alimentare bord citroen xsara 1.9 d

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

NOS_feratu
pasionat
Mesaje: 281
Membru din: Mar 19-Iun-2007 10:30
Localitate: taramul ploilor vesnice
Masina: Citroen C5 X7 exclusive 2.2 HDI 125Kw
2: now gone: Citroen C5 2001 2.0 hdi

alimentare bord citroen xsara 1.9 d

Mesajde NOS_feratu » Mar 19-Mar-2013 20:08

va salut. dupa cum spune si titlul am o problema cu citronelu' meu. datele sunt simple: masina sta nefolosita acasa de 2 ani de cand sunt plecat in uk (exceptie asta vara o luna cat am fost un pic prin tara). din cand in cand cineva se ingrijeste cateva minute de ea in sensul ca sterge praful ii da o cheie si pleaca o tura cu ea sa se mai dezmorteasca vaselina prin incheieturi. problema a inceput cand un amic de-al meu a plecat din uk acasa pentru cateva saptamani si am convenit cu el sa se foloseasca de masina pe perioada cat sta acasa. ajuns la fata locului, bateria era complet goala. nimic deosebit am zis, pune bateria la incarcat sau foloseste o alta. aici relatarile devin confuze, cert este ca dupa conectarea unei baterii noi mai am doar plafoniera, stergator spate, si faruri. bordul este mort daca dai la automat acesta invarte motorul dar fara nici un rezultat. toate astea ma duc cu gandul la BSI si imobilizator dar nefiind in zona este foarte greu sa ma pot face inteles (in zona mea cel mai complicat motor inca mai are piese din lemn in el). orice parere este binevenita, orice sfat apreciat. multumesc mult.

PS. exista cineva care poate sa-mi furnizeze o diagrama a sigurantelor fuzibile pentru modelul meu?
'78 Ford Granada 2.0 V6 (in reparatie capitala)
... you can run all for a long long time, sooner or later God'll come to cut you down...

NOS_feratu
pasionat
Mesaje: 281
Membru din: Mar 19-Iun-2007 10:30
Localitate: taramul ploilor vesnice
Masina: Citroen C5 X7 exclusive 2.2 HDI 125Kw
2: now gone: Citroen C5 2001 2.0 hdi

Mesajde NOS_feratu » Vin 24-Ian-2014 11:55

salut. stiu, topicul este vechi dar nu vreau sa deschid unul nou, mai ales ca este vorba de aceeasi masina si aceeasi problema. intre timp am aflat ca "desteptul" a reusit performanta de a monta clestii de la robot invers bulind BSI. cineva a cumparat din Spania un BSI identic, a fost montat pe masina, functiile electrice au revenit in totalitate, mai putin recunoasterea cheii. Cum poate fi rezolvata aceasta problema? este necesara o programare cu Lexia? se pot folosi soft-uri universale (daca exista asa ceva)? poate fi efectuata in afara masinii sau BSI trebuie sa fie musai montat pe masina? multumesc anticipat pentru raspunsuri
'78 Ford Granada 2.0 V6 (in reparatie capitala)

... you can run all for a long long time, sooner or later God'll come to cut you down...


Înapoi la “Electrica - Xsara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos