bereczky_sandor:Citroen Xantia,1.8i 16v,1992,visiniu metal

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Mar 22-Noi-2011 11:52

dj01fad scrie:arunca noroi sus acolo, si de aia. si aia a mea de bulgaria tot asa a pocnit, si apoi au reparat-o niste ciobani de nu se mai poate recupera aripa, arata ca dreaq. oricum, nu stau in loc de asta, dar daca tu tii la masina ta, incearca sa remediezi problema. incearca sa faci si o poza sa vad exact unde e buba.


sper ca astia sa-mi rezolve problema, ca in rest si bara arata super okei, inafara de nuanta...ramane de vazut. nu am de gand sa-mi schimb aripa momentan, macar sa ma tina cativa ani 3-4, poate oricum la anul scot masina la vanzare...da' sa nu fie nici faza ca o vand si dupa 2 luni proprietarul nou schimba aripa spate... :-j

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 22-Noi-2011 12:07

ideea e sa o repare cat mai bine. daca e de schimbat... e DURERE. eu am dat una jos sa pun la a mea, si cand am vazut cat m-am chinuit numai ca sa o scot, si asta distrugand restul masinii in jur ca nu ma interesa, m-am enervat si am dat-o la fier vechi, ca sa nu mai aud de ea si am abandonat ideea. faza e ca trebuie sa te inarmezi cu nervi, sa demontezi toate plasticele alea inclusiv tapiseria plafonlui, apoi gaurite toate punctele de sudura, si apoi... surpriza, ca nu iese: e LIPITA cu un rahat de mastic de itariturile din stalp si de contraaripa, si ai nevoie de un cutit sau ceva de genul foarte lung ca sa tai ala. deci... o fericire :lol:
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Mar 22-Noi-2011 14:06

dj01fad scrie:ideea e sa o repare cat mai bine. daca e de schimbat... e DURERE. eu am dat una jos sa pun la a mea, si cand am vazut cat m-am chinuit numai ca sa o scot, si asta distrugand restul masinii in jur ca nu ma interesa, m-am enervat si am dat-o la fier vechi, ca sa nu mai aud de ea si am abandonat ideea. faza e ca trebuie sa te inarmezi cu nervi, sa demontezi toate plasticele alea inclusiv tapiseria plafonlui, apoi gaurite toate punctele de sudura, si apoi... surpriza, ca nu iese: e LIPITA cu un rahat de mastic de itariturile din stalp si de contraaripa, si ai nevoie de un cutit sau ceva de genul foarte lung ca sa tai ala. deci... o fericire :lol:


nooo tinand cont de asta, sa mi-o repare si nu ma intereseaza in rest...tot ziceau muncitorii ca asta trebuie schimbat nu stiu ce...(mai putin munca ma gandesc sau nu stiu...), si sefu cand a ajuns a zis ca nu prea are rost sa schimb...

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Lun 28-Noi-2011 19:14

Deci, vesti noi: masina a ajuns acasa :D, desi inca nu am vazut-o la lumina zilei, cel putin seara arata demential atat aripa cat si bara. sper sa raman la fel de entuziasmat si dupa ce o vad ziua. :)

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 28-Noi-2011 19:35

tare faza... e ceva de genul din avion nu se vede. daca ai emotii, mai bine nu te mai uiti la ea :lol:
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Lun 28-Noi-2011 21:45

dj01fad scrie:tare faza... e ceva de genul din avion nu se vede. daca ai emotii, mai bine nu te mai uiti la ea :lol:


Pana in ziua de azi nu imi dau cu seama, de ce au pus bara pe masina cand au vazut cat de TARE nu se potriveste culoarea...dar nici nu imi pasa, e bine ca pana acuma sunt multumit, si astept sa o vad si ziua :)

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Lun 19-Dec-2011 17:34

si?
a trecut aproape o luna
sa inteleg ca nu ai mai trecut prin stanga spate sa vezi aripa si bara?
o intrebare am
cand te urci in masina ... asa din gresala nu iti fuge ochiu pe aripa si bara care e vizibila pe stanga
cum faci?
vii cu spatele?
pui mana la ochi?


PS:sa o stapanesti sanatos
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Lun 19-Dec-2011 22:54

hopa, nu am scris si parerea despre aripa la lumina de zi. Deci aripa arata foarte bine, la fel si bara, sunt multumit, si ma bucur ca miau gaurit aripa...macar nu mai am rugina, a si sa spun si faptul ca a fost inlociuta portiunea ruginita, deci nu a fost doar "chituita", si "las ca merge 6 luni asa". in legatura cu bara, mi-au vopsit si partea neagra (aveam o portiune decolorata, de la soare) si arata foarte bine.

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Lun 19-Dec-2011 23:24

ah da! si azi venind acasa, intro curba si seara, am lovit un caine (talie mica...din fericire) oricum nu aveam viteza mai mare de 40 initial, si am si franat, putin l-am lovit, totusi mi sa crapat putin bara din fata, si proiectorul a cazut inauntru...trebuie sa rezolv si asta acuma. Aveam un zambet mare de tot!

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Lun 19-Dec-2011 23:26

si inainte sa intrebati "ce a patit cainele?", din cate mi-au zis cei din dreapta, a cazut pe marginea drumului, dupa care si-a revenit si a fugit intr-o curte (asta deja am vazut si eu), nu avea nicio rana vizibila. si cam atat stiu.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 19-Dec-2011 23:40

uff... nasol. daca a cazut proiectorul mai mult ca sigur s-a rupt piciorul de prindere din partea de jos, si sper ca celelalte de sus au scapat. oricum, se poate repara, am patit si eu la fel ca tine, culmea, la cateva zile dupa ce am inlocuit proiectorul ala :?
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Mar 20-Dec-2011 00:21

dj01fad scrie:uff... nasol. daca a cazut proiectorul mai mult ca sigur s-a rupt piciorul de prindere din partea de jos, si sper ca celelalte de sus au scapat. oricum, se poate repara, am patit si eu la fel ca tine, culmea, la cateva zile dupa ce am inlocuit proiectorul ala :?


mdeah, bine ca inca nu leam conectat, nu am rezolvat inca cu cablurile, si oricum vreau sa trec pe la mecanic candva:D...asta este, degeaba plang ca s-a intamplat si gata, bine ca nu am luat un Labrador in brate. :))

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Sâm 14-Ian-2012 14:28

bujii noi, si cele vechi erau in stare foarte buna, dar nu stiam asta, si ca masura preventiva, le-am schimbat. Proiectorul tot in bara este...deocamdata

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Mar 27-Mar-2012 21:15

Ce ziceti de un pret corect pentru masina, nici ieftin, nici scump. Problemele in mare le-am enumerat mai sus, atat si povestea masinii...are parbriz crapat, si vreo doua defecte estetice sa zicem (o zgarietura la usa din spate, si o indoitura-nui grava).
Kit ambreiaj schimbat destul de recent, are vreo 3000 de km facuti de atunci, am si carte service, are tampoanele (pe care se lasa) schimbate pe spate.
Dotari: geamuri electrice fata spate, senzor ploaie, proiectoare, comenzi volan, etc.

Avatar utilizator
bereczky_sandor
pasionat
Mesaje: 550
Membru din: Sâm 16-Apr-2011 17:40
Localitate: Tirgu Mures
Contact:

Mesajde bereczky_sandor » Mar 27-Mar-2012 21:37

indoitura se vede la poza aia din spate, la usa din spate.
in rest si bujiile au fost schimbate, sunt bujii Bosch din cate tin minte, si kitul de ambreiaj e Sachs :)


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos