THUNDER77: Citroen Xantia, 1996, 1.8i-16v, 110 CP

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
THUNDER77
pasionat
Mesaje: 987
Membru din: Sâm 12-Sep-2009 13:36
Localitate: Pitesti

THUNDER77: Citroen Xantia, 1996, 1.8i-16v, 110 CP

Mesajde THUNDER77 » Vin 25-Sep-2009 13:54

Salutare ! Am avut un Citroen Xantia cand eram prin liceu ( intr-a 9-a ) visinie.....facuta de Bburago la scara 1:43 :D .... si dupa ce-am pierdut-o mi-am promis ca atunci cand " o sa fiu mare " imi iau una la scara blocului ;)....si asta am facut . Bine, nu e visinie , e gri metal , dar e o Xantia , si pe onoarea mea ca arata mai bine ca macheta care am avut-o.
Prezentare : Citroen Xantia , an 1996 , luna a 11-a , motor 1.8 l , 16 valve , 110 c.p. Masina am luat-o din Germania anul trecut , de la proprietar si singura problema cu care am luat masina este pe partea dreapta unde sunt atinse ambele portiere si pragul ( nu stiu in ce a dat ) , pe care am sa le fac anul viitor , in primavara , cand as vrea sa-i trag o vopsea. Am planuri marete cu ea....niste modificari pe ici pe colo , am facut cate ceva pe ici pe colo ca nu sunt fonduri deocamdata , dar mai incolo as vrea sa-i pun niste jante de aliaj , un eleron ( am vorbit deja cu mihai stan pentru unul de XM ) , proiectoare ( saptamana viitoare le am ) , un kit de xenon pe faruri si sa vad eu ce si cum e pe la bordul ala ca mi-ar surade ideea unor LED-uri .
Mai departe las pozele sa vorbeasca.
Imagine[img]http://img198.imageshack.us/im[URL=http://img43.imageshack.us/i/p090909130301.jpg/][img]http://img43.imageshack.us/img43/9974/p090909130301.th.jpg[/img]Imagineg198/2944/p0909091251.th.jpg[/IMG][/URL]
Nu sunt un tip agitat sau violent , doar ca simt nevoia sa crap cate un cap in fiecare zi.....

Avatar utilizator
cit_a
pasionat
Mesaje: 624
Membru din: Sâm 03-Mar-2007 12:17
Localitate: DEVA.

Mesajde cit_a » Vin 25-Sep-2009 15:44

bine ai venit si spor la treaba . ai grija ca daca te obisnuiesti cu suspensia hidraulica esti virusat pe viata :Hangman:

Avatar utilizator
THUNDER77
pasionat
Mesaje: 987
Membru din: Sâm 12-Sep-2009 13:36
Localitate: Pitesti

Mesajde THUNDER77 » Vin 25-Sep-2009 16:46

Mersi , mersi :) Prea tarziu cu virusatul...trebuia sa-mi spui acum 20 de ani cand am mers prima oara cu un Cx Pallas si dupa aia cu un BX 19 TRD :)
Nu sunt un tip agitat sau violent , doar ca simt nevoia sa crap cate un cap in fiecare zi.....

Avatar utilizator
THUNDER77
pasionat
Mesaje: 987
Membru din: Sâm 12-Sep-2009 13:36
Localitate: Pitesti

Mesajde THUNDER77 » Sâm 18-Sep-2010 17:09

De la ultima postare pe masina au aparut asa : pleoape din autocolant , flansa amortizor dreapta fata ca cea veche s-a rupt :D , kit ambreiaj nou SACHS , bieleta antiruliu stanga fata noua , usa dreapta fata fara lovitura :D , grila fata plina cromata cu autocolant , lampi in grila , eleron de Activa si azi au aparut si paravanturile Heko pentru Xantia :D Urmeaza jantele Borbet pe 15 " cu gume de 195/60 !!! :D

Imagine

Imagine

Imagine
Nu sunt un tip agitat sau violent , doar ca simt nevoia sa crap cate un cap in fiecare zi.....

Avatar utilizator
THUNDER77
pasionat
Mesaje: 987
Membru din: Sâm 12-Sep-2009 13:36
Localitate: Pitesti

Mesajde THUNDER77 » Mar 05-Oct-2010 20:50

Noutati in interior : LED-uri :D
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Nu sunt un tip agitat sau violent , doar ca simt nevoia sa crap cate un cap in fiecare zi.....

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 06-Oct-2010 08:28

Nu vreau sa fiu carcotas, dar:
Cd playeru, desi pare a fi alpine, nu se potriveste cu restul interiorului.
luminile rosii puse pe ici si colo nu confera in nici un caz nota de eleganta masinii
pedalele, de asemenea. Xantia de felul ei nu a fost gandita ca masina sportiva, cel putin nu a ta, si s-a orientat oarecum spre eleganta.
"pielea" de pe volan nu are ce cauta acolo: da-o jos. daca e distrus volanul cauta altul identic sau imbraca-l in piele in service-urile care fac asta.
ledurile puse la ceasuri, dupa cat imi dau seama din poze la o calatorie noaptea sunt foarte deranjante. Faza cu lumina care vine din fata nu mi se pare ok deloc, daca ai fi vrut ceva deosebit puteai pune lumina alba (led) din spate astfel incat in loc de verdele specific Xantia sa fie alb. sau albastru deschis.

Faza cu iluminatul cu leduri a interiorului e ok in principiu doar ca lumina e destul de directionala si lampile de pe stalpii usilor nu cred ca se mai inchid cu efect de estompare.

Nu vreau sa o iei de rau, multi incercam sa ne facem masina diferita de a altora, dar cateodata exageram.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
THUNDER77
pasionat
Mesaje: 987
Membru din: Sâm 12-Sep-2009 13:36
Localitate: Pitesti

Mesajde THUNDER77 » Mie 06-Oct-2010 17:56

Nu inteleg ideea cu cd-player-ul , de ce nu se potriveste cu restul interiorului ? LED-urile de la bord sunt orientate in asa fel incat sa nu supere ochii , mai mult de-atat , sunt legate pe potentiometrul de reglare a intensitatii luminilor de la bord....Cat despre luminile rosii si contradictia cu eleganta...hm...nu stiu ce sa zic....arata bine interiorul...mult mia bine decat monocromia de uzina.....Led-urile puse in stalpi sunt fixate in fasungurile originale , si in nici un caz nu au pierdut efectul de estompare . Husa va "pica" de pe volan dar urmatoarea nu va fi din piele ci buretata sau volanul original va fi inlocuit de un volan sport. Merci oricum pentru pareri ;)
Cat despre eleganta.....o pastrez la exterior.....
Nu sunt un tip agitat sau violent , doar ca simt nevoia sa crap cate un cap in fiecare zi.....

Avatar utilizator
dan1972
pasionat
Mesaje: 997
Membru din: Sâm 20-Ian-2007 12:29
Localitate: Braila

Mesajde dan1972 » Sâm 09-Oct-2010 16:27

mbc - Unor persoane nu le place sobrietatea si monotonia interiorului de Xantia. Altora, din contra...le plac liniile sobre ale Xantiei si nu ar modifica nimic, pt. nimic in lume. Si eu ma numar printre cei carora le plac liniile sobre, fara prea multe artificii. Nici eu nu vreau sa modific nimic la masina mea. Chiar imi plac liniile Xaniei si vreau sa le pastrez.
Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i judecam pe cei care asteapta altceva de la masina asta. Gusturile nu se discuta.
In plus, trebuie sa apreciez curajul de a incerca sa modifice ceva, pt. ca la masina asta e f. greu sa modifici...Toate piesele sant atat de incarligate intre ele, incat te lasi pagubas...Spatiul e mic...totul e greu de demontat...toate plasticurile pleznesc f. usor...E dificil !
M-am lovit de toate acestea acum, cand am incercat sa montez proiectoare pe masina...E aproape imposibil (de exemplu) sa tragi un fir din habitaclu pana in compartimentul motorului....N-am mai vazut asa ceva !!!
De aceea spuneam ca iti trebuie ceva curaj...
................
Si eu sant de parere ca husa de volan cu tepi si ornamentele de pe pedale, nu au ce cauta in masina asta.
Nu-ti recomand sa schimbi volanul, pt. ca nu vei mai avea Air-Bag si...Doamne-fereste....
Chiar daca volanul ar fi jupuit, as prefera sa merg cu el asa, decat cu husa. Sigur...Ideal e sa il imbraci in piele.
Nu-ti recomand sa mai pui ceva pe pedale !!! Mansoanele alea de guma originale, au rostul lor. Sa te fereasca Dumnezeu sa-ti fuga incaltarile de pe ambreiaj (de ex.) iarna, cand te sui cu zapada sau frunze ude pe talpa. Ornamentele de pe pedale, au rostul lor doar la masinile de competitii, unde si pilotul e incaltat cu niste ghete speciale, cu talpi subtiri, din material f. aderent.
Oricum, la masinile sport, acele "ornamente" sant din tabla de aluminiu perforata sau cu mici tampoane din cauciuc pe suprafatza lor...Am vazut asa ceva si nu au nici o legatura cu cele de pe piata.
Luminile interioare se vad bine si daca spui ca se sting treptat, chiar sant OK.
Incearca sa faci toate celelalte lumini, de aceeasi culoare cu lumina bordului...Nu e potrivita amestecarea culorilor.
Poti incerca si o iluminare la nivelul picioarelor, care sa functioneze atunci cand deschizi usile.
Si eu sant de parere ca iluminarea bordului trebuie facuta doar din spate, prin gradatii. Cea din fatza e obositoare noaptea, pe distante lungi. Dar am inteles ca e doar ceva provizoriu....Ti-am explicat cum se poate modifica culoarea gradatiilor...daca asta te deranjeaza.
...................
Daca vrei o Xantia cu aspect mai agresiv, m-as limita la un set de roti din aliaj cu cauciucuri late, un eleron si o bara fatza de Activa si cu niste proiectoare in ea, si bandourile vopsite in culoarea caroseriei.
Toate acestea sant doar niste pareri. E foarte usor sa-ti dai cu parerea si muuult mai greu sa faci ceva. Mi-am reamintit asta, acum, cand m-am chinuit sa-mi montez proiectoarele pe masina. :wink:

Avatar utilizator
THUNDER77
pasionat
Mesaje: 987
Membru din: Sâm 12-Sep-2009 13:36
Localitate: Pitesti

Mesajde THUNDER77 » Sâm 09-Oct-2010 19:08

Iluminarea bordului va fi schimbat si ti-am spus si modalitatea ;) Husa va fi data jos cand va fi inlocuita de alta buretata , pedalierul va fi inlocuit de unul Sparco....si toate celelalte se vor inlocui usor , usor cu lucruri calitative - unul din ele va fi tips-ul de la tine....totul depinde de bani si timp . In alta ordine de idei , iluminatul la picioare il voi pastra asa cum e acum cu comanda separata ca sa poata fi aprins sau stins cand doresc , urmeaz sa stabilesc clar o schema de culori potrivita pe masina in functie si de rezultatele obtinute la iluminarea bordului cu LED-uri prin spate . In orice caz , nu renunt la ideea de a realiza dubla iluminare a buzunarelor de la portiere si nici la celelalte idei........Multumesc de apreciere Dane , stii cat de nebun trebuie sa fii sa intervii la electrica Xantiei - esti si tu in stadiul asta :P si mai ales multumesc si de sustinere si sfaturi . Si ca sa inchei "polologhia" : unora le place stock....mie doar Stuffstock ;)
Nu sunt un tip agitat sau violent , doar ca simt nevoia sa crap cate un cap in fiecare zi.....

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Sâm 09-Oct-2010 22:14

In nici un caz nu am judecat pe cineva, mi-am spus doar parerea in legatura cu anumite lucruri. Fiecare face ce vrea cu proprietatea lui. Si nu, nu imi place stoc... dar in aceeasi idee nu imi place kitsch (sper ca asa se scrie)
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7664
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Dum 10-Oct-2010 01:01

dane, nu trebuie sa tragi fir din masina la proiectoare. este deja tras. daca cumva nu te-ai apucat de inventii, cauta-ma si iti explic ce ai de facut ca sa le legi.
scuze de offtopic...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
THUNDER77
pasionat
Mesaje: 987
Membru din: Sâm 12-Sep-2009 13:36
Localitate: Pitesti

Mesajde THUNDER77 » Dum 10-Oct-2010 10:07

Data viitoare sa fii "on topic" :P
Nu sunt un tip agitat sau violent , doar ca simt nevoia sa crap cate un cap in fiecare zi.....

Avatar utilizator
THUNDER77
pasionat
Mesaje: 987
Membru din: Sâm 12-Sep-2009 13:36
Localitate: Pitesti

Mesajde THUNDER77 » Vin 22-Oct-2010 17:40

Gata janteleeeeee de Activa ! Cu prezoanele modificate 1 cm. la strung , azi le-am montat si am si spalat masina in onoarea lor !!!!! Cum va place ? Mii de multumiri lui khan pentru jante , lui dj01fad pentru sustinere si lui dan1972 pentru sfaturi , dadaceala si pentru Borla :lol:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Nu sunt un tip agitat sau violent , doar ca simt nevoia sa crap cate un cap in fiecare zi.....

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Vin 22-Oct-2010 18:58

Faine jantele. Ca sa nu mai intre lumina in obiectiv si sa iasa poze mai aiurea, foloseste un parasolar daca permite aparatul foto.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
THUNDER77
pasionat
Mesaje: 987
Membru din: Sâm 12-Sep-2009 13:36
Localitate: Pitesti

Mesajde THUNDER77 » Vin 22-Oct-2010 19:02

Merci de aprecieri mbc s imultumesc si pentru sfat :wink:
Nu sunt un tip agitat sau violent , doar ca simt nevoia sa crap cate un cap in fiecare zi.....


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern