Citroen BX 19RD Break 1986

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Sâm 28-Noi-2009 20:02

Pai volanul de xantia e mai comod ca cel de BX...il am si pe cel original in stare foarte buna.
Da..i-am pus toate geamurile electrice+inchidere centralizata..macarale unse..reglate..etc.. Practic e alt interior.
E...e doar semnul de abs :lol:
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

Mesajde mariusbv » Sâm 28-Noi-2009 20:35

se mai gasesc coliere prin buzau? ca la cate ti-ai bagat pe la motor :razz: , oricum buna idee ...o plagiez
BX

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Sâm 28-Noi-2009 20:56

Pai imi prindea aer asa ca am pus pompa de amorsare noua, furtune noi + coliere muuuuuulte si asa e totul ok. Sunt coliere obisnuite de la magazine de dacioti. Mi se pare ca doar unul e din otel la 2-3 euro buc...dar se merita..il strangi cat vrei si nu scapa.
Ar trebui sa la schimb pe toate cu cele din otel...ca mi-am cumparat cu timpul... Dar deocamdata nu mai umblu acolo :wink:
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

Mesajde mariusbv » Lun 30-Noi-2009 15:05

ce scut ti-ai pus la motor? e home made sau ceva de la alta masina ?ai ceva poze din timpul montarii
BX

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Lun 30-Noi-2009 15:47

Scutul e home-made..facut de mine...e in genul celor care se vand after-market pt C4..era cineva pe forum care vindea asa ceva..ca sa iti faci o idee/impresie despre cum arata.
O sa fac si poze la al meu. E din tabla striata facut, prins in doar trei suruburi. Se da in maxim 5 minute jos. Eu zic ca e util sa ai scut.


Nu stiu daca ati observat..dar in stanga cum privesti motorul se afla o pompa de benzina.E noua, cu debit foarte mare(nu stiu de la ce masina provine). Insa eu i-am facut stuturi+furtune si o conectez la filtrul de motorina numai atunci cand schimb filtrul pt a il umple cu motorina.Dupa ce l-am umplut, pun furtunele la loc. E util mai ales cand scoateti si toata motorina si din rezervor si curatati instalatia pt ca pompa de amorsare nu are suficienta forta sa traga motorina cand instalatia a fost golita pana la ultima picatura.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

Mesajde mariusbv » Lun 30-Noi-2009 21:05

unde ai prins cele trei suruburi? ai dat gauri in punte? te intreb pt ca ma intereseaza serios problema. multumesc
BX

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Lun 30-Noi-2009 21:54

masina ta e din iunie 1986 (5 iunie mai exact), dar motorul mi se pare a fi tipul vechi, de la seria 1, a fost schimbat cumva?
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mar 01-Dec-2009 16:57

Din cate stiu eu motorul e al masinii.... Adica detin toate actele masinii, inclusiv copie dupa cartea de identitate a masinii din germania...revizile din germania...etc... Iar masina o stiu inca de cand a intrat in romania in 1993...fiind a unei rude.Nu cred sa fi umblat la ea cineva...dar nu se stie pana la urma.

Eu am schimbat doar tot interiorul..dar tot de seria 2 era interiorul...decat ca era gri si fara optiuni.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mie 02-Dec-2009 13:22

Stiu ca orga ar corespunde cu seria 1, iar motorul pare oarecum de seria 1..dar restul e 100% seria 2. Si cum masina o stiam de cand a intrat in tara si am si toate actele la ea..nu cred sa fi umlat cineva.

Cred ca asa a fost facuta masina

@marius - o sa incerc sa fac poze in weekend la scut pentru ca e mai usor decat de explicat in cuvinte.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

Mesajde mariusbv » Sâm 05-Dec-2009 11:21

ce grosime are tabla striata pt scut?
BX

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Joi 10-Dec-2009 13:36

Scuze ca nu am facut poze..dar nu am avut aparat..sper sa fac cat de curand.
Tabla striata de la scut nu e f groasa..ca sa fie usor de dat jos chiar si in drum.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Vin 02-Apr-2010 13:28

BX-ul a fost cuminte si a primit de rezerva un conjuctor+sfera centrala de pe o masina adusa de afara. L-am curatat, aranjat..doar de pus pe masina in caz de ceva. :wink:


Azi am achizionat conducte lungi de Oltcit..Se gasesc destul de greu si sunt pe cale de disparitie, chiar si in Bucuresti la ACSA. Din ce am vazut, se pare ca se potrivesc toate 3 la lungime fara sa sudez nimic.(sunt doar un pic mai scurte dar nu e problema).
Mi-au dat si garnituri la conducte..a pus cineva?Rezista la LHM?nu prea cred..dar ma rog, eu le-am luat ca oricum erau ieftine.
Tanti de la magazin era sigura ca am Citroen, pt ca are destui clienti la conducte din ce mi-a zis.
Totodata o sa mi le schimb si pe cele de la cilindrii spate si etrieri. Merg si astea puse de Oltcit. Nu am probleme cu conductele, dar vreau sa mi le pun pe toate noi. :D
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Vin 02-Apr-2010 14:16

Þevile rezistã foarte bine, ºi la LHM, ºi la coroziune. De unde le-ai achiziþionat cã aº vrea sã mai iau ºi eu?

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Vin 02-Apr-2010 16:29

De la magazinul Automobile Craiova S.A. de pe Bulevardul Constantin Brancusi din Bucuresti. Cred ca e singurul magazin din Bucuresti unde se mai gasesc. Eu am tot cautat de ceva timp pana am dat de ele. Sunt f avantajoase la pret.(practic mai ieftin ca la dezmembrari)
Pret: 19 lei: teava lunga+doua garnituri (a probat cineva acesta garnituri?daca rezista la lhm?)
Tevile sunt identice la vedere cu cele de Citroen.

In Buzau nu se mai gasesc. Ultimele au fost cumparate de cel care a avut masina colegului faraon de pe forum.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Dum 09-Mai-2010 17:47

Revin: pentru cei care erau interesati de tevi: la reprezentanta ACSA din Bucuresti de pe strada Brezei(aproape de Dristor, pe Mihai Bravu), nu se mai gasesc tevi de niciun fel.
Am mai luat de acolo saptamana trecuta ultimele doua tevi la vreun metru si ceva lungime (care merg sigur la cilindrii spate).

Aviz amatorilor: in Bucuresti, conducte cred ca se mai gasesc doar la magazinul ACSA de pe Constantin Brancusi. Acum ceva timp mai aveau si tevi lungi, dar si tevi mai scurte care se pot pune la cilindrii spate.
Daca voi stiti si alt magazin e bine sa postati ca poate are cineva nevoie.
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos