Citroenul meu - Varanul

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 19-Apr-2007 12:10

atunci e ok. ciudat acel gti insa, dar asta nu e grav deloc. sa-l stapinesti sanatos!
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Joi 19-Apr-2007 12:34

masina arata ok .. jenti sunt faine cele de GTI s2 sau cele de 16 valve din aluminiu .. mie alea imi plac ..
catdespre volan eu zic sa il lasi asa .. abia ai vizibilitate perfecta la ceasurile de bord ..:) si are farmecul lui ... iti ia putin pana te obisnuiesti insa arat ok.
si volanul si masina ..:)
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Avatar utilizator
Varanul
pasionat
Mesaje: 133
Membru din: Mie 11-Apr-2007 09:06
Localitate: Bucuresti

Mesajde Varanul » Vin 20-Apr-2007 09:28

Mii de multumiri pentru aprecieri. Sper sa am parte de ea cat mai mult. Idee e ca desi nu am voie sa conduc pe drumurile publice, sunt inca in scoala de soferi, dar am condus BX pe drumuri interziscirculatie publice si vrea sa spun ca este superb la comenzi la franare la ambreaj la tot. E o placere sa conduci un BX. Si spun asta avand in vedere ca eu conduc la scoala SOLENZA, dar e incomparabil cu un BX, iar servo directia pt un incepator e super binevenita.

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Vin 20-Apr-2007 09:57

Cand am trecut de la BX diesel pe o Solenta noua, asta din urma mi s-a parut racheta, iar manevrabilitatea era mult peste a BX-ului. Doar spatiul ma enerva, era scurta pentru mine, in rest, mergea impecabil. Ce e drept, era noua!

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Vin 20-Apr-2007 10:18

paco, eu numai dinprincipiu cand ma gandesc ca ma urc intr-o dacie ma apuca nervii si toate alea ..
nu poti sa spui ca este net superioara BX-ului? ..de ce? crezi ca dupa prima mie de kilometri se va misca la fel? .. asta daca nu te tarasti cu ea in service ... :twisted: :D :twisted: :) :D
Dan

Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!

Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Vin 20-Apr-2007 14:43

Masina aia a fost masina de firma vreo 3 ani si a facut zeci de mii de km fara nici o reparatie, in afara de o siguranta arsa!
Repet, se conducea ca o jucarie, incomparabil mai usor decat toate BX-urile cu care am mers. Daca nu crezi, fa o proba cu o Solenta in stare f buna, si mai vorbim. Si stiu ce spun, ca a fost in familie.

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Vin 20-Apr-2007 14:51

am facut ..
poate ca se conduce mai usor .. insa trebuie sa pleci de la premiza ca este o petarda de masina construita pe genunchi . oricum masina aia eu as conduce-o in care primesc bani la fiecare suta de kilometri parcursa ..


asa ca hai sa nu mai comparam scursurile reno de la noi cu ceva care oricum seamana a masina ..

iti dai seama ca sunt total subiectiv aici si nu ai cum sa ma faci sa inteleg altfel ? :) :D

daca ii spunea skoda in loc de dacie parca mai era ceva .. insa dacie .. hmmm . :D :) :twisted:
Dan

Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!

Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Vin 20-Apr-2007 15:05

Multa lume regreta Solenta in fata Loganului. Nu cred ca toti se inseala.
Repet, era NOUA si o masina noua se misca total altfel, nu bate, nu troncane, nu se aude motorul, e ceas. Dupa doua decenii, nu stiu cum ar fi aratat, dar pot sa-ti spun ca in 60 sau 70.000 km n-a avut nici o problema, in afara de acea siguranta. Eu cred ca e destul de bine...
Nu stiu cum sunt (au fost...) BX-urile de noi, dar eu n-am avut BX care sa ma tina fara nici o reparatie (absolut niciuna) mai mult de 6-7000 km.

Nu-mi propun sa te conving de nimic, am spus ce am vazut cu ochii mei, nimic mai mult.

Matrixu
pasionat
Mesaje: 2318
Membru din: Vin 15-Apr-2005 11:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Matrixu » Vin 20-Apr-2007 15:10

Am mers si eu cu un BX saptamana trecuta...:d. Senzatie misto datorita suspensiei insa doar atat! Masina arata cat de cat ingrijita, dar varsta isi spunea cuvantul ~20 ani.
O Solenza se conduce mai bine si mai usor decat BX-ul cu care am mers.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7666
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 20-Apr-2007 22:31

oarecum offtopic, dar ma bag si eu :?
am mers saptamana trecuta cu un clio de 20k Km de la severin la craiova, si acum cateva luni cu o solenza tot cam la 20-25k Km pe acelasi traseu; dintre aceste 2 masini, as alege clar ... BX-ul :P . cu amandoua era sa sar de pe drum la denivelari, instabile, hurducane, (a nu se intelege ca troncaneau, pt ca mergeau chiar impecabil), deci suspensia oribila. @Paco & Matrixu: poate ca masinile cu care ati mers voi erau cazute prea rau ca sa spuneti ca se conduce mai usor supernova. singura treaba care mi-a plcaut mai mult la toate masinile renault (deci si supernova, solenza si logan) decat la citro, este cutia care merge mult mai bine, dar cam atat; in solenza stateam cam ca pe WC (scuzati dar asta e adevarul), pozitia volanului este oribila, distantele pana la pedale, volan si schimbator sunt aiurea, tot spatiul interior parca e gandit cu picioarele, nu are pic de ergonomie (la fel si clio), deci nu mi-a placut de loc; de mers... merge impecabil, sau mai bine zis merg toate, pentru ca, sa recunoastem, nu au atatia ani si kilometrii in spate; sa nu intelegeti ca sunt blocat pe citro, dar in loc sa conduc o dacie noua, in care nu ma simt bine de loc, dar numai pentru simplul fat ca e noua, mai bine merg cu un ford sierra sa zicem, in care ma simpt de 100 de ori mai bine cu toate ca e mai veche;
mai intervine si elementul... rabla; daca bx-ul sau ce o fi e de-a dreptul rabla, trebuie sa constientizam si sa alegem pana la urma dacia.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Vin 20-Apr-2007 23:39

offtopic chiar ca nu te mai vad intr-o masina cu suspensie de tabla
daca te iau in xsara mea cu jenti de 16 si gume cu balon de 50 cred ca te dai jos in 5 minute :lol: .
Cosmin
high energy music expression

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Sâm 21-Apr-2007 07:13

Cutiile de viteza de la Renault si mie mi se par mai reusite decat cele PSA, dar am crezut ca e doar o parere a mea. De exemplu, am mers cu 406 HDI din 2003 (sub 100.000 la bord) si cutia nu mi-a placut deloc, parca era de 405 (sau, poate, chiar e), deci, de BX!
Chestia cu ergonomia e relativa, unii zic ca BX-ul e prost din cauza pedalelor foarte apropiate si a sistemului ciudat de semnalizare (la primele modele). Nici pozitia de condus nu mi s-a parut cea mai odihnitoare la BX, dar asta depinde si de inaltimea si constitutia fiecaruia.
Cea mai comoda masina pe care am condus-o eu este un Passat din 83!
Intindeai picioarele ca intr-un pat in ala, aveai tot spatiul de pe lume.
Solenta e prea scurta, dar, in rest, mi s-a parut o masina de incredere si, repet, mergea mai bine ca orice BX cu care am fost eu. Nu mi s-a parut ca ar fi mai instabila decat BX-ul, a carui stabilitate proverbiala este, nitel, un mit al anilor 85. Intre timp, masinile au mai evoluat.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7666
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Sâm 21-Apr-2007 11:30

oricum, hai sa nu ii stricam omului topicul :lol: ;
masina arata foarte bine, cel putin in poze; S1, S2, nu conteaza; daca si merge in masura in care arat a, te-ai scos :lol: . sa ai grija de ea.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Sâm 21-Apr-2007 11:41

Si mie imi place BX-ul de care se face vorbire, iar la 500 de euro, e chiar o afacere! Bravo lui!

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Sâm 21-Apr-2007 14:53

chit ca imi vand masinile, permiteti-mi sa intervin cu un ultim off-topic, acum, in pragul de a va parasi:
bx-ul cert se conduce foarte usor daca este i stare buna. 14-le meu este un fel de jucarie care poate fi condus cu varful degetelor. intra in viteza fara ezitari, directia este usoara.....nu stiu supernova cum este ca nu am avut placerea, dar pot spune in comparatie cu ibiza. este la fel de usor manevrabila in mers. pe loc directia electro-hidraulica de la vag invinge.

GTi-ul l-am folosit la drumuri prin oras f. multe si prin tara. In nici o deplasare, cat de lunga a fost, nu m-a obosit. timoneria precisa, servodirectia...poate nu ar fi fost rau un ambreiaj hidraulic...dar nu este greu nici asa.

Cutia de viteze...mie nu mi se pare ca vreunul din bx-urile mele sau ibiza are cute proasta. la toate intra din prima orice treapta, nu caraie nu maraie. nu inteleg la ce va referiti ca bx-ul are cv mai proasta. va invit sa vedeti ca este exact ca la vag nou.

Suspensia...ce e a ei, este a ei...chiar si gti-ul care este la fel de dur ca ibiza, fata de aceasta nu "sare".

o sa ma intrebati de ce nu le pastrez atunci...le-as pastra, da decat sa rugineasca nefolosite, prefer sa le dau. Deja la pozitia mea( nu ma laud, ci din contra imi placea mai mult inainte) nu mai pot aparea intr-o masina "de actualitate trecuta" decat daca este ceva excentric sau exotic. Asta este mentalitatea unui anumit segment de oameni, si ca sa profit de ei trebuie sa le fac jocul....

asa ca dati cu noroi in citro/bx, dar dati cand este cazul, nu asa "ca am condus eu un be-emve si moamaaa ce cutie avea si ce usor se conducea....astea sunt gratuitati.


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern