bord k am becul de ceata de pe spate aprins.becurile acelea din bord se gasesc la magazinele de piese auto si pentru dacie si sunt niste becuri ca cele de la pozitie pe fata dar mai mici o sa-i fac o poza k mi-au mai ramas cateva.
apropo cum pot sa fac si eu rost christistanciu de un manual tehnic de la saxo 1.5 k am postat mai multe mesaje dar vad k inca nu am id si parola pe fttp.o sa revin saptamana asta cu poze

Avatar utilizator
christistanciu
pasionat
Mesaje: 283
Membru din: Dum 19-Mar-2006 00:17
Localitate: Lugoj-Timis
Contact:

Mesajde christistanciu » Lun 07-Dec-2009 20:24

ok asteptam cu interes sa vedem cum se ajunge la becurile din bord.
Visez la un C4 WRC...Imagine

florin trifan
pasionat
Mesaje: 117
Membru din: Lun 29-Sep-2008 21:44
Localitate: galati

Mesajde florin trifan » Mie 09-Dec-2009 14:12

scule necesare pentru aceasta operatie de demontare a acestor becuri sunt torxuri de 10 si 15.
Pasi pentru demontare:
-se demonteaza carapacea de la volan care este prinsa in 2 suruburi cu torx de 15;
-se scot acele capace mai intai cel de deasupra si apoi cel de dedesubt;
-apoi se desurubeaza cele 2 suruburi vizibile cu torx de 10 de la rama de la ceasuri si apoi cele 2 suruburi care se vad dupa ce dai capacul de deasupra de la volan si se foleseste un torx de 15 si preferabil un prelungitor elastic adica din ala cu arc (la mine l-am demontat numai pe cel de deasupra de la blocul de lumini k celalalt era rupt si am avut noroc,daca nu aveti acel prelungitor flexibil trebuie dat jos volanul si blocurile de lumini si celalalt de la stergatoare);
-apoi se scoate acea rama,care se scoate cam greu din cauza volanului;
-apoi o sa se vada 3 suruburi(unul sus si 2 jos)care se vor desface cu torx de 15;
-se apleaca bordul cu ceasurile in jos si se scot mufele impingand cu un deget piedeca si apoi se trage;
-dupa scoaterea mufelor se va trage bordul mai inspre volan si se va scoate cele 2 suruburi de langa mufe cu torx de 10 si apoi si celalalt surub si apoi se desfac cele 6 cleme si se desface geamul si se scoate si apoi se scoate si cealalta parte(se face asa din cauza k eu nu am scos volanul)
-apoi se schimba becurile arse(se gasesc in comert la orice magazin cu piese auto de dacie si sunt la pretul de 0,60 ron sunt asemanatoare cu cele de la pozitie doar k sunt mai mici)
-apoi se baga inapoi in locas doar partea in care intra mufele se cupleaza mufele si se verifica daca ard toate becurile
-daca totul este bine se scot iar mufele si se baga si ecranul de la ceasuri si apoi se prind cele 3 suruburi si apoi mufele si restul se monteaza cum sa demontat
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

florin trifan
pasionat
Mesaje: 117
Membru din: Lun 29-Sep-2008 21:44
Localitate: galati

Mesajde florin trifan » Sâm 09-Ian-2010 21:51

rog administratorul,daca vrea sa mute subiectul la tutoriale k poate ajuta pe cineva.multumesc


Înapoi la “Electrica - Saxo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern