Distantiere pentru jenti aliaj C4

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Distantiere pentru jenti aliaj C4

Mesajde bezz » Sâm 17-Mar-2007 17:37

Deci pe xsara mea in spate nu-mi incap jentile aliaj stock de C4 ( cele in 6 spite ) freaca undeva la interior de caroserie (de tabla, ca daca ar fi frecat in vreo aparatoare de plastic era bine). Le-am incaltat cu pilot primacy 195/50 R16, arata bine cauciucul (ingust) dar simt toate pietricelele...si parca e si mai zgomotos rulajul.

Ce ma puteti sfatui in legatura cu niste distantiere, vreau sa rezolv rapid problema ca n-o sa merg cu aliaj pe fata si otel pe spate :P
Voi cauta eu dimensiunile jentilor de aliaj de xsara insa rog un posesor de c4 sa-mi dea el dimensiunile la jentile de aliaj pentru c4 (e vorba de ET).

Deci de unde iau niste distantiere si de ce ar trebui sa tin cont sau sa ma feresc? multzam fain.
Cosmin
high energy music expression

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Sâm 17-Mar-2007 18:31

distantiere pe alese gasesti la Nick Racing. mai am si eu ceva, dar trebuie sa iti faci rost de suruburi mai lungi, cred ca tot de acolo
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Dum 18-Mar-2007 21:36

iata ce spun cei de la eibach

Performance Wheel Spacers by Eibach
Made from High-Strength Aircraft-Aluminum Alloy
Precision Engineered Hub-Centric for Perfect Fit and Wheel Balance
Strength-Tested for All Applications
Extreme corrosion Protection Through DIN 50021 Approved Coating Process
TÜV, QS9000 and ISO9001 Quality Approved
Reduced Weight Compared to Steel Wheel Spacers
To give your car the final visual and performance touch, Eibach engineers have created a complete line of Eibach Pro-Spacers. These are designed to give your vehicle a wider, more stable stance, quickly and easily. They are also a perfect match for the famous Eibach Pro-Kit or Sportline Lowering Spring Sets. With the right Eibach Pro-Spacers installed, your car takes on a more aggressive look, with the wheels and tires--filling the wheel arches exactly the way they should.

Fine-tuning your track width doesn't just enhance your car's looks it also gives you improved handling performance and optimized roll characteristics. Pro-Spacers are available in a wide range of sizes, from 5mm all the way to 40mm, depending on the application, letting you position your tires exactly where they will look and perform their best. In many cases, installing the right Pro-Spacers can improve the look and function of your existing wheels and tires so much, you might not need to buy new custom wheels and tires at all.

System 1:
Spacer disc (5 mm - 8 mm) with bolt through-system
Hub -Centric through center bore
Fastening by using longer wheel bolts (included)

System 2:
Spacer disc (10 mm - 20 mm) with bolt through-system
Hub -Centric with centering hub
Fastening by using longer wheel bolts (included)

System 3/7:
Spacer disc (20 mm - 30 mm) with bolt on-system
Hub -Centric with centering hub
Fastening by using spacer bolts (included) and original wheel bolts (not included)

System 4:
Spacer disc (20mm - 30mm) with bolt on-system
Hub-Centric with centering hub
Fastening by using spacer nuts (included) and your original wheel lug nuts (not included)

System 5:
Spacer disc (5mm - 8mm) with bolt through-system
Hub-Centric through center bore
Fastening by using longer studs (included) and your original wheel lug nuts (not included)

System 6:
Spacer disc (10mm - 20mm) with bolt through-system
Hub-Centric with centering hub
Fastening by using longer studs (included) and your original wheel lug nuts (not included).

Poza:
http://www.livermoreperformance.com/images/Products/Eibach/spacer_systems.gif

Deci ar fi sistemul 2, cu o latime de 15..20 mm (voi incerca cu 15 initial, daca nu merge poate un 20). Se pare ca prezoanele mai lungi ar trebui sa fie incluse in pachetul cu distantiere.

Problema 1 Exista riscul ca aceste prezoane sa se foarfece si sa se intample ce-i mai rau? :evil:

Problema 2 Unde gasesc senzor de modificare inclinare (si eventual) un senzor de prezenta pentru o alarma UNGO MS 2100 ( a fost montata de ATS dar din motive lesne de inteles as vrea sa rezolv problema altundeva). Eventual sa le cumpar de undeva, ca de montat am un meserias (nick :P ). Importator Clarion ar fi Wizards (UNGO e grup Clarion) dar n-am amintiri placute de la Wizards :evil: . Altii mai sunt?
Cosmin

high energy music expression

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Dum 18-Mar-2007 22:12

Vezi la Racing Nick, distantiere Momo. Dar sa nu exagerezi cu marimea lor, ca devii deja sinucigas.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Lun 19-Mar-2007 13:19

alege sistemul 1 sau 2. incearca sa vezi cam citi mm trebuie departata roata, dupa parerea mea nu mai mult de 10, nu e nici un pericol, am folosit sistemul asta vreo 4 ani fara nici un risc evident
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mar 20-Mar-2007 11:07

am vorbit la racing nick, nu au pe stoc nimic :? iar ca preturi: set 2 distantiere 15 mm eibach prospacer 352 ron iar un prezon 8 ron :shock: .

pe de alta parte am vorbit si cu motorhome, unde la 90 ron cumpar un distantier de 13 mm cu tot cu prezoane (si tot din aluminiu) marca MOMO... deci 180 ron pentru doua roti, cat imi trebuie mie.

maine m-am programat la motorhome
Cosmin

high energy music expression

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 20-Mar-2007 11:43

Go for it! e bine de stiut ca la motorhome e mult mai ieftin :lol:
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 21-Mar-2007 19:37

ieftin nu inseamna mereu si ce trebuie :evil:
In primul rand jantele de citroen sunt singurele care necesita distantier cu diam ext=diam interior la buza ce vine pe fuzeta si in al doilea rand prezoanele pentru jantele de citroen au fixarea pe cilindru nu pe con cum au majoritatea celorlalte jante.

Deci cu greu am gasit un distantier de 20 (se poate aduce pe comanda de 16) care sa intre bine pe butuc/fuzeta cum s-o numi, la un pret acceptabil DAR mi-a fost imposibil sa gasesc niste prezoane lungi cu fixare pe cilindru, asa cum este la citro.
Toate prezoanele de la momo au fixare pe con, ca asa au ei jantele. Am incercat la sama, esrom, dep de anv. si diverse magazine/vulcanizari.Nicaieri.

Maine voi da o fuga si la racing nick sa incerc sa caut prezoane, dar nu cred sa am noroc...
Idei cineva?

ps si as vrea sa stiu daca am nimerit denumirea la prezoanele alea...cu prindere pe cilindru, e bine...sau se cheama altfel...oricum maine o sa umblu cu ele prin buzunar.

In ultima instanta indoi cu barosul contraaripa si cu asta basta! :twisted:
Cosmin

high energy music expression

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 22-Mar-2007 12:15

trimite-mi si mie o poza cu prezoanele originale ale jantelor de C4
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Joi 22-Mar-2007 20:01

asta e prezonul...mama lui:
Imagine

am fost la racing nick si am comandat distantier de 13 mm (sa fie cu noroc) este facut in austria cred, din aluminiu, gen full plate, doar cu 4 gauri pentru prezoane, fara alte decupaje sau brizbrizuri.
ce ma ingrijoreaza este sistemul ultratampit de la jantele citro, unde exteriorul distantierului are acelasi diametru cu interiorul adica 65,1 si cand ma uit la un distantier (la cel momo) umarul care vine pe janta si apoi se infige in fuzeta este ceva de 0,5 cm care parca-i lipit de interiorul distantierului...e ciudat rau.
ca prezoane am comandat la racing nick prezoanele universale, cu filet pentru fuzeta si filet pentru o piulita de janta. este o improvizatie pentru ca voi pierde fixarea pe con de la mijlocul prezonului si in plus prezonul original este evazat in zona capului piulita, unde vine si o saiba (captiva acolo, cum draq or fi bagat-o). Singurul lucru care-l pot face este sa tai la bomfaier cele 8 prezoane originale :roll: si sa recuperez saibele si sa ma rog ca noile piulite de la nick racing sa pice si sa stranga bine pe aceste saibe si implicit pe suprafata din gaura jentii.

Oricum astept si parerile voastre...


PS
De cateva zile mai am alta problema. La una din 5 frane (cu aproximatie) am un zumzet...vuiet cum sa-i zic in trenul de rulare fata, care transmite si un zumzet abia perceptibil in volan. Eu m-am gandit ca-s placutele pentru ca apare la franarile din coloana/panta si nu e influentat in vreun fel de apasarea ambreiajului. Directia este fara probleme, desi am pus pe fata jantele de aliaj. S-a nimerit sa apara zgomotu' asta exact dupa ce am pus jantele. O fi de la placute (am 42k km si nu le-am schimbat niciodata, se vede ca-s consumate puternic)? Sau e ceva mai grav?

asa arata distantierele scc comandate (prima poza cred), au fost comandate special model C4 (tze vier :twisted: ) sper sa se potriveasca.
http://www.spurverbreiterung.de/frame_sv_rechts.php?lan=uk
Ultima oară modificat Joi 22-Mar-2007 20:18 de către bezz, modificat 1 dată în total.
Cosmin

high energy music expression

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Joi 22-Mar-2007 20:11

lentile de aliaj au alta greutate fata de cele de tabla ,la micile defectiuni care nu le observi cu cele de tabla se pot sesiza cu usurinta la montarea jentilor de aliaj.Vezi si placutele.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Joi 22-Mar-2007 23:07

adaug poza cu prezoanele din manual xsara scris de inteleptii citroen:

Imagine

ce sa inteleg din randurile alea? ca voi avea probleme cand voi pune janta de tabla la o pana din cauza ca pierd acea fixare pe con de la mijlocul prezonului? cred ca voi umbla cu prezoanele de janta din otel dupa mine si in caz de pana voi scoate prezoanele universale din fuzeta si voi prinde rezerva cu prezoanele originale...in cazul asta va disparea si distantierul, dar oricum nu-si mai are rostul la janta de otel...

deci astept pareri, e riscant sa-mi pun distantiere sau nu??

khan ai mp.
Cosmin

high energy music expression

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Vin 23-Mar-2007 08:58

La cate improvizatii vrei sa faci tu acolo, mai bine tai din contraaripa aia!!!sau cum ti-am mai zis, dai rotile si iei altele care sa se potriveasca..
Eu merg la fel cu 4 prezoane in portbagaj pentru roata de rezerva..:)

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Vin 23-Mar-2007 14:01

http://www.c4atreros.es/foro/viewtopic. ... sc&start=0

Uite aici unul care a reusit ce vrei tu..Daca stii spaniola poate intelegi ceva, daca nu ia-l pe PM si intreaba-l ce distantiere a pus si cum ;)

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Vin 23-Mar-2007 18:38

are sistemul ce l-am comandat si eu, cu prezoane universale. btw, a cumparat cineva prezoane de la ats pentru c4? sa stiu cam la ce pret sa ma astept.
Cosmin

high energy music expression


Înapoi la “Suspensie - Xsara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187762
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos