bipuri

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

psybross
pasionat
Mesaje: 130
Membru din: Mar 13-Mai-2008 12:21
Localitate: arges

bipuri

Mesajde psybross » Lun 26-Mai-2008 16:44

am schimbat cd palyerul cu unul de la un c5 [pentru ca am vrut unul original]si pe langa ca nu functioneaza numai pe radio se si aude niste bipuri constante in difuzoare care isi maresc volumul daca actionez butonul volum si daca il dau pe zero tot se aude un bip continuu si regulat dar foarte incet , ibntrebarea mea ar fi oare de ce bipuie asa de innervant si oare are legatura cu un car kit nokia ce este instlat pe masina [asa am cumparato]?

psybross
pasionat
Mesaje: 130
Membru din: Mar 13-Mai-2008 12:21
Localitate: arges

bipuri

Mesajde psybross » Lun 26-Mai-2008 19:15

am desfacut firul cu plus de la carkit si tot se aude bipul

alin_hd
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Mar 15-Ian-2008 07:53
Localitate: Hunedoara

Mesajde alin_hd » Lun 26-Mai-2008 19:42

Am vazut acelasi lucru la un clio la renault in reprezentanta pana i-a bagat codu, dar se auzea pe rand in fiecare din difuzoare.

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Lun 26-Mai-2008 19:55

nu stiu daca ar trebui sa se auda acele beep-uri in cazul in care nu e activat cu lexia...
in mod normal, din cate stiu eu, nu ar fi trebuit sa mearga deloc, decat daca-l activai cu lexia....
oricum, esti f greu de urmarit, scrii ca si cum ai fi invatat sintaxa in chineza....

psybross
pasionat
Mesaje: 130
Membru din: Mar 13-Mai-2008 12:21
Localitate: arges

bipuri

Mesajde psybross » Lun 26-Mai-2008 20:33

da,intradevar am facut multe greseli de ortografie..dar revenind la subiect ce sa fie lexia asta si pana la urma ce cod trebuie sa bag pt ca radio functioneaza bine , ce idee imi sugerati sa scap de bipurile alea?

psybross
pasionat
Mesaje: 130
Membru din: Mar 13-Mai-2008 12:21
Localitate: arges

bipuri

Mesajde psybross » Lun 26-Mai-2008 20:50

am aflat este diagnoza lexia adica un fel de tester ,dar oare sar putea elimina bipurile cu aceasta metoda?

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Lun 26-Mai-2008 21:34

lexia este o soft de diagnosticare si de setare a anumitor parametri...
la cd-ul pt c5 nu se introduce niciun cod, se activeaza din aceasta lexia...
nu stiu daca ar disparea sunetele, presupun ca da...

psybross
pasionat
Mesaje: 130
Membru din: Mar 13-Mai-2008 12:21
Localitate: arges

bipuri

Mesajde psybross » Mar 27-Mai-2008 13:03

mersi de informatie am sa caut sa ma duc la o diagnoza lexia poate scap de bipuri ,dar parerea mea este ca din cauza ca nu este cd al masinii original au aparut bipurile pentru ca toate legaturile sant bine facute adica numai am facut legatura intre mufe dar ce am mai observat este ca cd playerul mai are o mufa cu multi pini si mai mici dar nu imi dau seama la ce ar ajuta sau la ce se folosea pe C5

gelu1
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Lun 03-Sep-2007 20:01
Localitate: Arges

Re: bipuri

Mesajde gelu1 » Joi 29-Mai-2008 21:18

psybross scrie:mersi de informatie am sa caut sa ma duc la o diagnoza lexia poate scap de bipuri ,dar parerea mea este ca din cauza ca nu este cd al masinii original au aparut bipurile pentru ca toate legaturile sant bine facute adica numai am facut legatura intre mufe dar ce am mai observat este ca cd playerul mai are o mufa cu multi pini si mai mici dar nu imi dau seama la ce ar ajuta sau la ce se folosea pe C5


Ai rezolvat problema ? Am incercat sa schimb radio-cass-ul meu de pe Xsara cu un CD de pe C3. Totul functiona normal inclusiv comenzile de la volan insa.. la fel beepuri. M-ar interesa si pe mine daca ai gasit rezolvare si cum ai facut?
Mufa cu mai multi pini este pentru conexiuni auxiliare: magazie cd, telefon....si altele.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 29-Mai-2008 21:42

lexia are proprietatea miraculoasa ca poate "imperechea" diferite subansamble electronice intre ele si/sau cu BSI-ul masinii. e ca si cum ai instala un driver original la placa video. merge si cu unul generic, dar la capacitate scazuta.
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

psybross
pasionat
Mesaje: 130
Membru din: Mar 13-Mai-2008 12:21
Localitate: arges

bipuri

Mesajde psybross » Vin 30-Mai-2008 13:10

nu inca nu am rezolvat problema pentru ca nu am avut timp liber dar cred ca saptanmana viitoare sa o rezolv [pe prim plan am schimbatul distributiei] si sper sa se poata rezolva cu diagnoza lexia

psybross
pasionat
Mesaje: 130
Membru din: Mar 13-Mai-2008 12:21
Localitate: arges

bipuri

Mesajde psybross » Vin 30-Mai-2008 13:14

gelu1 nu poti sa imi dai detalii mai multe despre mufa aia ,mar interesa pini aia ce inseamna fiecare....

gelu1
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Lun 03-Sep-2007 20:01
Localitate: Arges

Mesajde gelu1 » Vin 30-Mai-2008 20:14

Ti-as da cu cea mai mare placere dar nu stiu exact despre ce e vorba. Am avut inainte un MP3 Player Blaupunkt , cumparat din Germania, care avea aceleasi mufe de care spune-ai(un al treilea rand pe langa cele doua) si am citit in cartea lui ce se mai putea conecta la el: amplificator, magazie cd, telefon de masina cam atat imi aduc acum aminte.
Cred ca un manual de utilizare te-ar ajuta mult ...sau poate gasesti pe net modelul de cd si vezi la ce e compatibil sa se conecteze.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Lun 02-Iun-2008 01:34

beep-urile sunt "antifurtul" aparatului, schimband aparatul original apar beep-urile, eu si kata am schimbat radiocd-urile de xsare intre noi si au piuit.
trebuie "activate" radiocd-urile cu testerul lexia, preferabil la cineva specializat in citroen. voi cum suportati piuiturile acelea, sunt groaznice?
Cosmin
high energy music expression

psybross
pasionat
Mesaje: 130
Membru din: Mar 13-Mai-2008 12:21
Localitate: arges

bipuri

Mesajde psybross » Lun 02-Iun-2008 05:40

nu le suport dar acuma nu mai am ce face trebuie sa o rezolv si pe asta ,dar se pare ca ''meseriasii'' de la mine din oras se uita ca la extraterestri cand ii intreb de lexia si ridica din umeri


Înapoi la “Electrica - Xsara”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib