salut

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

george83
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Sâm 21-Aug-2010 00:23
Localitate: bucuresti

salut

Mesajde george83 » Sâm 21-Aug-2010 00:35

Am si eu o intrebare....Am fost la service citroen baneasa,mi-au spus ca bratul suspensie dreapta spate trebuie inlocuit si ma costa doar piesa 2200 RON.Am cumparat piesa originala din alta parte cu 1470 Ron.Acum mi-au cerut pentru manopera brat suspensie spate si 2 rulmenti spate de inlocuit 900 Ron.....Ce parere aveti de pret....?Am uitat sa specific ca manopera a fost efectuata dar au uitat sa o treaca pe deviz si in factura.M-au sunat ca mai trebuie sa aduc inca 900 RON pt acesta inlocuire...masina este la mine.....Ce ma sfatuiti sa fac?Nu inteleg dc este atat de scumpa inlocuirea acestei piese...din moment ce pentru cele din fata impreuna m-au costat manopera 180 Ron......

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 23-Aug-2010 09:59

Pretul e aberant, asta e clar (1470 + 900 + 900). E vina ta ca ai fost acolo. In primul rind trebuiau sa te sune pentru fiecare piesa si operatie de manopera si sa iti ceara acordul. E dreptul lor sa ceara oricit pe piese, e dreptul tau sa-i refuzi.
Eu as intreba un avocat.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

george83
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Sâm 21-Aug-2010 00:23
Localitate: bucuresti

ai dreptate....

Mesajde george83 » Lun 23-Aug-2010 10:24

900 Ron mi se pare aberant si mie pretul pe manopera pt inlocuit un brat la puntea spate.....Ideea este ca daca nu ma duc sa achit singurul care are de suferit este cel de la receptie ca nu a trecut in factura....practic nu au ce sa imi faca masina este la mine.....cand am ridicat-o,am achitat tot ce mi-au cerut....asa ca......pot sa nu ma mai duc....Dar sa spunem ca am caracter cu toate ca ei sunt niste jepcari....Cu toate ca daca ei nu au obraz eu dc as avea....stau serios pe ganduri si nu stiu ce sa fac.....De aceea am si cerut un sfat....de obicei cat se cere la inlocuitul unui brat suspensie spate + rulmenti....Multumesc!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 23-Aug-2010 11:24

nu stiu cat se cere exact pt operatia asta, dar in nici un caz 900 de lei. hai sa fim seriosi... ca nici la un ambreiaj nu se cere atat, si e mult mai mult de demontat. japca....
eu in locul tau nu as mai duce nici un ban. cum adica a gresit in factura si nu a trecut manopera? da daca iti spunea ca nu a trecut in factura manopera care era 2000 de lei? tot pe ganduri mai stateai sa te gandesti?
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

george83
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Sâm 21-Aug-2010 00:23
Localitate: bucuresti

:))

Mesajde george83 » Lun 23-Aug-2010 11:44

da...asta am intrebat si eu....dc pt cele 2 brate suspensie fata mi-au luat tot ei....180 ron si pt unul singur pe spate mi se cere 900 ron?!....Mi-au spus ca e operatiune complicata....ca la cel din fata desfaci 4 suruburi si aia e....pe cand la cel din spate dureaza 3 ore si sunt multe angrenaje.......Spune-ai ca nu a trecut in factura inlocuitul....da....nu a trecut nici in deviz.......Am sunat in alta parte....sa ma int de pret.....si anume la sdprestige......La ei toata treaba m-ar fi costat pana in 600 ron.....deci la citroen baneasa au cu 30 %mai scump.....niste nenorociti.....acum am inteles de unde face tariceanu bani........:))

george83
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Sâm 21-Aug-2010 00:23
Localitate: bucuresti

:))

Mesajde george83 » Lun 23-Aug-2010 11:47

Si oricum ce au facut ei nu se face....poate ma suna peste vre-o luna....ca asa am obs ca se procedeaza si mai imi cer 1000 ron ca mi-au mai schimbat nu stiu ce......Au pretentii de firma respectabila dar sunt niste amatori.....Sincer la ce preturi au stau si ma intreb....daca nu cumva am mercedes in parcare si nu citroen......

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Dum 29-Aug-2010 14:31

pai eu nu inteleg acum o alta chestie: ai luat bratul de undeva si te-ai dus sa il montezi la ei, ok. ce ai platit atunci, daca manopera nu e platita? sau e platita dar nu apare in acte? doi la mina, ai reparat toata puntea, sau doar o parte? ca atunci inseamna ca te paste inca o manopera curind
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

george83
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Sâm 21-Aug-2010 00:23
Localitate: bucuresti

da

Mesajde george83 » Dum 29-Aug-2010 15:50

Bratul l-am cumparat din alta parte deoarece la ei costa 2200 de ron si mi-a dat un mecanic de acolo un pont,sa caut pe net ca il gasesc la jumate....Nu l-am gasit la jumate l-am gasit la 1470 ron......Masina deja era in reparatii capitale....initial trebuiau sa imi schimbe doar rulmentii pe spate si atunci au constatat ca partea terminala a unui brat de suspensie este uzat si ruginit.....m-as fii dus in alta parte sa il montez dar masina era pe butuci la ei.....nu mai puteam pleca cu ea.....am astepata sa imi vina comanda din partea cealalta le-am dus piesa.....am achitat tot ce imi mai facusera........brate fata,scut,tampoane....in fine mai multe.....dar au uitat sa imi treaca de la bun inceput pe deviz si la sfarsit cand mi-au montat bratul in factura.....manopera strict la chestia asta...si m-au sunat sa imi spuna ca domne am uitat sa va trecem in factura.....manopera pe montat si ca va mai costa 900 ron....Poate nu ma mai bagam la chestia asta daca imi treceau de la inceput in deviz cand au facut revizia ca ma cost 900 ron montatul bratului....poate nu mai aveam banii astia......Si la sfarsit sa ma sune ca domne tre sa mai aduci 900 ron....:))In ceea ce priveste celalat brat am inteles ca e ok.....punand rulmentul pe el banuiesc ca era in regula.....

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Dum 29-Aug-2010 15:53

bun, deci manopera pt schimbare nu e platita, nu ca te pun ei sa platesti inca 900 ron. totul e sa nu te trezesti cu niste baieti la usa pe tema asta, aia or sa fie mai putin intelegatori
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Dum 29-Aug-2010 16:32

cu cine sa se trezeasca la usa?! hai sa fim seriosi, in cel mai rau caz, daca nu se vor impaca cumva, nu vor mai vrea sa auda aia de el. mie mi se pare jenant, sa uiti sa pui in factura o manopera. chiar asa? si chiar asa sa fie, 900 de lei manopera la bratul ala? c'mon!
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

george83
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Sâm 21-Aug-2010 00:23
Localitate: bucuresti

:))

Mesajde george83 » Lun 30-Aug-2010 15:24

Singurul care ar fii avut de suferit in toata treaba asta este cel de la receptie care omis toata treaba....probabil lui ii opreau din salariu...:))Cat despre baietii de la usa....Sa zicem ca ajungeau pana acolo...apoi nu stiu daca mai ieseau din bloc...:))Oricum nu este cazul pt ca suntem oameni civilizati.....eu m-am achitat de "datorie" am fost intelegator cu toate ca ei au fost niste jepcari.....Si sincer...eu nu mai vreau sa aud de ei.....la preturile care le au....100% vor intra in faliment.....poate doar garantiile se vor mai duce....M-am interesat in alta parte adica de unde am cumparat piesa(service autorizat citroen...)cat ar fii costat piesa si cei doi rulmenti de montat si era aprox 500ron si ceva cu tot cu tva....dar oricum nu 900....


Înapoi la “Suspensie - Xsara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos