ViperDodo: Citroen BX 17 TD, 1989, 90 CP, neagra

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Sâm 28-Noi-2009 02:23

tin sa te contrazic iwa ... exempli viu sunt eu cu tractorul meu :wink: (un alt exemplu mai este un audi... dus la 200+ ponei.. arde gti`uri cu soft :wink: ... am vazut cum trage masina... e avion! ) un 1.9 ... cu alta turbina .. si lucrat un pic depaseste performantele unui 16 valve stock ! :wink: !
Iwa app ... ce masina are prietenu asta al tau ?
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Sâm 28-Noi-2009 10:57

comparatia 1.9d tunat VS 16V stock este airuea ... faci comparatie stock pe stock sau manarit pe manarit.... in fine... poluam aiurea pe acilea; daca vrei consum mic alegi dies, daca vrei consum mare si turatii mari alegi benzol...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Sâm 28-Noi-2009 11:09

nu ai inteles ideea de baza... ideea este ca se poate ! Un turbo mereu va avea un pas in fata ! din mai multe pct de vedere ! dar aici e vorba si de gust !!!! deci punct !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Sâm 28-Noi-2009 12:40

degaba ridici tu dieselul la cer ca pana la urma trage un c*r de pamant in fata benzinei.... o benzina turbata si 16v c-am zdruncina tot sa zicem de motoarele 20 tfsi? sau motoarele de la audi de 1.8? de 200 de cai? teai luat la tranta cu vro benzina ?de cel putin 150 de caluti ?

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Sâm 28-Noi-2009 15:08

ma refeream la benzina aspirat ... si da ,eu la momentul actual .. sunt cu o masina in fata unui 2.0 16 valve 180 de cai :wink: in primavara trecem la victime mai puternice ! eu ma refer pe 400m ! pentru ca o sa fiu limitat de cutie la 200 km/h ... irelevanta viteza maxima oricum in opinia mea !
Iar daca u zici ca dieselu trage ca un cur... mai intereseaza`te ... sunt masini destul de puternice 1.9 tdi (250 bhp) care cam rupe 2.0 tfsi :wink:
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Sâm 28-Noi-2009 15:29

nu ma refeream ca dieselul trage ca un cur ...am diesel de 1.9 de 150 de cai si imi plac cum trage ma refer ca un motor de 2 litri turbat benzina contra 2 litri turbat dizelos nu ar face fata dizelosul ... ca asa am vazut si eu celebrul tico cu motor de motor cu tractiune pe spate care face tot ce prinde....

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Sâm 28-Noi-2009 17:05

ba da... dieselul se tine .... pana la un anumit punct .... el castiga mult prin cuplu, dar pierde prin altele ...
Ideea este alta ... inainte sa spui ca un diesel turbat nu se tine dupa o benzina turbata ... uita`te ce se petrece pe la curse :wink: sunt f multi care sunt sus ... daca nu vedeam cu ochii mei poate nu credeam ...
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Vin 04-Dec-2009 11:40

hai sa ma bag si eu nitel :lol:
am mers la un moment dat cu 2 golfuri 5! unul 2.0 TDI(140cp) si unul 2.0 FSI(150cp)
sincer, benzina mi s-a parut praf!

ce e drept, dieselul trage bine in turatie joasa! (eu chiar m-am obisnuit asa) benzina trebuie dusa sus ca sa faca ceva!

in acelasi timp, daca ai o banzina cu turbo, se schimba placa! am mai condus un Saab 9-5 Aero 2.3 T
masina avea 250 Cp stock, apoi s-a facut upgrade la 310! in ambele cazuri, ti se infunda urechile si simti la propriu cum ti se duce sangele in calcaie! ia 200 in vreo 15 sec!


@dj01fad ... cutia mea eu inca vreau sa cred ca e de 16V si pana una alta singurul aspect e ca are marsarrier-ul sub a 5-a! de mers merge super frumos, e etajata bine, timoneria ca unsa!

ramane sa ne auzim! dar cel mai devreme pe la primavara! momentan sunt altele pe lista (punte spate, doseour, etc)
Citroen BX 17. TD '89

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 04-Dec-2009 17:30

ok, tinem legatura...
oricum, cutia de dizelos o pastrez deocamdata ca nu se stie... de fapt, am motorasul cu totul, si chiar si masina...
daca mai ai nevoie de ceva de pe la motor, pui o intrebare.....
bafta la lucrare...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Lun 07-Dec-2009 16:00

mersi sa fie!

motoru e de 1,9? sau 1,7! sau e turbo ceva? :lol: :lol: :lol:
Citroen BX 17. TD '89

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 07-Dec-2009 16:06

motorul este 1.9 diza`l aspirat...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Lun 08-Mar-2010 14:19

dupa lungi absente mai postez si eu aici!

intre timp i-am schimbat aeroterma care scartaia pana la dumnezeu...culmea e ca asta noua nu merge deloc! ore ce poate fi? vreun contact imperfect sau ea in sine? :cry:

s-a montat una bucata lumina bortbagaj (originala), consola centrala de la frana de mana (arata mai faina asta dar o strica butoanele de geamuri spate care sunt oribile)
s-a schimbat volanul ....apropo, gasiti pe cineva care il vrea, parca asa era traditia cu volanul asta!

urmeaza, oglinzile electrice weekendul viitor! parca mai era ceva dar am uitat :razz:

in continuare imi doresc din toata inimioara un buton original de proiectoarea ceata fata, fustita aia care vine la bara fata (deja mi-am intins antenele pe la un prieten in franta si astept raspunsul)

hai sa pun o poza pe care am gasit-o ratacita prin telefon 8)
Imagine

pana la revedere, stima si respect
Citroen BX 17. TD '89

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Mar 23-Mar-2010 11:18

eee da!
mi-au spart masina, mi-au furat casefotonul, scrumiera si port-monet-ul ala! ai naibii drogati!
au devastat-o aiurea... :(
Citroen BX 17. TD '89

ViperDodo
pasionat
Mesaje: 844
Membru din: Mie 10-Sep-2008 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ViperDodo » Mie 07-Apr-2010 14:54

am schimbat geamul cu unul ingrozitor de zgariat :cry:
am schimbat doseorul (acum sta bine rau :lol: )
s-a schimbat uleiul in cutie
s-a schimbat un tampon inferior de motor si un rulment la planetara lunga ( tot se zuduie in draci)
s-a schimbat lichidul de racire (cand am ajuns acasa mi s-a aprins becul de apa in bord....nu mai avea lichid de racire)(s-a completat intre timp) :roll:
s-a curatat instalatia hidraulica si s-a umplut cu LHM (cand am ajuns acasa mi-au sarit furtunele si iar am ramas fara 3 litri)(s-a completat intre timp) :shock:
s-au schimbat furtunele de retur de la cilindri (comanda speciala la Augsburg)
"s-a curatat si radiatorul" pentru ca incalzea doar jumate..... tot jumate incalzeste si acum :D

am schimbat una bucata cilindru stanga fata (cu tot cu furtune noi deci am facut comanda speciala degeaba la Augsburg) :shock:
urmeaza sa il schimb si pe dreapta (nu am putut pentru ca nu am reusit sa desfac un prezon, tin sa multumesc celor care l-au strans in dusmanie de am rupt 2 coarbe)

s-a facut si ITP .... :evil: o mica avere

s-a pus oglinda electrica dreapta 8)
urmeaza o bestie care sa inlocuiasca bestiuta care mi-a fost furata (lautarii) bine ca nu mi-au luat si statia si bufuterul :!:

totalul distractiei.... pe undeva pe la 1.500 RON
bucuria precum si dracii....nepretuiti :---)

pam pam!!!
Citroen BX 17. TD '89

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mie 07-Apr-2010 15:18

:wink: masina ta a fost saraca daramata :cry: oricum isi merita investitia , si sa stii ca dupa ce o aduci pe linia de plutire nu o sa mai ai probleme , vad exemplul cel mai bun la bx`ul familiei clasic 1.9 de 1 an nu a facut nici un fel de naz si merge non stop :wink:
Hai ca e bine ca merge bombonica :wink: unde a fost si unde a ajuns ...


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 31 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos