turometru c1

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

alin2007
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 31-Iul-2007 09:51
Localitate: bucuresti

turometru c1

Mesajde alin2007 » Dum 19-Aug-2007 20:45

salut,sint nou pe clubul asta si imi cer scuze daca postez gresit,in curind mai exact joi vineri imi vine noua masina un Citroen C1,as vrea sa va intreb daca stiti,daca pot monta ulterior un turometru pe masina asta,am vrut sa comand cu turometru dar mi-au zis ca pt turometru trebuie sa astept vreo 3 luni pina imi aduce masina,asa am astept 2 sapt. Daca aveti vreo idee va sint recunoscator. Acum astept sa vina masina si sa imi las si eu impresiile despre aceasta masina.

Noapte buna si drum bun tuturor!

Avatar utilizator
dionescux
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Dum 09-Iul-2006 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde dionescux » Dum 19-Aug-2007 20:59

Salut

Se poate monta fara probleme un turometru ulterior

vezi aici:

http://my107.blogspot.com/2007/02/hot-t ... unter.html

CoolAir
pasionat
Mesaje: 105
Membru din: Mar 14-Noi-2006 13:02
Localitate: undeva in Romania

Mesajde CoolAir » Lun 20-Aug-2007 13:27

Aline, inteleg dorinta ta, dar dupa parerea mea nu prea ai nevoie de turometru.N-am auzit pe nimeni sa demonstreze, nici macar sa spuna, ca datorita turometrului a condus mai bine, ca a economisit benzina sau ca a crutat motorul. Eu personal am avut pana acum doar masini cu turometru (chiar si la Dacie). Acum am prima masina fara turometru si am realizat ce mult ma incurca de fapt turometrul inainte, caci o parte din atentie era distribuita catre el. Sugestia mea este ca inainte de a monta turometrul sa te convingi cu adevarat daca ai nevoie de el.

alin2007
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 31-Iul-2007 09:51
Localitate: bucuresti

turometru ci

Mesajde alin2007 » Lun 20-Aug-2007 22:07

salut dinnou,nu pentru condus vreau turometru ca am mai condus pe multe masini fara turometru,dar o sa vi se para ciudat pt ce vreau... imi place cu urechea aia cu turometru cum se vede bordul,dar acum sa va spun ceva....am fost azi la ATS si m-am interesat de montat turometru la ei,le-am spus ca vreau sa-l cumpar ca piesa de schimb si sa-l monteze ei dar ghici cit mi-au spus ca costa.......raspunsul a fost: aprox 1000 EURO fara montaj,si ca montajul dureaza foarte mult, asta mi-au raspuns de la piese de schimb.Asa ca stau fara el ca nu mor....

CoolAir
pasionat
Mesaje: 105
Membru din: Mar 14-Noi-2006 13:02
Localitate: undeva in Romania

Mesajde CoolAir » Mar 21-Aug-2007 07:14

O mie de euro!? Sau o suta? :shock: Daca tii sa il montezi te-ai putea interesa si la dealerii Peugeot. Piesa e la fel, montajul de asemenea, cu turometrul de la P 107. S-ar putea sa fie mult mai accesibil acolo.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Re: turometru ci

Mesajde nicum » Mar 21-Aug-2007 09:30

alin2007 scrie:raspunsul a fost: aprox 1000 EURO fara montaj,si ca montajul dureaza foarte mult, asta mi-au raspuns de la piese de schimb.Asa ca stau fara el ca nu mor....


Pai atita stiu... sa ia banii cu japca. Si la nivelul lor de inteligenta, totul e foarte complicat si dureaza foarte mult. Dupa cum ati vazut din tutorialul de mai inainte nici nu e complicat si nici nu dureaza foarte mult. Si pun pariu ca turometrul ala are cu totul alt pret in Franta sau Germania.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

alin2007
pasionat
Mesaje: 118
Membru din: Mar 31-Iul-2007 09:51
Localitate: bucuresti

turometru c1

Mesajde alin2007 » Mar 21-Aug-2007 10:02

SALUT,
multumesc pt raspuns,am vazut ca e foarte usor de montat,pentru un montaj asa simplu nici nu e nevoie sa duc masina in service sa-l monteze ei,il montez eu acasa, si partea cu ce mi-au zis ei ca,costa 1000 Euro turometru ca piesa de schimb,am inteles foarte bine cit a zis 1000 EURO (o mie euro) aproximativ. O sa intreb si la peugeot sa vad cit ar fi la ei.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 21-Aug-2007 11:15

Mai bine intrebi direct pe google :wink:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
adistefan
pasionat
Mesaje: 197
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:53
Localitate: Sibiu

Re: turometru c1

Mesajde adistefan » Mar 21-Aug-2007 11:54

alin2007 scrie:mi-au zis ei ca,costa 1000 Euro turometru ca piesa de schimb,am inteles foarte bine cit a zis 1000 EURO (o mie euro) aproximativ.


Cat ziceati? 1000?... ia uite aici.
http://cgi.ebay.co.uk/Genuine-New-Peuge ... dZViewItem

Acum avem si noi acces la PayPal. Eu il folosesc din ziua cand s-a anuntat la radio, cu un Mastercard Forte si merge. Merge chiar si cu un banal Visa electron.
Bafta.
- Renault Megane II.2 Luxe Privilege - 1.6 16V 110CP
_________
Foste:
- Citroen C1 Cool Air 1.0 VVT-i 68CP
- Nissan Almera LX 1.4 16V - 90CP
- Dacia 1310 1.4 - CP: cati dadea Al' de Sus

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 21-Aug-2007 12:49

Vedeti ca ala e cu prindere pt volan pe dreapta. Asigurati-va ca merge si la voi :wink:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mar 21-Aug-2007 15:20

de ce nu cumperi un computer de bord ca dionescux?
dai mai putin si ai mai multe informatii.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mar 21-Aug-2007 15:27

aaa, uitasem, iti place cum arata. asta e alta poveste-mie personal nu imi place (desi il am) dar...gusturile nu se discuta.

mi-e cam mila sa descompletez masina ca ti-as fi propus sa imi cumperi tu mie un scangaugeII si sa iti dau turometrul meu la schimb.
Zi-mi totusi daca te intereseaza ca sa ma gandesc si eu si sa vorbesc si cu sotia... :lol: (masina mea are 1.800km---adica turometrul e nou :P )


Înapoi la “Electrica - C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187676
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS