Prezoane jante aliaj xsara

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

dodos
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Dum 19-Iun-2011 22:19
Localitate: Brasov

Prezoane jante aliaj xsara

Mesajde dodos » Joi 03-Mai-2012 16:22

Va salut!! Datorita unui "binevoitor"(a se citi TEPAR), de pe topicul vanzari-cumparari, am nevoie de prezoane pentru jentile aliaj originale xsara, pe care le-am luat tot de la el, pentru ca respectivul, dupa ce s-a vazut cu "sacii in caruta"(i le-am platit cand mi-a adus jentile, in 9 MARTIE, dar avea prezoanele puse pe masina la jentile de tabla,cu niste saibe in plus, ca astea de aliaj cred ca sunt mai lungi, si a ramas sa mi le trimita cam in 2 saptamani, cand se apuca sa dezmembreze masina), a "uitat" sa mi le mai trimita si mi-a cam ajuns!! Acum nu-mi mai raspunde nici la telefon, si stau ca fraierul cu anvelopele de iarna pe masina, si cu cele de vara aproape noi in beci. Problema este ca nu stiu exact dimensiunile lor, am gasit cu 7ron/buc. dar nu sunt sigur 100% ca se potrivesc, asa ca va pun un link, sa-mi spuneti daca sunt ok. MULTUMESC ANTICIPAT !! Apropo, sunt cele cu saiba plata. Iata linkul:http://www.autokarma.ro/Produse.aspx?TipautoId=7122&GrupaId=11&Subgrupanume=Surub%20roata Hmm, nu reusesc sa fac linkul sa functioneze..deci pe autokarma, la masina din semnatura, rubrica angrenare roata- surub roata, sunt 2 marci: cea FEBI cu 8,9 ron ,si cea SWAG cu 9,26 ron, sunt cele potrivite? Multumesc!!
Ultima oară modificat Joi 03-Mai-2012 16:40 de către dodos, modificat de 2 ori în total.

letamina
simpatizant
Mesaje: 29
Membru din: Mie 31-Aug-2011 13:49
Localitate: Iasi

Mesajde letamina » Joi 03-Mai-2012 16:26

eu am pe a mea cele Febi bilstein la 4,48 , sunt identice, numai ca 3 prezoane arata ca cea din poza iar al patrulea e cu saiba.

dodos
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Dum 19-Iun-2011 22:19
Localitate: Brasov

Mesajde dodos » Joi 03-Mai-2012 17:15

Pai alea sunt pentru jante de tabla, pe mine ma intereseaza, daca celelalte, cu saiba plata au dimensiunile potrivite! Multumesc oricum pentru interes! :D Apropo, am observat ca jentile de tabla au hexagonul de 19, iar cele din aliaj pe care le-am gasit, au hex. de 17! Asa trebuie sa fie?

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 03-Mai-2012 18:10

Suruburi, M12, 1.25x36.0, cap cu saiba. Acestea sunt detaliile complete despre ce prezoane iti trebuie pentru jantele de aliaj. Zi-ne si nou cine e teparul.
"If in doubt, flat out!"

dodos
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Dum 19-Iun-2011 22:19
Localitate: Brasov

Mesajde dodos » Joi 03-Mai-2012 20:31

Salut mbc, si MULTUMESC! Intr-adevar, suruburile in cauza au M 12*1,25,lungime 36,1mm, lungime totala 57,15mm, lungime filet 17mm, dar au hexagon de 17, iar dupa cate stiu eu la cele de tabla este de 19(in afara de faptul ca mai trebuie sa-mi iau inca o cheie de roti, cred ca nu este alta problema). Cat despre individul in cauza, se numeste Horatiu(user horatiu77), si cred ca are postari doar la vanzari-cumparari(dezmenbrez citroien xsara :lol: :lol: :lol: ), acum postarea lui este pe la pagina 7. I-am trimis pm de cum am vazut mesajul, l-am intrebat daca are jenti de aliaj, mi-a trimis poze, ne-am inteles la pret, si mi-a zis ca vine el de la Onesti la Brasov sa le aduca(mi-a spus de asemenea sa-i mai las max. 2 saptamani prezoanele ca le are montate la jentile de tabla de pe masina, si am fost de acord- in anuntul lui, daca mariti pozele in care apar rotile, se vade ca prezoanele sunt clar mai lungi) ca oricum vroia sa-si viziteze niste rude. Zis si facut, am facut rost de bani, si la 2-3 zile a venit si mi le-a adus(ceva zgarieturi pe ele, pe care le vazusem in pozele pe care mi le-a trimis, si de care imi si spusese dinainte), deci pana aici totul super ok(am luat de la el si radio-cdul original, ca la al meu nu mai functiona cd-ul). La vreo 3 saptamani, l-am sunat, si mi-a zis ca mi le trimite(urma sa-mi trimita, bineinteles contra cost si aeratorul din dreapta, ca al meu este stricat), dupa inca o saptamana, l-am sunat, mi-a zis ca a demontat si aeratorul, si ca o sa le trimita, i-am trimis si datele personale sa-mi trimita coletul(la naiba, acum imi stie si adresa!!), totul ok. Apoi....pauza, cand il sunam de pe nr. meu incepuse sa nu mai raspunda la telefon, il sunam de pe alte numere, si raspundea, imi zicea ca atunci cand l-am sunat era la munca si nu putea sa raspunda, si ca o sa-mi trimita coletul, ca acum, de vreo cateva zile nu mai raspunde la niciun nr.(cred ca le raspunde doar cunoscutilor, ca se teme sa nu fiu eu). Ca urmare azi nu am mai rezistat si i-am trimis un sms, in care i-am urat sa aiba parte toata viata lui de aceeasi "tip" de oameni "seriosi" ca si el, iar la sfarsit, l-am facut, pe buna dreptate TEPAR(fare alte vorbe grele)! Ca urmare, tupeul individului a crescut, si la primul tel. pe care i l-am dat dupa, mi-a refuzat apelul, pana acum lasand tel sa sune fara sa raspunda! P.s: pun pariu ca daca sunati, chiar si maine-poimaine la nr. lui din anunt, nu o sa raspunda, iar daca prin absurd o face..stiti voi ce sa-l intrebati!!! :D :twisted: :twisted:

horatiu77
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Mar 06-Mar-2012 16:51
Localitate: onesti, bacau

prezoane

Mesajde horatiu77 » Vin 08-Iun-2012 16:00

in primul rand cand am discutat despre jante nu am vorbigt nimic despre prezoane ci abia dupa ceva timp si am spus ca ti le dau si pe alea ca daca le luai de la dezmembrari sau magazin nu iti dadea nimeni asa ceva .
2 la pretul la care ti le-am dat poti sa iti mai cumperi si 2 seturi de prezoane .
3 nu ma cunosti absolut de loc ca sa ma faci TEPAR m-ai vazut decat 5 min si ai tras TU rpede concluzia am avut multe alte probleme de rezolvat decat sa stau de masina
3 pt cultura ta generalala nu ma obliga nimeni sa raspund la tel asa ca nu te mai ambala atat si vorbeste frumos inca mai am prezoanele si esti singurul care a cumparat ceva de pe masina aia pt ca nu am avut timp de ea si nici nu imi cere de mancare .
4 vai ce tragedie am adresa ta . stai lunistit ca nu intru peste tine in casa si ca sa fim chit poftim :
ONESTI CALEA SLANICULUI NR 103 A
O ZI BUNA

Avatar utilizator
jony
pasionat
Mesaje: 683
Membru din: Dum 23-Ian-2005 21:19
Localitate: Brasov

Mesajde jony » Vin 08-Iun-2012 17:50

salut poti sa incerci si pe Calea Feldioarei Nr.26E Brașov vis-a-vi de benzinaria Mol la autowest un centru de dezmembrari uite si un nr de telefon:
0368 415 222

dodos
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Dum 19-Iun-2011 22:19
Localitate: Brasov

Mesajde dodos » Vin 08-Iun-2012 20:51

Multumesc Jony, o sa incerc!!

dodos
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Dum 19-Iun-2011 22:19
Localitate: Brasov

Re: prezoane

Mesajde dodos » Vin 08-Iun-2012 21:46

horatiu77 scrie:in primul rand cand am discutat despre jante nu am vorbigt nimic despre prezoane ci abia dupa ceva timp si am spus ca ti le dau si pe alea ca daca le luai de la dezmembrari sau magazin nu iti dadea nimeni asa ceva .
2 la pretul la care ti le-am dat poti sa iti mai cumperi si 2 seturi de prezoane .
3 nu ma cunosti absolut de loc ca sa ma faci TEPAR m-ai vazut decat 5 min si ai tras TU rpede concluzia am avut multe alte probleme de rezolvat decat sa stau de masina
3 pt cultura ta generalala nu ma obliga nimeni sa raspund la tel asa ca nu te mai ambala atat si vorbeste frumos inca mai am prezoanele si esti singurul care a cumparat ceva de pe masina aia pt ca nu am avut timp de ea si nici nu imi cere de mancare .
4 vai ce tragedie am adresa ta . stai lunistit ca nu intru peste tine in casa si ca sa fim chit poftim :
ONESTI CALEA SLANICULUI NR 103 A
O ZI BUNA
1 De prima data cand am vorbit la telefon, ne-am inteles la pretul de 650 ron JENTI+PREZOANE, ca altfel nici nu imi trebuiau, apoi cand mi-ai adus jentile, mi-ai zis ca imi trimiti prezoanele in cateva zile, dupa ce te apuci de dezmembrat masina, ca prezoanele respective erau montate pe masina,lucru pe care l-am inteles(am si martor, mai stii?). Eu am luat jentile de la TINE, nu de la magazin(de unde sigur veneau cu prezoanele aferente), sau dezmembrari(unde sigur aveam parte totusi de SERIOZITATE), asa ca nu inteleg comparatiile tale. 2 Pretul pe care l-am stabilit impreuna(si pe care nu ti l-am impus, a fost de comun acord), a fost CORECT, avand in vedere zgarieturile(normale) de pe jenti, pe care le stiam din poze, si de care intr-adevar mi-ai spus. Ce nu mi-ai spus(si nu te acuz,se poate sa nu fi observat)este ca o janta are o portiune infundata pe interior, si s-ar putea sa trebuiasca sa o duc la rolat(o sa pun cauciucul pe ea, si vad eu cum se comporta la drum). Daca crezi ca pretul pe care l-ai cerut a fost MIC, afla ca, cam cu o luna inaintea anuntului tau, am gasit pe google aceleasi tip de jenti+prezoane, care aratau foarte bine, cu 550ron, din pacate se vandusera deja cu o zi inainte(cauta si vei gasi anuntul!) 3 Cultura generala am destula, dar iti multumesc ca imi porti de grija! Daca erai serios, si intentionai sa trimiti prezoanele, de ce raspundeai la telefon doar cand te sunam de pe alte numere?, iar apoi nu mai raspundeai la nici un numar de pe care te sunam? Nu cumva TEAPA era deja hotarata? Cand faci o tranzactie cu cineva, si promiti cele de mai sus, si acel cineva asteapta 2 LUNI dupa prezoane, pe care le platise, si pe care puteai sa le duci la orice firma de curierat rapid si sa le trimiti in maxim o ora, si apoi invoci lipsa timpului, se numeste TEAPA, iar daca nu ti le plateam dinainte, sa zicem ca era vorba doar de NESERIOZITATE(ceea ce nu este valabil in cazul de fata). Crezi ca trebuia sa te cunosc mai bine , avand in vedere FAPTELE de mai sus? MA INDOIESC! NU contest, ca inainte, si apoi cand ai venit cu fratele tau de mi-ai adus jentile ai fost foarte amabil, si mi-am facut o impresie foarte buna despre tine(si amicul meu, care era cu mine atunci s-a mirat cand a aflat ca nu mi-ai mai trimis prezoanele si AERATORUL-pe care, intr-adevar stabilisem sa-ti dau 25 ron) CEVA s-a intamplat dupa aceea, ca in filmul THE NUTTY PROFESSOR-1996, unde EDDIE MURPHY, joaca rol dublu: unul de profesor supraponderal si onest, iar altul de barbat atletic, plin de sarm si... dar cine a vazut filmul intelege ce vreau sa spun. 4 Adresa ta nu-mi tine de cald, si nu ma intereseaza! Cat despre limbaj, nu te-am jignit niciodata, ti-am trimis doar sms-ul, care se termina cam asa(fara alte cuvinte jignitoare): TEPARULE, sper sa ai parte toata viata ta de oameni seriosi, asa ca tine(dar daca esti serios, asa cum spui, nu ai de ce sa-ti faci griji, nu-i asa??!!)Si cu asta am TERMINAT cu subiectul asta, nu mai raspund, orice ai scrie, ca oricum am ramas cu un gust amar, si cu jentile pe balcon! SANATATE!! P.S: Sincer as vrea sa-mi dovedesti ca esti profesor, sau daca nu mie, macar sa fi de-acum incolo asa cum mi-ai parut cand ne-am intalnit!! RESPECTE!(pentru profesor)

dodos
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Dum 19-Iun-2011 22:19
Localitate: Brasov

Re: prezoane

Mesajde dodos » Vin 08-Iun-2012 22:45

dodos scrie:
horatiu77 scrie:in primul rand cand am discutat despre jante nu am vorbigt nimic despre prezoane ci abia dupa ceva timp si am spus ca ti le dau si pe alea ca daca le luai de la dezmembrari sau magazin nu iti dadea nimeni asa ceva .
Apropo, prima oara cand am vorbit la telefon, pentru achizitionare JENTI+PREZOANE, mi-ai zis ca nu stii unde sunt prezoanele de la jentile de aliaj, dar o sa le cauti ca sa mi le dai, iar dupa cateva zile ti-ai dat seama ca cele de aliaj sunt montate la jentile de tabla, si mi-ai spus, asa ca vezi tu..a fost vorba si despre prezoane chiar de la inceput..O ZI BUNA!

dodos
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Dum 19-Iun-2011 22:19
Localitate: Brasov

Mesajde dodos » Vin 08-Iun-2012 23:05

mbc scrie:Suruburi, M12, 1.25x36.0, cap cu saiba. Acestea sunt detaliile complete despre ce prezoane iti trebuie pentru jantele de aliaj. Zi-ne si nou cine e teparul.
Marimile pe care mi le-ai spus sunt bune, din pacate, lungimea totala a surubului(57,15mm) pe care am gasit-o ca si corespunzatoare la mag on-line ma incurca-este prea lung, si filetul iese cu totul in afara(vreo 17mm)+ inca vreo 1-2mm fara filet, asa ca inca caut..altfel, forma si ghidajul sunt cele corecte, prezonul(am luat doar unul :) ) se aseaza perfect in ghidajul jentii.Respecte!

old_maan
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Sâm 10-Mar-2012 23:41
Localitate: Romania

prezoane

Mesajde old_maan » Dum 10-Iun-2012 21:53

Buna seara,

Am eu prezoane originale pe citroen, pentru orice alte info ma puteti contacta la 0757917190.

Numa' bine.


Înapoi la “Suspensie - Xsara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv