Ambreiaj

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
madlex456
pasionat
Mesaje: 207
Membru din: Vin 02-Feb-2007 10:59
Localitate: Sibiu

Mesajde madlex456 » Vin 18-Feb-2011 00:33

@ mihaistan kitul de 190mm ce vrei sa-l aduci din UK, ce marca este ?
eu din ce am google-it am gasit asa: Aisin, Valeo, ACDelco, JapanParts.
1.0i, 12V, 68cp, DIS (Direct Ignition System) VVT-i (Variable Valve Timing-intelligent) DOHC (Double overhead camshaft)

Avatar utilizator
xbrother
pasionat
Mesaje: 127
Membru din: Mie 29-Oct-2008 14:21
Localitate: Bucuresti

:)

Mesajde xbrother » Dum 27-Feb-2011 19:40

am pus ambreiajul VALEO pe masina. momentan nu am putut sa-l testez in plina masura.. pentru ca au fost strazile inghetate.. si m-am cam enervat.. dar cum se usuca.. voi da.. detalii.. de diferente.. oricum s-a potrivit.. perfect :D
Cateva imbunatatiri:
- jante MAK Fever-5R (vara);
- jante MAK Audace Mirror (iarna);
- becuri Osram Ultra Life (puse pe 07 Mai 2012)

Avatar utilizator
dionescux
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Dum 09-Iul-2006 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde dionescux » Lun 28-Feb-2011 18:25

E de 190 mm?
Cat a costat si de unde l-ai luat ?

Avatar utilizator
xbrother
pasionat
Mesaje: 127
Membru din: Mie 29-Oct-2008 14:21
Localitate: Bucuresti

:)

Mesajde xbrother » Lun 28-Feb-2011 20:04

da e de 190mm .. e VALEO.. luat de pe okazii de la un tip din iasi.. trimis prin posta.. 650RON.
Cateva imbunatatiri:

- jante MAK Fever-5R (vara);

- jante MAK Audace Mirror (iarna);

- becuri Osram Ultra Life (puse pe 07 Mai 2012)

andySF
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Mar 30-Sep-2008 18:49
Localitate: Constanta

Mesajde andySF » Mie 09-Mar-2011 09:36

Care e treaba cu 190 mm? Ãsta de exemplu http://totalpieseauto.ro/kit-ambreiaj-aisin.html de câți mm este? E de ĂŽncredere tipul de pe okazii? Probleme ceva cu acel kit la service-ul unde l-ai montat?

Avatar utilizator
madlex456
pasionat
Mesaje: 207
Membru din: Vin 02-Feb-2007 10:59
Localitate: Sibiu

Mesajde madlex456 » Mie 09-Mar-2011 14:16

Daca nu ma insel 190 mm reprezinta diametrul discului de ambreiaj. Eu am cumparat kit ambreiaj AISIN cu 670 ron de la Bardiauto (fara intentie de reclama!), mai ieftin decat am gasit pe internet.

Imagine ImagineImagine Imagine Imagine
1.0i, 12V, 68cp, DIS (Direct Ignition System) VVT-i (Variable Valve Timing-intelligent) DOHC (Double overhead camshaft)

andySF
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Mar 30-Sep-2008 18:49
Localitate: Constanta

Mesajde andySF » Mie 09-Mar-2011 16:12

Am sunat acum la Bardiauto Constanța dar se pare cĂŁ sunt depozit. Nu lucreazĂŁ cu persoane fizice :(

Avatar utilizator
xbrother
pasionat
Mesaje: 127
Membru din: Mie 29-Oct-2008 14:21
Localitate: Bucuresti

:)

Mesajde xbrother » Mie 09-Mar-2011 18:18

nu am avut probleme cu el.. e ok.. imi pare rau ca nu i-am facut poze. Cutia este galbena si scrie NATIONAL pe ea.. dar piesele sunt VALEO.
Cateva imbunatatiri:

- jante MAK Fever-5R (vara);

- jante MAK Audace Mirror (iarna);

- becuri Osram Ultra Life (puse pe 07 Mai 2012)

andySF
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Mar 30-Sep-2008 18:49
Localitate: Constanta

Mesajde andySF » Vin 11-Mar-2011 14:46

Mi-am luat ambreiaj aisin și aratĂŁ ca cel din pozele lui madlex456. Am fost la Andromeda ĂŽn Constanța și tipul, șef mecanic, mi-a spus cĂŁ nu e bun, cĂŁ nu se potrivește, cĂŁ rulmentul are cele 2 urechi și nu ar trebui. Ce sĂŁ mai, am ĂŽncercat sĂŁ-l fac sĂŁ ĂŽnțeleagĂŁ cĂŁ nu sunt singurul care nu vrea sĂŁ dea 1300 lei lor pe cel de la LUK și dupĂŁ ce l-am sunat și pe cel care mi l-a vândut rugându-l sĂŁ mĂŁ lĂŁmureascĂŁ, a rĂŁmas cĂŁ o sĂŁ ĂŽncerce...

Avatar utilizator
xbrother
pasionat
Mesaje: 127
Membru din: Mie 29-Oct-2008 14:21
Localitate: Bucuresti

:)

Mesajde xbrother » Vin 11-Mar-2011 17:18

al meu arata cam asa si s-a potrivit bine:

Imagine
Cateva imbunatatiri:

- jante MAK Fever-5R (vara);

- jante MAK Audace Mirror (iarna);

- becuri Osram Ultra Life (puse pe 07 Mai 2012)

andySF
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Mar 30-Sep-2008 18:49
Localitate: Constanta

Mesajde andySF » Sâm 12-Mar-2011 11:54

Gata, am luat mașina astĂŁzi și nu a fost nici o problemĂŁ ĂŽn a-l monta. Merge f bine pentru moment, pedala e mult mai ușoarĂŁ acum. Sper sĂŁ mĂŁ ținĂŁ. În principiu cei de la service erau probabil supĂŁrați cĂŁ nu am luat de la ei cu 1600 lei (sau cu "reducere" la 1300). Numai bine.

Avatar utilizator
dionescux
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Dum 09-Iul-2006 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde dionescux » Sâm 12-Mar-2011 12:39

Cat a costat montajul?

andySF
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Mar 30-Sep-2008 18:49
Localitate: Constanta

Mesajde andySF » Mar 15-Mar-2011 11:05

Montajul a costat 350 Lei :)

drobert
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Sâm 25-Aug-2007 20:16
Localitate: Pitesti

Mesajde drobert » Mie 11-Mai-2011 20:08

Desi vad ca nu s-a mai scris de mult despre acest subiect doresc sa adug si eu aici patania mea pe aceeasi tema.
Saptamana trecuta am inceput sa aud un zgomot ciudat ca un harsiit in momentul in care apasam pedala ambreiaj.
Am banuit ca este vorba de rulmentul de presiune, fapt confirmat ulterior de mecanicul de la service.
Zis si facut la doua zile am venit pt. a schimba piesa, fiind avertizat ca este posibil sa fie nevoie si de ambreiaj.
Dupa ce a desfacut cutia de viteze de pe motor, mecanicul a constatat urmatoarele: rulment de presiune cu rotire greoaie
si surpriza: placa si disc de ambreiaj OK.
S-au schimbat rulmentul, semeringurile de la planetare ca cica dupa operatia asta alea vechi ar fi curs si apoi au fost facute urmatoarele operatii:
discul de ambreiaj a fost facut fleasca cu un spray deruginol, ca ar fi fost ceva rugina pe partea metalica (din punctul meu de vedere nu era decat praf de la uzura ambreiajului depus acolo) , ulterior s-a folosit spray degresant din acela care se evapora rapid
placa a beneficiat de acelasi tratament numai ca dupa sprayul degresant s-a folosit la niturile care prind lamelele de presiune un spray cu vaselina alb-gri la culoare.
Dupa toate operatiile astea s-a montat totul la loc, a reglat un pic cablul de ambreiaj si am plecat in proba de drum.

Din prima clipa am constatat ca ambreiajul patineaza in toate treptele de viteza lucru care nu se intampla inainte .
M-am intors din proba au mai reglat un pic cablul si au zis ca e ok. Mi-au spus ca s-ar putea sa mai patineze 40 50 km dupa care va reveni la normal.

Am parcurs de atunci cca 600 km si intr-adevar in treptele 1,2,3 trage ceva mai bine dar daca fortez in turatie tot patineaza
in schimb in treptele 4, 5 chiar se simte bine cum patineaza, si practic ca sa ajung sa zicem de la 120 la 130 km/h e un chin adica turatia urca pe la 4000 ture dupa care viteza creste incet si turatia scade tot incet. (de obicei la 130 aveam cam 3500 ture)

As dori si eu un sfat avizat pt ca am vazut ca sunt si mecanici cu experienta care raspund la topicuri,
ce trebuie sa fac : sa mai astept poate isi mai revine desi nu cred sa mai fie ca inainte, sa ma pregatesc de un chit de ambreiaj
si sa-l schimb cat mai repede posibil sau alte idei si sfaturi bune pt. ca de service m-am lamurit.

Va multumesc mult.

Avatar utilizator
robistan25
pasionat
Mesaje: 537
Membru din: Lun 13-Aug-2007 22:09
Localitate: Ploiesti

Mesajde robistan25 » Joi 12-Mai-2011 08:31

Asta e chiar tare! Cum sa dai cu spray cu vaselina pe placa ? De aceea iti patineaza acum. Cel mult, daca discul si placa aratau bine, se curatau cu un spray curatitor si atat. Trebuie sa schimbi kit-ul acum (disc,placa,rulment), cat mai repede, ca sa nu mai incingi motorul si volanta aiurea.


Înapoi la “Mecanica - C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv