Cutie de viteze

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

parsivu
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Mie 08-Sep-2010 13:18
Localitate: Berceni --> Bucuresti

Cutie de viteze

Mesajde parsivu » Mar 07-Mai-2013 00:21

Salutare,am o problema cu cutia de viteze,pentru xsara 1.4i,ca sa fiu mai precis,se aude un carait ca si cum as fi bagat ceva la spitele de la bicicleta ,se aude sunetul asta doar cand sunt in viteze(1,2,3 nu conteaza care) si iau piciorul de pe acceleratie.
Idei,sugestii,se poate repara?sau e mai rentabil alta cutie? Va multumesc.

P.S Tin sa precizez ca am schimbat uleiul !
Berea fara alcool
E ca femeia care nu su*e p*la...

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 07-Mai-2013 01:33

cand ai schimbat uleiul a iesit ceva pilitura? cat ulei a mai fost in ea?
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

parsivu
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Mie 08-Sep-2010 13:18
Localitate: Berceni --> Bucuresti

Mesajde parsivu » Mar 07-Mai-2013 15:24

uleiul era normal,si de pilitura chiar numai stiu.
Berea fara alcool

E ca femeia care nu su*e p*la...

CumMioPusMamaNume
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Lun 28-Noi-2011 18:15
Localitate: Campia Turzii

Mesajde CumMioPusMamaNume » Lun 22-Iul-2013 22:22

salutrare...de ceva vreme (cam juma de an) mi sa stricat cutia de viteze . functiona totu relativ ok , dar cand luam picioru de pe acceleratie suna ceva la cutie) acuma am reusit sa o stric de tot :( ....dupa o plecare cam sportiva am realizat ca am stricat mai tare cutia.in mers ''pusca'' ceva in cutie.initial am crezut ca ii ceva de la planetare le.am verificat pe am doua si nu de acolo era baiau.
ideea ii daca a mai patiti cineva la fel si cum a procedat ? merita sa incerc sa o repar sau sa imi caut alta cutie la SH ? am sunat la cineva care repara cutii de viteze la CLUJ si manopera lui ii 300 lei daca repara sau daca doar se uita....putin cam scump zici eu doar daca se uita :))).

as cauta si un motor complect de VTS 1.6 dar nu sstiu daca se potriveste cu masina mea o xsara 1.4 vtr. oare se potriveste cine ce parere are ??

Catalin Menotty
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Mar 23-Iul-2013 15:43
Localitate: Craiova

Re: Cutie de viteze

Mesajde Catalin Menotty » Mar 23-Iul-2013 16:35

parsivu scrie:Salutare,am o problema cu cutia de viteze,pentru xsara 1.4i,ca sa fiu mai precis,se aude un carait ca si cum as fi bagat ceva la spitele de la bicicleta ,se aude sunetul asta doar cand sunt in viteze(1,2,3 nu conteaza care) si iau piciorul de pe acceleratie.
Idei,sugestii,se poate repara?sau e mai rentabil alta cutie? Va multumesc.

P.S Tin sa precizez ca am schimbat uleiul !




Parca au inceput toate sa faca figuri cu cutia de viteze, problema mea: Imi patina discul de ambreiaj, si imi intra foarte greu in viteza intai si a doua, in plus un sunet de frecare a rulmentului, bun, am schimbat kit-ul de ambreiaj, cu unul nou nout, problema cu patinajul la accelerarea a disparut, kit vechi era foarte uzat ce-i drept, dar suntetul de frecare al rulmentului persista, doar in momentul in care apasa la blana ambreiajul dispare, in plus in viteza intai si a doua imi intra mai greu ca si cum ar agata, baietii de la service mi-au zis ca problema ar fi din pinioanele cutiei de viteze, s-au capatul furcii de la ambreiaj, uleiul a fost verificat, schimbat....modelul este o xsara 1,6 i benzina, 2000, 88 cp. Solutii?

parsivu
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Mie 08-Sep-2010 13:18
Localitate: Berceni --> Bucuresti

Mesajde parsivu » Mie 28-Aug-2013 23:29

CumMioPusMamaNume scrie:salutrare...de ceva vreme (cam juma de an) mi sa stricat cutia de viteze . functiona totu relativ ok , dar cand luam picioru de pe acceleratie suna ceva la cutie) acuma am reusit sa o stric de tot :( ....dupa o plecare cam sportiva am realizat ca am stricat mai tare cutia.in mers ''pusca'' ceva in cutie.initial am crezut ca ii ceva de la planetare le.am verificat pe am doua si nu de acolo era baiau.
ideea ii daca a mai patiti cineva la fel si cum a procedat ? merita sa incerc sa o repar sau sa imi caut alta cutie la SH ? am sunat la cineva care repara cutii de viteze la CLUJ si manopera lui ii 300 lei daca repara sau daca doar se uita....putin cam scump zici eu doar daca se uita :))).

as cauta si un motor complect de VTS 1.6 dar nu sstiu daca se potriveste cu masina mea o xsara 1.4 vtr. oare se potriveste cine ce parere are ??


nu se potriveste din cate stiu eu..
Berea fara alcool

E ca femeia care nu su*e p*la...

parsivu
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Mie 08-Sep-2010 13:18
Localitate: Berceni --> Bucuresti

Re: Cutie de viteze

Mesajde parsivu » Mie 28-Aug-2013 23:34

Catalin Menotty scrie:
parsivu scrie:Salutare,am o problema cu cutia de viteze,pentru xsara 1.4i,ca sa fiu mai precis,se aude un carait ca si cum as fi bagat ceva la spitele de la bicicleta ,se aude sunetul asta doar cand sunt in viteze(1,2,3 nu conteaza care) si iau piciorul de pe acceleratie.
Idei,sugestii,se poate repara?sau e mai rentabil alta cutie? Va multumesc.

P.S Tin sa precizez ca am schimbat uleiul !




Parca au inceput toate sa faca figuri cu cutia de viteze, problema mea: Imi patina discul de ambreiaj, si imi intra foarte greu in viteza intai si a doua, in plus un sunet de frecare a rulmentului, bun, am schimbat kit-ul de ambreiaj, cu unul nou nout, problema cu patinajul la accelerarea a disparut, kit vechi era foarte uzat ce-i drept, dar suntetul de frecare al rulmentului persista, doar in momentul in care apasa la blana ambreiajul dispare, in plus in viteza intai si a doua imi intra mai greu ca si cum ar agata, baietii de la service mi-au zis ca problema ar fi din pinioanele cutiei de viteze, s-au capatul furcii de la ambreiaj, uleiul a fost verificat, schimbat....modelul este o xsara 1,6 i benzina, 2000, 88 cp. Solutii?[/quote

E timpul sa ne schimbam cutiile :),zicea un mecanic ca fara cateva sute de lei nici nu o da jos..parerea mea e ca se merita sa cautam la second.
Berea fara alcool

E ca femeia care nu su*e p*la...

marius74
pasionat
Mesaje: 254
Membru din: Mie 21-Ian-2009 21:57
Localitate: CRAIOVA

Mesajde marius74 » Joi 26-Dec-2013 18:35

Problemea mea la cutia de viteze(XSARA PICASSO 1.8benzina) este ca sare din treapta 5 la orice viteza, in sarcina sau la viteza constanta in cca 50km a sarit de cel putin 30 ori am preferat sa merg mai mult cu a 4.
Dilema este urmatoarea repararea cutiei la care costa aprox 1100 lei piesele plus manopera sau una second hand.
Va rog sfaturi.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 26-Dec-2013 19:57

cred ca ti-o pot face eu la un pret foarte convenabil. ne auzim maine sau dupa sarbatori. mai ai numarul meu?
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

marius74
pasionat
Mesaje: 254
Membru din: Mie 21-Ian-2009 21:57
Localitate: CRAIOVA

Mesajde marius74 » Joi 26-Dec-2013 22:00

Ne auzim sigur dupa sarbatori!


Înapoi la “Mecanica - Xsara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos