punte spate

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Mie 17-Aug-2011 23:33

Ca sa nu mai deschid alt topic, la mine dupa reconditionarea puntii spate mi-a aparut un zgomot la denivelari ca un troncanit in dreapta spate. De la ce poate fi?
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...
Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

sirrandrew
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Mar 29-Noi-2011 19:14
Localitate: Cluj Napoca

vand rulmenti spate xsara 2.0 hdi 110 cp

Mesajde sirrandrew » Mar 29-Noi-2011 20:08

Are cineva nevoie de rulmenti punte spate, discuri de frana sau alte piese dintr-o punte spate de citroen xsara?
Andrei Coliba

Petreanu
simpatizant
Mesaje: 39
Membru din: Dum 05-Iul-2009 18:00
Localitate: Turnu Magurele

Mesajde Petreanu » Lun 20-Feb-2012 16:15

Salut, m-ar interesa pe mine rulmentii, spune-mi un pret..sau mai bine spune-mi un pret pentru toata puntea spate..
Multumesc !

sirrandrew
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Mar 29-Noi-2011 19:14
Localitate: Cluj Napoca

salut

Mesajde sirrandrew » Lun 20-Feb-2012 21:04

Rulmentii ii dau cu 260 de lei, sunt noi, originali, in cutie. Din punte nu mai am mare lucru.
Sper sa te pot ajuta. Toate cele bune!
Andrei Coliba

Petreanu
simpatizant
Mesaje: 39
Membru din: Dum 05-Iul-2009 18:00
Localitate: Turnu Magurele

Mesajde Petreanu » Mar 21-Feb-2012 13:27

Pe mine ma intereseaza rulmentii..dar problema este ca eu merg asa cu ea de aproximativ 2 ani, si nu stiu sigur daca doar rulmentii sunt cauza problemei acum.. Ma gandesc si la bara de torsiune, si nu stiu la ce pret m-ar ajunge cu totul..
Dumneavoastra ce mai aveti din puntea spate? :)

sirrandrew
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Mar 29-Noi-2011 19:14
Localitate: Cluj Napoca

salut

Mesajde sirrandrew » Mie 22-Feb-2012 10:13

Din pĂŁcate mai am chiar numai bara de torsiune fĂŁrĂŁ etrieri, dar nu e ĂŽn stare buna. Eu de aia am schimbat-o si am rĂŁmas cu un set de rulmenti. Ulterior am aflat ca se poate rectifica. Daca crezi ca te ajutĂŁ, ti-o dau cu 100 de lei plus transport. Succes!
Andrei Coliba

ihuteam
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Sâm 14-Apr-2012 18:13
Localitate: Bucuresti

Punte spate

Mesajde ihuteam » Dum 06-Mai-2012 17:22

Daca mai sunt doritori pentru puntea spate la xsara am eu una luata de curand de la dezmembrari de la un iresponsabil care m-a asigurat ca se potriveste puntea de la berlina pe breack insa nu a fost asa:(...... vum omu sa sucit si nu vrea sa imi dea bani inapoi pe ea o vand cu 400 de ron desi am luat-o cu 500
Mentionez ca puntea este buna deoarece masina a fost demembrata dupa ce am mers un pic cu ea prin curtea prin o gramada de gropi
tel 0768425417

Petreanu
simpatizant
Mesaje: 39
Membru din: Dum 05-Iul-2009 18:00
Localitate: Turnu Magurele

Mesajde Petreanu » Mie 09-Mai-2012 12:29

Salut, ce ai pe puntea spate? ma intereseaza in special: bucsele care tin bara de torsiune, bara de torsiune, rulmentii .. :D
O zi buna ! :)

bugytech
simpatizant
Mesaje: 35
Membru din: Dum 11-Mai-2008 08:47
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Mesajde bugytech » Vin 08-Iun-2012 18:33

Fratilor va recomand sa mergeti la D-l Feier la Sf. Ghorghe pentru orice problema legata de puntea spate. Azi am schimbat tot la puntea spate. Eu inca nu am vazut la noi in tara "mecanici" sa lucreze cum lucreaza baietii de acolo. Este adevarat ca nu e foarte ieftin, dar daca tot cirpim puntea in final o sa ajungem la acelasi pret. Numai bine.

iminog
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Sâm 14-Iul-2012 10:25
Localitate: bucuresti

Mesajde iminog » Joi 27-Sep-2012 09:41

bugytech scrie:Fratilor va recomand sa mergeti la D-l Feier la Sf. Ghorghe pentru orice problema legata de puntea spate. Azi am schimbat tot la puntea spate. Eu inca nu am vazut la noi in tara "mecanici" sa lucreze cum lucreaza baietii de acolo. Este adevarat ca nu e foarte ieftin, dar daca tot cirpim puntea in final o sa ajungem la acelasi pret. Numai bine.


Am auzit si eu de d-l Feier, insa am cautat mai intai prin Bucuresti...Am gasit un mecanic, am vb cu el, pare de incredere...
Mi-a zis ca rapara puntea spate cu 800 ron si garanteaza pt ea un an...
Il cheama Petre si lucreaza prin zona Giurgiului, CarpatAuto cred ca se numeste pravalia...Mai e cineva care si-a reparat puntea la el?
Si am gasit o a doua varianta la Maracineni,langa Pitesti- reparatie +garantie 100.000 km :shock: =1500 ron.La fel, sunteti care ati reparat pe la unul dintre ei?
Multumesc!

liviustoica601
pasionat
Mesaje: 132
Membru din: Mar 16-Feb-2010 18:47
Localitate: BUCURESTI

Mesajde liviustoica601 » Lun 29-Oct-2012 22:18

Eu am reparat puntea la familia Ciocarlan ,in luna mai.Incepuse sa scartaie si ma zgaria pe creieri.Am zis sa nu mai stau sa ajung sa stea rotile / sau \ , si a fost bine ca m-am dus .Ma costat 1500 ron , alte bucsi ,alti rulmenti si chitul de garnituri .Cu aceasta ocazie am ridicat si spatele putin .Pana in prezent nici o problema si domnul Ciocarlan mi-a spus ca in mod normal ar trebuii sa ma tina cat ma tinut si cea originala .Masina este din 2002 si are 120k km, toata treaba a durat 2 zile .Acum trebuie sa ii schimb bujiile si tot la ei o sa apelez

motrocel
pasionat
Mesaje: 323
Membru din: Mar 05-Oct-2010 21:56
Localitate: BAIA MARE

Mesajde motrocel » Sâm 25-Mai-2013 10:25

bogdan78 scrie:Ca sa nu mai deschid alt topic, la mine dupa reconditionarea puntii spate mi-a aparut un zgomot la denivelari ca un troncanit in dreapta spate. De la ce poate fi?


Ai gasit care era problema cu troncanitul dupa reconditionarea puntii spate? Ma intereseaza subiectul ...

gcd
simpatizant
Mesaje: 48
Membru din: Mie 02-Mar-2011 10:21
Localitate: BUCURESTI

Mesajde gcd » Sâm 25-Mai-2013 12:26

La mine a fost slabit un surub , sa nu vorbesc prostii parca l a strins mecanicul cu un inbus, se auzea un zgomot la denivelari mici. Dai roata jos si l vezi.


Înapoi la “Suspensie - Xsara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973