xm resuscitat

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Joi 05-Feb-2009 21:46

frumusica masina sa ai parte de ea :D

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 10-Feb-2009 02:51

mda... am mai miscat si eu ceva la trotineta
astazi, dupa o munca de om nebun, am reusit sa inlocuiesc toata instalatia electrica de la motor, cu calculator cu tot si cu tot sistemul de aprindere. inainte de montare am luat-o pe toata la mana, si am matisat-o cu banda izolatoare dinaia subtire si panzata (am luat de la wv). acum nu mai am distribuitor si fisa centrala, am doar o bobina cu 4 fise, am pus niste injectoare de la un probe de 2200, si pot sa spun ca trage net superior, plus ca merge perfect, fara sa se balbaie. am facut si traseul de la pompa de benzina, dar am tras fir separat pana in spate, pt ca am renuntat la ideea de a scoate bordul ca sa schimb toata instalatia. cred totusi ca trebuie sa schimb si supapa care tine presiunea in rampa dupa ce opresti motorul, pt ca am vazut ca nu prea mai tine, dar e vreme si pentru asta.
am dus la vopsitor o capota, o grila si 2 aripi de fata, si o sa le schimb cand mi le da inapoi (mi le face pe toate cu 450 de lei, intr-o vopsitorie foarte buna, eu zic ca e tare bine.).
o sa mai schimb (sper saptamana asta) toate sferele, apoi o sa o las mai moale, ca daca le fac pe toate odata, dupa aia stau si ma uit la ea doar.
bine, ar mai ramane doar pragul din dreapta in partea din spate sa vad cum in indrept, dar... nu prea ma deranjaza.
intre timp am mai surubarit pe la interior, am aranjat tot ce tinea de bord, si mai am plasticele din spate sa vad ce le fac, pt ca scartaie si vibreaza la dfenivelari... si cred ca si hayonul. om vedea ce si cum... dar deocamdata merge foarte bine :)
a.. uitasem: urmeaza discuri de 2.5 td pe fata si discuri de break pe spate, cu tot cu etrieri, dar... trebuie sa imi cumpar si placute ca sa le pot pune. o sa pun si poze cred ca maine...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
Dan Popa
pasionat
Mesaje: 515
Membru din: Joi 28-Apr-2005 22:01
Localitate: Bucuresti

Mesajde Dan Popa » Mar 10-Feb-2009 06:36

Dupa care poate te hotarasti si tu o data sa faci masina asta. Compensatoare hai, ne-am dat dracului cu XM urile astea.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 10-Feb-2009 10:31

ce sa-i mai fac.... deja imi ajunge cat am facut la ea. sper doar sa nu pice articulatiile cum picau la cx intr-o veselie; bine, nu era vina masinii, ci a pieselor de 2 lei care le vand toti.
toate cele care au hydractive au compensatoare. ma refer la xm si xantia...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 13-Feb-2009 11:33

mi-au venit sferele.... nu toate, deocamdata cele de pe fata si acumulatorul. zilele astea astept compensatoarele de la hydractive, apoi, sa le iau si pe cele din spate.
abia astept sa le pun, si o sa fie prima mea masina la care o sa am toate sferele noi, puse toate odata... bine, cred ca si singura de pe acia ca sa fiu sincer...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Vin 13-Feb-2009 13:19

Cei de la vopsitorie au si cuptor? Vopseaua ai cumparat-o tu?

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 13-Feb-2009 15:13

au cuptor ca doar este vopsitoria de la ford, si da, vopseaua e dusa de mine: vopsea policolor si lac standox... cea mai ieftina varianta cu o calitate bunicica.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 13-Feb-2009 23:07

am si eu cateva nelamuriri:
- au fost mai multe tipuri de caseta de directie la xm? nu ma refer la cele dirav, ci la cele normale. la masina asta cursa este o tura si 1/4 pe fiecare parte, iar la celelalte care le-am avut cursa pe o parte era o tura si 3/4.... astazi mi-am dat seama, cand faceam niste teste la debitul de pe servo. chestia este ca vireaza cat trebuie totusi.
- a doua nelamurire, ce norma euro are masina asta? este din 90, si are catalizator si sonda lambda, sau mai bine zis, are euro?
- ultima este: la bratele de pe spate, rulmentii sunt tot vkd 24000? intreb pt ca nu am inlocuit la nici un xm pana acum, si am 2 seturi de rulmenti noi. daca aia sunt, o sa ma ocup de treaba :lol:
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 17-Feb-2009 18:11

am reusit sa ii pun toate sferele... pot spune ca situatia este alta, iar comportamentul este imcomparabil... nu imi vine sa cred.
dar, (trebuia sa fie si un dar) am constatat ca lipseste senzorul de viteza de pe cablul de la vitezometru, pt ca cineva a pus un cablu dintr-o bucata... tot raul spre bine, am gasit senzor, am si cablu, si mai trebuie numai sa schimb cablul ala si sa descopar pe unde este ascunsa mufa de la el
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 18-Feb-2009 00:26

am reusit sa rezolv si asta, dar bineinteles cu ceva chinuiala. am descoperit si de ce mi se tot auzea motorul in masina: desteptul care a schimbat cablul de km, nu a mai pus bila aia de cauciuc de pe cablu care etansaza pe mansonul din caroserie, si cablul care are diametrul mai mic de 1 cm, trecea printr-o gaura de 3 cm... ce pot sa spun, numai inventii am descoperit pe la masina asta, dar usor usor am scapat aproape de toate. ceea ce nu inteleg eu, este de ce sa anulezi sistemul hydractive si sa ii pui sfere noi de suspensie simpla sau de bx, cand putea foarte bine sa ii puna sfere noi de hydractive din prima, si era treaba mult mai corecta.
cu operatia asta am cam terminat lucrarile la masina la capitolele mecanica/hidraulica/electrica, a mai ramas doar de aranjat exteriorul, si poate ceva mici reparatii care poate o sa fie necesare pe parcurs.
maine fac primul drum mai lung cu masina de vreo 5-600 km, si sunt tare curios cum o sa se comporte. sper eu ca bine, si ma tot gandesc daca sa iau la mine trusa de scule sau nu :lol:
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Mie 18-Feb-2009 07:57

dj01fad scrie:ma tot gandesc daca sa iau la mine trusa de scule sau nu :lol:


Obligatoriu!

Un citroen adevarat atat asteapta! Sa te prinda fara trusa! :mrgreen:

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Mie 18-Feb-2009 11:31

da dar poate nu e un citroen adevarat :)) si nu se strica cand nu are trusa la el :D

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 19-Feb-2009 00:00

eee... dupa 600km si chinuita destul de mult, m-a adus acasa fara sa tuseasca. comportamentul e mirific, si in sfarsit vad si eu cum trebuie sa se comporte o masina cu hydractivul pus la punct... ce pot sa spun, am ramas fara cuvinte, efectiv nu mi-a venit sa cred cum poate sa stea pe strada. totusi imi e putin frica de ea deocamdata pt ca nu am reusit sa ii descopra limitele pe curbe; am incercat sa o smucesc, si la viteza mare, si am vazut ca sta bine, nu da semne ca s-ar pierde... cred ca ar trebui sa stau potolit totusi, sa nu ma vedeti pe la televizor :lol: directia e ok, suspensia la fel, doar ca am descoperit ca trebuie sa reechilibrez rotile... la ce gropane avem, nici nu ma mai mira. ce sa mai, imi place rezultatul, dar deja urmaresc sa ii fac conversia la turbo, pentru ca nu imi ajunge puterea... deja de la 140 incepe sa oboseasca si cred ca pot sa scot mai mult din motorul asta. sa vedem pe parcurs, ca deocamdata s-a cam terminat bugetul pentru ea.
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Joi 19-Feb-2009 22:55

ce bine ca te auzim printre noi 8) si nu ai ramas pe undeva in pana cu masina .... :D :lol:

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 20-Feb-2009 01:22

ce sa faca?? daca ramaneam cu ea in pana, o lasam acolo si va spuneam locatia sa luati ce vreti de pe ea :lol:
o singura masina m-a lasat in pana pe drum de a trebuit sa o trag, si a doua zi am si inceput sa o tai :roll: (ce-i drept, nu era citroen, ci ford :razz: )
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187677
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS