Serie motor

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Vigilante
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Dum 02-Oct-2005 00:10
Localitate: Bucuresti

Serie motor

Mesajde Vigilante » Dum 02-Oct-2005 00:27

Credeti ca exista posibilitatea ca mecanicii de la un service autorizat ITP sa se insele cu privinta la seria motorului unui Citroen Xsara Picasso?

Abia ce ma intelesesem cu propietarul masinii la un pret si dadusem si o parte din bani, pana testam si eu masina, cand ma duc la ITP la service Ciclop si constat cu stupoare ca masina are alt motor decat in cartea de identitate... sau cel putin asa sutineau aia. persoana de la care vreau sa o iau se jura ca nu a schimbat nimic la masina, mai ales motorul si acum nu mai am rabdare sa ma duc pana la ATS sa imi verifice si aia... si m-am gandit sa intreb aici poate a mai avut cineva experienta asta, sau poate are mai multe serii motorul, sincer nu am experienta si nu stiu mai nimic despre asta.

Merci

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 03-Oct-2005 08:26

Poate persoana de la care ai luat tu masina n-a schimbat nimic, dar poate au schimbat cei de dinainte. Citi proprietari a avut masina inainte?
Ceea ce spui tu e un pic ciudat pentru ca atunci cind se vinde o masina se face la RAR asa-numita identificare, care exact de chestia asta se ocupa: verificat serii motor si caroserie. Nu stiu daca e nevoie sa te duci in service pentru verificat serii, treaba asta o poti face si tu.
Da-ne mai multe detalii.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Lun 03-Oct-2005 08:40

cred ca poti face o "identificare" la RAR
te costa un pic, dar esti sigur de ceva (adica e ok sau nu)
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

grigoret
pasionat
Mesaje: 177
Membru din: Joi 25-Aug-2005 08:57
Localitate: bucuresti

Mesajde grigoret » Lun 03-Oct-2005 08:49

cei de la RAR au o camera video mica pe un bat flexibil.
La mine au citit seria din partea frontala a motorului, undeva dedesubt, nu se vede direct cu ochiul (poate cu o oglinda ??)
Eu am cumparat-o fara sa o verific si nu am avut surprize la RAR = nu recomand decat daca fostul proprietar e o cunostinta.

Vigilante
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Dum 02-Oct-2005 00:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde Vigilante » Lun 03-Oct-2005 15:24

grigoret scrie:cei de la RAR au o camera video mica pe un bat flexibil.
La mine au citit seria din partea frontala a motorului, undeva dedesubt, nu se vede direct cu ochiul (poate cu o oglinda ??)
Eu am cumparat-o fara sa o verific si nu am avut surprize la RAR = nu recomand decat daca fostul proprietar e o cunostinta.



Merci mult m-am linistit :P cred ca sunt aia idioti, ca au citit cu o lampa cu ochiu liber undeva pe acolo, dar daca zici ca nu e vizibila asa inseamna ca sunt niste idioti si m-au speriatr degeaba. Ma duc la RAR si ma asigur dupa care ma duc sa le cer alora banii inapoi.

grigoret
pasionat
Mesaje: 177
Membru din: Joi 25-Aug-2005 08:57
Localitate: bucuresti

Mesajde grigoret » Lun 03-Oct-2005 23:24

Pt programari la RAR Voluntari doar : 9765 sau 9675 nu mai tin bine minte... intreaba la 931
De obicei te programeaza peste o saptamana; nu e necesar sa ajungi la ora exacta ci in jurul orei; oricum mai sunt 10 masini inaintea ta.
Ai grija cum ajungi la RAR ca drumul de sub pod printe case e blocat de un transeu/sant de canalizare (din cauza inundatiilor) prin care nu e bine sa treci; mergi mai jos de pod(spre Buc) 50 de metri si intra pe oricare straduta la dreapta. Cea de vis a vis de metro e OK. apoi te descurci ca toate masinile merc acolo;
Identificarea e 403.000 lei.
Bafta,


Înapoi la “Mecanica - Xsara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187661
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru catalinos