BX 19 TRD, ex 16 TRS

Aşteptam descrieri şi poze cu maşinile membrilor

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
alexshelby427
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Mar 14-Oct-2008 19:09
Localitate: Brasov

Mesajde alexshelby427 » Mar 31-Mar-2009 18:27

Ieri am profitat de banii pe care ii mai am si am schimbat evacuarea "improvizata" si stricata a masinii cu tevi,detenta si finala, toate noi.
Diferenta in ceea ce priveste zgomotul si vibratiile este de la cer la pamant.
Incantat de lipsa zgomotului am mers cu "lamaia" pana in Codlea si inapoi, timp in care am avut loc sa ii deschid putin "flapsurile" pana pe la 140 km/h. :wink:

Imagine
Imagine
Imagine

P.S. Rog un administrator daca poate si vrea sa mute topicul in sectiunea "Masinea mea", cred ca e mai potrivit sa stea acolo.

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mar 31-Mar-2009 18:56

mutat !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
alexshelby427
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Mar 14-Oct-2008 19:09
Localitate: Brasov

Mesajde alexshelby427 » Dum 12-Apr-2009 21:55

Cu masina in ralanti mi se aprinde imediat becul cu stop si cel de la hidraulica. Insa daca apas pe frana si tin apasat se stinge. Masina se lasa si destul de repede de spate. Cred ca sunt suficiente indicii ca ma paste un alt dozator nu ? :roll:
Imi recomandati sa incerc unul SH la un pret mai ok sau e mai bine sa imi iau unul nou din magazin si scap de probleme pentru o perioada mai mare ?

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Dum 12-Apr-2009 22:26

Daca nu tine macar o zi spatele, iti trebuie altul.. Legat de bec..nu am intalnit la a mea faza asta...
Dozatorul iti poate cauza multe neplaceri: roti infranate...pompa hidraulica poate ramane blocata...etc...multe lucruri se pot intampla din cauza lui.Eu am scapat de aceste probleme numai dupa ce am pus alt dozator.
Logic ca unul nou ar fi ideal. Problema e ca ar costa destul de mult...nu e deloc ieftin(e cam 700lei parca cel mai ieftin...asta daca il gasesti cu pretul asta..nu cred ca se gasesti nici usor.).Dar daca iei nou ai scapa de toate problemele legate de dozator.
Faza e ca daca iei unul s-h nu ai de unde sa stii daca e bun (dozatoarele nu se repara apropo). Mergi cam la risc si iti dai seama daca e bun numai daca il pui pe masina(iarasi montajul nu e deloc usor din pricina tevilor...eu m-am chinuit o dupa-amiaza intreaga). (unul s-h in stare buna se vinde in jur de 150 lei din ce am testat piata la multe dezmebrari...atat am dat si eu pe al meu acum un an..)(iti recomand dozator s-h de pe masini care au fost aduse de afara..ai o garantie mai mare...macar ele sigur nu au mers cu H46)
Mult succes .
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
alexshelby427
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Mar 14-Oct-2008 19:09
Localitate: Brasov

Mesajde alexshelby427 » Mar 12-Mai-2009 16:01

Salutare,
Ieri am schimbat dozatorul si lucrurile arata bine,mai bine decat atunci cand am cumparat masina. Rotile nu se mai infierbanta, nu mai lucreaza atat de mult ventilatorul, am scapat si de fumul care iesea prin esapament la acceleratiile puternice. :lol:
Urmatoarea miscare (sper eu cam in 2 saptamani) presupune schimbarea casetei de directie cu servo impreuna cu disjunctorul (oricum distribuitorul este vai de el si curge destul de tare) cu o caseta fara servo+disjunctor. Dat fiind faptul ca uzurile in elementele de suspensie sunt acceptabile,sferele sunt incarcate de cateva luni si dozatorul nou a mers cu LHM si scapa foarte putin pe retur (picura usor) ma astept sa ma bucur de o hidraulica cat mai lipsita de probleme. :wink:

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 12-Mai-2009 20:15

Vezi ca daca schimbi caseta cu una fara servo trebuie sa schimbi si disjunctorul tot cu unul simplu si difera si retururile.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mar 12-Mai-2009 21:06

exact..difera conjunctorul ... se poate sa i astupi gaurile de la conducte pt servo, dar nu as recomanda... :roll: mai bine cumpara un conjuctor fara servo(uite eu am dat pe al meu 50 RON si e f bun)
mi se pare ca si furtunul difera..(o sa ma uit exact si iti zic daca vrei)
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
alexshelby427
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Mar 14-Oct-2008 19:09
Localitate: Brasov

Mesajde alexshelby427 » Mar 23-Noi-2010 23:23

Salutare, BX-ul a revenit pe strazile din Brasov 8)
Am o intrebare pentru voi. La serie 1 unde volanul este cu tot cu ax cum il fac sa stea drept, ca directia nu trage insa este stramb cu rotile
drepte. Trebuie sa-l desfac din cuplaj si sa-l repozitionez sau trebuie sa ridic masina pe rampa de directie ?
Multumesc pentru raspunsuri !

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 23-Noi-2010 23:42

volanul trebuie sa il setezi in asa fel incat cand ar fi pe "inainte", trebuie sa ai cursa egala la stanga si la dreapta. dupa ce ai facut asta, reglezi din capetele de bara ca sa fie totul perfect.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]


Înapoi la “Masina mea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos