SilverSpider:Citroen XM,an ,2.1 turbo D12,culoare vert vega

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Joi 20-Oct-2011 19:34

Mai am putin si termin cu reparatiile. Am avut de astupat cateva gauri facute de rugina, muncesc de doua zile la ea, nu credeam ca poate sa fie asa ruginita avand in vedere ca fostul BX nu avea rugina si era cu 10 ani mai batran.



Am schimbat placutele de frana si merge infranata. Ce trebuie sa fac?

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2137
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Joi 20-Oct-2011 21:54

Merge infranata rau daca ai discurile uzate. Dupa cateva zeci de km si cateva franari puternice o sa-si dea drumul.
Mai poate fi de la mecanismul franei de mana, care are bunul obicei de a se bloca.

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Joi 20-Oct-2011 22:04

WLD scrie:Merge infranata rau daca ai discurile uzate. Dupa cateva zeci de km si cateva franari puternice o sa-si dea drumul.
Mai poate fi de la mecanismul franei de mana, care are bunul obicei de a se bloca.

Discurile sunt intradevar uzate, ma gandesc ca daca mai merge si infranata or sa se toceasca si mai rau.Tin minte ca la BX am patit la fel dar nu mai stiu ce am facut a 2-a oara cand am schimbat placutele ca nu a mai mers infranata.Parca am impins pistonasul mai inauntru... Pana imi aduc aminte poate este cineva care a reusit ca trebuie sa ma duc sa fac ITP-ul si nu vreau sa ajung acolo sa miroasa a placute incinse. Frana de mana nu este blocata, am verificat.

Multumesc pentru sfat WLD! Vad ca pe la sectiunea Xm nu prea isi mai da nimeni cu parerea.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2137
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Joi 20-Oct-2011 22:16

Nu prea are cine sa-si dea cu parerea pt ca am ramas foarte putini nebuni cu Xm.

Eu am avut problema asta de mai multe ori, din ce in ce mai rau, pana am schimbat discurile. Vei pati asta la fiecare schimbare de placute daca uzura e mai mare de 2-3mm pe fiecare fata. Discurile nu se vor uza prea tare in 20-30km. Daca nu-si dau drumul inseamna ca ai alta problema.
Ai insurubat destul pistonasele? Trebuie sa ai un joc de minim 2mm pentru ca placutele sa intre usor si sa nu ai probleme.

Apropo, nu te duce niciodata la ITP cu placute noi pe discuri uzate pt ca nu vei trece testul de franare. Trebuie sa se pasuiasca bine inainte.

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Joi 20-Oct-2011 22:33

WLD scrie:Nu prea are cine sa-si dea cu parerea pt ca am ramas foarte putini nebuni cu Xm.

Eu am avut problema asta de mai multe ori, din ce in ce mai rau, pana am schimbat discurile. Vei pati asta la fiecare schimbare de placute daca uzura e mai mare de 2-3mm pe fiecare fata. Discurile nu se vor uza prea tare in 20-30km. Daca nu-si dau drumul inseamna ca ai alta problema.
Ai insurubat destul pistonasele? Trebuie sa ai un joc de minim 2mm pentru ca placutele sa intre usor si sa nu ai probleme.

Apropo, nu te duce niciodata la ITP cu placute noi pe discuri uzate pt ca nu vei trece testul de franare. Trebuie sa se pasuiasca bine inainte.


O sa dau cateva ture sa vedem daca isi dau drumu. Am vb cu cineva sa fac ITP-ul, ca daca ar fi sa-l fac pe bune as avea nevoie de cel putin 400 euro investiti. Nu ca nu as investi, nu am de unde. Nu stiu ce-mi place asa mult la masina asta. Cu siguranta nu faptul ca are piele,AC si mai stiu eu ce fite. Cred ca faptul ca este diferita, ca are Hydractivul, design-ul,electronica, cred ca astea sunt principalele lucruri care ma atrag la masina asta. Sunt sigur ca intr-o buna zi o sa realizez ca nu este nimic altceva decat o gramada de fiare. Desigur... bine aranjate.

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Joi 17-Noi-2011 00:15

Am rezolvat urmatoarele probleme:
-bucsele de la pistonul de directie schimbate, scoasa caseta de directie, curatata, unsa cu vaselina pe angrenaj, pusa la loc;
- reparat partile afectate de rugina, mai am la usi dar acolo este usor de reparat;
-schimbat cilindrul de pe dreapta care era cu cap de stanga si pus unul normal de dreapta;
-montat piesele lipsa la sistemul hydractiv, acum este perfect functional;
- umplut sferele spate care devenise foarte rigid, acum este mult mai bine si se poate si mai bine avand in vedere ca sferele pe spate sunt de hydractiv sport (0,5 mm diametrul gaurii);
-rezolvat mare parte a problemelor de electrica, mai am un geam din spate care nu se deschide dar pt moment nu ma afecteaza, deci sta asa;
-am facut itp-ul;
-am rezolvat problema la caloriferul de incalzire care avea scurgeri pe la legatura cu tevile de aluminiu unde are doua o-ring-uri de cauciuc;
-acum are si filtru de polen;
-geamul de la farul dreapta care era spart a fost inlocuit;
- cauciucuri de iarna pe fata;
- plus diverse maruntisuri de care nu-mi aduc aminte acum.

Urmeaza si poze cu noul look :)

Avatar utilizator
autoclasic
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Mie 18-Mar-2009 13:14
Localitate: Sighisoara

Mesajde autoclasic » Vin 25-Noi-2011 00:13

e frumoasa masina,e nuanta de verde care-mi place,vert vega ,iar cu piele bej e super!! am facut un drive test cu masina asta cu ceva vreme inainte de a o cumpara proprietarul din cluj,dar avea motor pe benzina 2.0 TCT. s-o stapanesti sanatos!!!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 25-Noi-2011 01:43

a fost tct? pai si ce destept a facut conversia asta?! ufff...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
autoclasic
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Mie 18-Mar-2009 13:14
Localitate: Sighisoara

Mesajde autoclasic » Vin 25-Noi-2011 11:26

initial masina a fost un 2.0tct cu cutie automata,inmatriculata in italia. eu am vazut-o prima data la Ludus in 2005 daca-mi aduc bine aminte. persoana care a luat-o avea un seria 1 2.1 turbo d12 jerpelit rau,deci masina este recarosata,conversia s-a facut la Citroen Ludus pe vremea aia. rotile de pe ea sunt de la mine,sunt de aliaj nivel de echipare Ambiance 89,iar rotile originale de pe cel verde sunt pe a mea acum pe cea rosie ca sa doarma bine iarna asta :)

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Vin 25-Noi-2011 19:40

Ma bucur ca am aflat si eu ceva despre masina asta,cand am intrebat ce motor pe benzina a avut fostul proprietar nu a stiut sa-mi raspunda. Eu initial am crezut ca a fost V6. La vara vreau sa gasesc o caroserie fara rugina si sa o fac ca noua. Motorul este ok, cu exceptia unui injector care face figuri. In acte masina este trecuta cu anul de fabricatie 97 dar la un service mi-au spus ca pe toate geamurile scrie 94.
Acum are si cateva scurgeri de lhm neidentificate, lasa 3 pete de ulei pe asfalt. Un loc suspectat ar fi conexiunea la pompa hidraulica.

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Vin 16-Mar-2012 21:23

Project: Acum ca am tot ce-mi trebuie ma apuc sa fac XM-ul asa cum imi doresc.
Azi am adus acasa unul visiniu din 1999 2.1 td care se prezinta foarte bine la caroserie.
Urmeaza:
- scos usile,motorul,puntea fata,puntea spate;
- curatat, antifonat, schimbat conducte ruginite;
- vopsit, pus interiorul din piele, pus motorul, cutia si gata :)

O sa rezulte urmatoarea masina:

XM 2.1 turbo D12(ultima versiune cu injectie electronica) - Verde(posibil negru mat) - cutie manuala 5+1 - interior piele crem cu scaune electrice si incalzite - doua airbag-uri - hydractiv II - anti-sink - trapa electrica - stop-uri cu led-uri - Xenoane - jentile alea cele mai marfa care sau pus pe xm - diravi - geamuri fumurii - climatronic - DVD player cu camera pt. reverse - volan imbracat in piele cu comenzi - imobilizator cu keypad - 4 geamuri electrice - inchidere centralizata - alarma - oglinzi electrice incalzite - proiectoare ceata

Procesul o sa dureze probabil un an.

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Sâm 24-Mar-2012 09:30

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Sâm 24-Mar-2012 11:29

ai pilot automat pe asta visinie?
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Sâm 24-Mar-2012 19:12

dj01fad scrie:ai pilot automat pe asta visinie?

Da, are detoate :) cand termin cu ea o sa fie full ca versiunea v6 exclusive, inclusiv diravi.

alecu_
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Mie 30-Ian-2013 01:56
Localitate: Bucuresti

Mesajde alecu_ » Joi 31-Ian-2013 21:41

si ce s-a mai intamplat... ?????


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib