awar: Citroen XM EV, 1991

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Mesajde sandor mihai » Mie 13-Iul-2011 20:02

ce mai poti face:sa pui multe panouri solare pe plafon si capota fata :roll: :roll: :roll:
apoi ai putea sa faci un dispozitiv care in cazul frinarilor care nu sunt de urgenta,sa produca curent.la masa masinii va face destul de mult.ori ceva electromagneti ori sa cuplezi mecanic vreo 3 alternatoare, bineinteles cu amplificarea mare a turatiei de la roata.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
awar
pasionat
Mesaje: 238
Membru din: Vin 07-Mar-2003 14:45
Localitate: odorheiu sec

Mesajde awar » Joi 14-Iul-2011 13:35

salut! cu hidraulica nu prea am treba,totul merge cu un motor separat,(la 48v)care rezista destul de bine si cu o pompa xantia,fara patrat. cu o sfera mare tacane destul de des,si am modificat un pic presiunea din dsjunctor. ridica mai greu fata la maxim,dar nu conteaza.
panourile fotovoltaice din cate stiu au un randament de 10-20%,iar pretul e foarte mare. ele fac mai multa caldura,decat curent,ar trebui sa le racesc pe dedesubt. iar bateriilor care am deja,n-ar trebui sa faca probleme motorasul de hidro.
acuma cea mai mare problema e motorul de tractiune,la care chiar azi am primit o oferta. va fi unul de 7,5kw,80v,1600rpm. degeaba fac calcule de dimineata,tot nu-mi dau seama daca va fi bun/nu. doar sper. aveam unul de 3,6kw,cu care mergea~50-60km/h.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 14-Iul-2011 13:54

Cu panourile soalare mai e inca o problema: trebuie pastrate perfect curate, trebuie sa aiba un anumit unghi fata de razele solare, trebuie sa nu fie zgariate sau ceva. Daca se intampla ceva din cele enumerate, adios eficienta. In Romania mai sunt si alte probleme: poate ajunge o piatra de la un camion sau din mana unui copil si iti crapa panoul.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
awar
pasionat
Mesaje: 238
Membru din: Vin 07-Mar-2003 14:45
Localitate: odorheiu sec

Mesajde awar » Joi 04-Aug-2011 09:38

motorul nou e mult mai puternic:

http://www.youtube.com/watch?v=QlKukQUou3k

nu mai e mult si scot masina in trafic :lol:

Avatar utilizator
stan cristian
pasionat
Mesaje: 530
Membru din: Mie 30-Iun-2004 22:30
Localitate: ploiesti

Mesajde stan cristian » Joi 04-Aug-2011 11:41

:D acu....trebuie sa venim, sa vedem pe viu daca merge.... :wink: :partyman:
,, WE MAKE HONEY OUT OF DOGSHIT , MIRACLES TAKE LONGER AND COST A LOT MORE ,,

SilverSpider
pasionat
Mesaje: 520
Membru din: Lun 31-Mai-2010 20:27
Localitate: Ploiesti

Mesajde SilverSpider » Joi 04-Aug-2011 20:55

Salut! Ma bucur ca avem astfel de proiecte. Si eu am ceva asemanator in cap de ceva timp :)

Vreau sa pun motor electric pe un Tico, masina aleasa de tine este prea grea pt. un E.V. dar este un experiment bun.
Idea este urmatoarea: pe un Tico pot pune un motor electric cu acumulatori situati in partea din spate, respectiv sacrificate locurile din spate, ca nu vreau sa-mi plimb prietenii ci doar sa fac naveta la serviciu (max 120 Km tur-retur) si pozitionate central ofera si stabilitate masinii, incarcare,atunci cand se poate, cu panouri solare, eoliana sau priza.

Pe mine ma tin pe loc banii, in rest am tot ce-mi trebuie. Si sa nu uit sa spun ca asta nu este singurul proiect, sunt multe in steptare, fiecare cu prioritatea lui.

Nu vreau sa ma lungesc cu vorba, vreau sa-ti urez SUCCESS! Keep us posted.

Avatar utilizator
awar
pasionat
Mesaje: 238
Membru din: Vin 07-Mar-2003 14:45
Localitate: odorheiu sec

Mesajde awar » Vin 05-Aug-2011 11:11

mersi! masina gen tico sau golf e exclus,am familie,2 copii,pe care le plimb zilnic. vroiam o masina adevarata,plus are si hidraulica,nu observa bateriile(30kg/buc). banii si pe mine ma tin inapoi,fac proiectul doar din banii de buzunar :(

Avatar utilizator
awar
pasionat
Mesaje: 238
Membru din: Vin 07-Mar-2003 14:45
Localitate: odorheiu sec

Mesajde awar » Lun 08-Aug-2011 22:52

am facut un test,cu setarile default mergea cu 60-70km/h. asta vroiam. motorul,electronica,cutia ramane,restul o sa mai tunez un pic. :lol:


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos