Subwoofer auto

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 30-Ian-2008 20:16

cu 270 euro cumperi un HU cu DSP, in vreme ce hu-ul stock nu are nici macar filtre sau eq... ce-i mai prost e ca nu mai poti cumpara masina fara HU si nu mai poti umbla la instalatia unei masini fara "sa pierzi garantia"...devenim o piata de consum si atat, totul e comercial.

modificarile audio la buburuza care mi-ai aratat-o costa peste jumatate din valoarea initiala a masinii, configuratia audison-hertz o am si eu pe masina (numai ca eu am gama high energy, mai buna decat energy-urile din poze)...cand imi pun iar instalatia cap la cap te invit la o auditie...
Cosmin
high energy music expression

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 30-Ian-2008 21:12

bezz, cred ca m-ai inteles gresit. nu, nu imi laud marfa. nu sufar de acel sindrom aproape omniprezent in care ce am eu cred ca e foarte bun, etc. Cand aveam cd-player naspa eram foarte constient. stiu ca nici acum nu am ceva deosebit, ci doar ceva mediocru. :)
"If in doubt, flat out!"

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 30-Ian-2008 22:16

corect, lauzi o marfa mediocra, cand la acelasi buget exista optiuni mai bune (si mai accesibile, repet, nu am vazut dealer-i MNC in Bucuresti)...

ce este laudabil totusi la ei e ca incearca totusi sa-si promoveze marfa, exista masini "de show" echipate cu MNC; cand au incercat sa participe si la concursuri (dr zozo a facut parca un fiat de SPL echipat cu niste "ligheane" MNC si s-a umplut de penibil, mai ales ca amenintase anterior pe forumuri ca masina lui va scoate tzashpe decibeli...si de fapt a scos un fass) ... no offence.
din pacate sakurako (alpine) sau sun electronics (pioneer) nu fac acelasi lucru, se bazeaza numai pe marketing, imagine si prejudecatile potentialilor clienti...

pentru difuzoare producatorii seriosi poate nu-s asa cunoscuti, se numesc focal, dls, beyma, mtx/coustic, ground zero, helix, phase, hertz, mb quart si multi multi altii, pe care in 99% din cazuri nu-i gasesti in hipermarket-uri, unde gasesti numai produse ultra-comerciale.
si gata...
Cosmin

high energy music expression

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 31-Ian-2008 08:22

inafara de www.be-loud.com imi mai poti spune alt site de unde se pot comanda cdplayere / amplifuri / difuri?
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
ram84
pasionat
Mesaje: 365
Membru din: Sâm 06-Ian-2007 18:56
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesajde ram84 » Joi 31-Ian-2008 08:29

Mai sunt www.wizards.com.ro si www.tottal.ro dar nu au comanda online.
Alte magazine: http://www.emag.ro/electronice_auto , http://www.cel.ro/sisteme-audio-auto/ . Astea nus de specialitatea dar poti comanda online si au un filtru bun de selectare(W, cm difuzor).
In Bucuresti mersul cu metroul/pe jos este obligatoriu :)

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Joi 31-Ian-2008 10:01

www.booster.ro
www.soundmasters.ro
www.tornadotrade.ro
www.directedaudio.ro
www.alarmservice.ro

tocmai au reintrat pe piata brand-urile de la audiotec-fischer (adica helix si brax) dar din pacate nu au site, ii poti gasi pe 4tuning (user marinu)
si mai sunt...
Cosmin

high energy music expression

radu_dude
pasionat
Mesaje: 126
Membru din: Sâm 31-Mar-2007 01:05
Localitate: SIBIU

Mesajde radu_dude » Vin 01-Feb-2008 02:16

eu ama vut un subwofer de 400w legat la o statie de 500w pe 2 cai 250w x 2 dar am dato jos ca ocupa evident tot portbagaju in schimbul a 2 difuzoare blaupunkt de 70 w pe 3 cai legate direct la caset le-am amplasat pe palfon spate super calitate si portbagaju ajuta la propagarea sunetului :|

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Sâm 02-Feb-2008 19:19

i-auzi, ce comod :roll: ...
"super calitate" asta in comparatie cu ce?la cine/ce te raportezi?
alte ineptii?
Cosmin

high energy music expression

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Sâm 02-Feb-2008 21:22

aici e efectul cu stugurii amari :)
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
cbx
pasionat
Mesaje: 2924
Membru din: Lun 20-Mar-2006 23:09
Localitate: bucuresti

Mesajde cbx » Sâm 02-Feb-2008 22:03

@mbc cine crezi ca este vulpea ? @bezz ? daca da te inseli amarnic ,cauta mesajele scrise de el si convingete....nu vreau sa fiu uracios dar .....

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Sâm 02-Feb-2008 22:06

eu zic ca vulpea e radu_dude
"If in doubt, flat out!"

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Lun 04-Feb-2008 12:49

scuze daca am fost prea dur, dar la mine super calitate inseamna sa stau in scaunul masinii ca intr-unul dintr-o sala de concerte si sunetul din sistemul meu sa-mi induca senzatia ca in fata mea este orchestra, care canta clar, puternic si curat (vorba unui amic, chitara sa nu sune ca un tambal si viceversa)...
daca voi credeti ca asta se obtine infundand portbagajul/placa de sub haion cu difuzoare ovale pe n-cai si mai considerati portbagajul incinta ... sorry :oops: sunteti departe...
Cosmin

high energy music expression

radu_dude
pasionat
Mesaje: 126
Membru din: Sâm 31-Mar-2007 01:05
Localitate: SIBIU

Mesajde radu_dude » Mie 06-Feb-2008 18:37

eeeee carei faza cu vulpea???? sa-tzi explic cum sta treaba

boxele nu sunt ovale sunt rotunde. pe fata am boxele originale iar pe spate am blaupnkt(cum leo zice). am dat mai mult fade pe spate cam 75% deci se aude ff bine si ma axez mai mult pe boxele spate deoarece acestea au si bass fara a fortza cele de pe fata. se aude superb. si poate ca portbagajul isi face treaba ca incinta sau poate nu dar daca iau plafonul cu boxele montate pe el si le pun pe bancheta se pierde din bas ff mult si din calitate sunetului. cam atat. :P

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 06-Feb-2008 20:42

ce ziceam eu de faza cu vulpea: tu ai avut woofer in portbagaj si ai renuntat ulterior la el. renuntand la el ai ajuns la o configuratie audio inferioara. tu ai declarat ca ai "super calitate" sau ceva de genul, ceea ce e un pic aiurea dupa ce ai renuntat la woofer. de aia ziceam eu de vulpe.
"If in doubt, flat out!"

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 06-Feb-2008 20:54

lol, tu inseamna ca asculti cu ceafa :twisted: ...
poate se aude tare, dar superb :? n-as crede.
sunetul se "formeaza" in fata, daca mergi la un concert stai cu spatele la scena :?: (exact ideea cu pusul difuzoarelor puternice in spate, gresita).
Cosmin

high energy music expression


Înapoi la “Electrica - C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern