Zgomote roata fata

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mie 01-Aug-2007 21:05

pivot? ia verifica
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Joi 02-Aug-2007 09:17

eu? nush ce-i ala si sunt cam atehnic la partea mecanica;

m-am mai uitat pe sub masina si mi-am mai adus aminte de ceva, la scutul metalic, prinderea pe partea dreapta {aia cu zgomotul} are un filet prost si nu s-a insurubat complet, deci teoretic scutul are un joc dar este foarte rigid si il misc doar cu multa forta; o sa merg intai la sama sa-mi rezolve filetul si surubul si apoi sa vad poate am noroc si scap de zgomot.

acum zii ce-i cu pivotul, dar masina a avut geometria verificata acum 3 luni si cica era ok.
Cosmin
high energy music expression

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 02-Aug-2007 09:39

pai se poate sa fie uzat pivotul de pe partea aia, dar nu se poate verifica decit cu masina ridicata pe un elevator si cu un levier. oricum, n-o mai lasa asa poate deveni periculos la un moment dat
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Vin 03-Aug-2007 18:38

bezz scrie:@nicum acu' 18 luni cand am pus-o pe-o rampa erau ok :)


In 18 luni ai lovit muuuulte gropane...
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Vin 03-Aug-2007 18:42

mult prea multe :(
Cosmin

high energy music expression

sonycit
simpatizant
Mesaje: 37
Membru din: Vin 02-Sep-2005 20:19
Localitate: Ploiesti-Prahova

Zgomote fata dreapta

Mesajde sonycit » Sâm 04-Aug-2007 20:14

Este clasic pentru Xsara: bieleta antiruliu dreapta=80roni si aproximativ o ora de lucru pentru a o schimba.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Lun 06-Aug-2007 18:49

am fost la sama astazi, am pus masina pe elevator, bieleta nu are joc, pivotul e beton, scutul a fost intepenit, cand am scos masina tot troncanea.
un domn de acolo {cred ca sef la mecanica, posesor de c3, daca e pe forum il salut} a luat masina o tura si la intoarcere mi-a zis ca dupa parerea lui troncane cricul din roata de rezerva :oops: :oops: :oops: .
nu l-am scos de acolo pentru ca e foarte murdar, maine il voi scoate si voi vedea, insa fara suparare, am usoare reticente, zgomotul cred ca vine din fata, nu din spate.
sa dea domnul sa fie cricul si sa ma fii umplut de ridicol ... :roll:

offtopic
ps stie cineva ceva de rola intinzatoare de la cureaua alternatorului si/sau a compresorului? cica e o componenta problema, se duce in 50-60k km. mi s-a recomandat sa am grija cu ea.
Cosmin

high energy music expression

NOS_feratu
pasionat
Mesaje: 281
Membru din: Mar 19-Iun-2007 10:30
Localitate: taramul ploilor vesnice
Masina: Citroen C5 X7 exclusive 2.2 HDI 125Kw
2: now gone: Citroen C5 2001 2.0 hdi

Mesajde NOS_feratu » Mar 07-Aug-2007 07:24

@bezz un troncanit enervant si total aleatoriu l-am avut la xsara de cand am cumparat-o (tot pe partea dreapta). in prima faza m-am dus cu gandul la ceva suspensie/directie dar s-a dovedit a fi o chestie banala... si anume vasul de expansiune a lichidului de racire...are doua prinderi amandoua erau slabite (una lipsea de tot chiar...) si face un zgomot...zici ca ai inchis 10 negri mititei acolo...take care.
'78 Ford Granada 2.0 V6 (in reparatie capitala)
... you can run all for a long long time, sooner or later God'll come to cut you down...

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 08-Aug-2007 16:09

:oops: de ieri am scos cricul din roata de rezerva si am facut un drivetest bordei-p-ta victoriei la 80-90/ora ... nu mai troncane nimic... jenibil, nu am fost in stare eu si alti doi soferi sa ne dam seama ca acel troncanit e din spate...bine ca s-a rezolvat fara urmari, poate o mai lasam si pe la ATS si cine stie ce descopereau/"reparau".
si mai sunt multumit ca ultimii 2k km am mers extra precaut ca sa-mi menajez masina speriat de zgomotul misterios.

citro is da best.
Cosmin

high energy music expression

Avatar utilizator
mariuss
pasionat
Mesaje: 369
Membru din: Lun 19-Dec-2005 18:49
Localitate: Slatina,Olt

Mesajde mariuss » Mie 08-Aug-2007 17:26

Ma faci curios de ma duc si eu sa scot cricul si sa dau o tura :D .Vasul de expansiune l-am verificat inainte si e intepenit bine .
^
^

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 08-Aug-2007 18:46

bafta si pumnii stransi :wink: . daca e cricul si la tine tre' sa le scriem la aia pe forum in franta. doctori ne fac :lol: .
Cosmin

high energy music expression

Avatar utilizator
mariuss
pasionat
Mesaje: 369
Membru din: Lun 19-Dec-2005 18:49
Localitate: Slatina,Olt

Mesajde mariuss » Mie 08-Aug-2007 19:21

Nu-i de la cric,altceva e buba.
Nu face poc la franari si nici in curbele stranse. Pobabil o sa schimb bieleta antiruliu pe partea aceea,toate simptomele duc la ea,desi pe elevator parea ok.
^

^

Avatar utilizator
mariuss
pasionat
Mesaje: 369
Membru din: Lun 19-Dec-2005 18:49
Localitate: Slatina,Olt

Mesajde mariuss » Joi 09-Aug-2007 20:28

Revin cu noi detalii.Inca o data se confirma teoria cum ca cel mai bun mecanic e chiar posesorul masinii.
Pe larg,am schimbat azi placutele de frana pe fata( TRW Lucas - 150 ron )care apropo,nu mai scartaie.Inainte aveam de origine citroen (Ferodo).

Si cum eram in zona cu probleme zic sa verific mai atent ce face zgomot,prin urmare l-am pus pe tata sa faca balans la masina ( cu rotile pe sol) .Pacanitul se auzea dar nu imi dadeam seama de unde.
In timp ce el facea balans eu tineam mana pe rotule , pe rand.Verdict: bieleta antiruliu dreapta ,la rotula de jos avea joc care nu se simtea la testul cu levierul.(testata pe elevator la service si de mine suplimentar)
Maine o schimb ,e vreo 70 de lei . O sa revin cu detalii mai pe seara .
^

^

Avatar utilizator
mariuss
pasionat
Mesaje: 369
Membru din: Lun 19-Dec-2005 18:49
Localitate: Slatina,Olt

Mesajde mariuss » Vin 10-Aug-2007 23:29

Am schimbat bieleta singur ,treaba simpla dealtfel. 70 Ron -TRW - totul e in regula acum. :wink: .
Felicitari celor care au intuit problema.
^

^

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Sâm 19-Ian-2008 18:46

revin cu o mica observatie...ce intareste ce au afirmat alti colegi

cand la venirea iernii (de fapt in ianuarie :oops: ) am schimbat jantele de aliaj de 16" cu cele OL stock de 15" 75% din zgomotele acute ale trenului de rulare (mai ales la obstacole) au disparut, iar senzatia de confort a crescut.
deci mai multi inchi, mai multe probleme... sper sa nu creasca uzura la articulatii etc ... :?
Cosmin

high energy music expression


Înapoi la “Suspensie - Xsara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187762
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos