Despre materialul braĂželor de la puntea spate Xsara 2002

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

motrocel
pasionat
Mesaje: 323
Membru din: Mar 05-Oct-2010 21:56
Localitate: BAIA MARE

Despre materialul braĂželor de la puntea spate Xsara 2002

Mesajde motrocel » Vin 03-Iun-2011 21:52

Am avut un braÞ bolnav de Xsara pe care l-am dus sã-i mãsoare duritatea la bolÞul filetat din capãt (care era strâmb). Adicã la acela pe care stau butucul ºi toate cele. Surprizã: mi s-a spus cã acel bolÞ este din OLC 45 ºi cã are duritatea de numai 20 (HRC sau ceva de genul ãsta). E În regulã acest lucru sau acel bolÞ (ax filetat) trebuie mai degrabã sã se Îndoaie decât sã se rupã (ºi În cazul acesta se justificã)? Cineva mi-a spus cã acel bolÞ (ax) ar trebui sã aibã duritatea de cel puÞin 48 (În aceaºi unitate de mãsurã). ªtie cineva?

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Dum 05-Iun-2011 18:44

crezi ca l-a schimbat cineva, sau ca a gresit fabricantul, ca nu inteleg?
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

motrocel
pasionat
Mesaje: 323
Membru din: Mar 05-Oct-2010 21:56
Localitate: BAIA MARE

Mesajde motrocel » Lun 06-Iun-2011 17:40

khan scrie:crezi ca l-a schimbat cineva, sau ca a gresit fabricantul, ca nu inteleg?

De schimbat se poate schimba la cald deÂşi francezul vinde numai braĂžul cu totul la 15 milioane. Nu Âştiu ce sĂŁ zic...dar OLC 45.... ar trebui Âşi la o groapĂŁ mai zdravĂŁnĂŁ sĂŁ se ĂŽndoaie.

Hakan
pasionat
Mesaje: 130
Membru din: Mar 06-Mai-2008 19:11
Localitate: campina

Mesajde Hakan » Mar 07-Iun-2011 08:42

francezul vinde si axele simple, le poti vedea aici:
http://www.ws-piecesauto.com/lang-en/ki ... r-arm.html

sau le poti comanda la noi la peugeot(eu asa am luat pt ca citroen nu le au) cu codul OEM 5176.17 - le zici codul
pentru ca piese de xsara ei zic ca n-au ( costa vreo 400ron/buc)

Hakan
pasionat
Mesaje: 130
Membru din: Mar 06-Mai-2008 19:11
Localitate: campina

Mesajde Hakan » Mar 07-Iun-2011 08:49

si altceva, duritate mai mare trebuie sa aiba unde sunt/calca rolele rulmentului(cementare sau nitrurare sau ceva) nu in intreg materialul bratului. care trebuie sa nu se "sparga/crape " la socuri. Stai linistit ca daca bratul e original nu "Incarcat" au calculat ei ceva pana au pus materialul asta. Ca solutia nu e cea mai buna asta e alta poveste.

xsarastra
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mie 08-Iun-2011 18:31
Localitate: Timisoara

Mesajde xsarastra » Sâm 11-Iun-2011 16:52

Salut!
Din cate am vazut pe http://www.ws-piecesauto.com/lang-en/ki ... r-arm.html , nici axele si nici rulmentii nu se potrivesc pe Xsara II 1.6i (dupa 09.2000). Stiti sa fie ceva mai special la bratele astea? Adica: eu cum mama naibii imi repar bratul daca axul de la Peugeot nu se potriveste? Ca n-as vrea sa-mi dublez valoarea masinii cu reparatia asta. :(

colectionarul15
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Mar 26-Iul-2011 23:37
Localitate: ROMANIA

Mesajde colectionarul15 » Vin 16-Sep-2011 07:40

Pana la urma cum este cu puntea spate,se potriveste cea de la peugeot pe xsara din 2002?
Bratele se potrivesc ?
Vreau sa schimb rulmentii de la brate si ma gandesc ce solutii as avea in caz de sunt probleme.


Înapoi la “Suspensie - Xsara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos