Un pic de ajutor cu rezultatele de la test....

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

ergvbr
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Sâm 23-Iul-2011 22:09
Localitate: Medgidia

Un pic de ajutor cu rezultatele de la test....

Mesajde ergvbr » Dum 29-Mar-2015 11:21

Diesel EDC 15C2-1x..? 3
0380 Releu incandescent..? componenta defecta
2299 Plauzibilitate pedala frana/acc...? semnal neplauzibil
0571 Comutator stop frana..CAN Bus serial
Autom.climatizare 1.0..? 3
21 Semnal viteza de deplasare..? Defectuos
23 Senzor temperatura exterioara..? Semnal neplauzibil
24 Senzor temperatura agent racire (retea VAN-Bus)..? Semnalneplauzibil
Daca stie cineva va rog ce sau cum se interpreteaza aceste erori va rog sa ma ajutai...cei de la BOSH nu au prea vrut sa ma lamureasca...cica sa ma duc la ei ca am reducere daca suma depaseste 290 lei...si nu as vrea sa profite chiar asa....MULTUMESC!!!

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Dum 29-Mar-2015 23:07

posibil bsm defect

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

Mesajde toro » Lun 30-Mar-2015 17:40

Nu e relevant ce reiese din diagnoza . Normal ca cei de la Bosch sa nu i-ti spuna defectul sau erorile aparute . Dar mai normal era sa-ti stearga erorile /greseli aparute si sa faca o diagnoza noua ca sa vada ce sa sters si ce nu . Care este motivul pentru care ai facut test-diagnoza ? ...ce nu merge ?
Peace on earth ... War under the blanket !

ergvbr
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Sâm 23-Iul-2011 22:09
Localitate: Medgidia

Mesajde ergvbr » Sâm 04-Apr-2015 16:01

Pai a fost o campanie a celor de la BOSH in care faceau diagnoza gratuita si m-am gandit ca ar fi bine se ii fac o diagnoza atata timp de cand este masina nu am facut niciuna...masina are 10 ani...ea draga de ea merge fara probleme...dar stiti cum este cu pomul laudat ....cred in continuare ca doar cei de la reprezentanta pot sa-mi zica adevarul despre balariile celor de la BOSH...am citit pe net ce spun acele coduri si mi-a cam dat de gandit....cu totte ca masina nu are niciun defect si imi cunosc bine masina...pentru linistea mea am sa merg cred la reprezentanta sa vad ce si cum.....Multumesc pentru raspunsuri...Sa aveti o zi placuta..

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

Mesajde toro » Dum 05-Apr-2015 08:22

Ce te face sa crezi ca cei de la reprezentanta sunt mai sfinti decat cei de la Bosch . Toti i-ti umfla bani , i-ti declara defectiuni inchipuite si doar de ei stiute . Daca masina zici ca functioneaza bine las-o frate si nu arunca cu bani pe fereastra. Fa schimburile [ ulei ...filtre...sist.franare si directie ] la termen si nu cu piese aftermarket , si nu vei avea parte de boli inchipuite ale celor care vor sa castige si ei un ban de la novicii . Cauta un mecanic bun de casa* in care sa ai incredere si problemele sunt ca si inexistente. O zi buna !
Peace on earth ... War under the blanket !

Avatar utilizator
cristidica
pasionat
Mesaje: 459
Membru din: Mar 04-Mai-2010 10:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristidica » Lun 13-Apr-2015 15:52

dorim buton de like (like toro) :))

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Lun 13-Apr-2015 17:33

De ce nu cumperi tu o panarama de ELM327 pe BT, pui Torque pe telefon si repeti singur scanarea asta. In mod normal codurile de motor ar trebui sa le poti citi si sterge, chiar daca probabil pe cel de stopul de frana s-ar putea sa nu-l vezi.

Stergi tot, mergi cateva zile si mai faci scanarea inca o data si vezi daca reapar. Daca reapar sapi mai departe, daca nu stai linistit, alea pot fi coduri stocate in cretacic.

Un elm327 costa vreo 10 euroi si Torque are si versiune gratuita care isi face treaba.


Înapoi la “Electrica - Xsara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib