Audio C1

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
andrei.gavrila
simpatizant
Mesaje: 28
Membru din: Dum 18-Mar-2007 10:34
Localitate: Brasov, Romania
Contact:

Mesajde andrei.gavrila » Lun 12-Iul-2010 20:20

Mi-am pus si eu boxe. Personal :D Nu mai am probleme cu garantia dupa ce mi-am cam tavalit masinuta si am reparat-o singurel (no casco) :D

Am ceva comentarii:

1. Be-loud sucks! :) Big time! Nu au nimic pe stoc. M-am interesat de ei de niste difuzoare Mac Audio, Crunch, DLS. Nu aveau nimic, nu puteam sa comand de mai departe. Jalnici. Asa ca m-am multumit cu niste Magnat. Se aud bine, foarte OK pentru pretul lor.

2. Am schimbat boxele fata (aveam unele instalate cand mi-am luat masina de catre cei de la ATS - nu original, cumparate de mine si instalate de ei). Aici mi-am facut o gramada de draci, prostii de la ATS au facut o treaba jalnica fara mufe (conectori sau papuci), legate de mantuiala si fixate prost - am plans de zdranganit o gramada). La boxele fata trebuie taiate 2 urechi (loc tare ciudat in bord) si scos un inel care tine in mod normal membrana (locul lui e luat de un inel de pe capacul din bord).

3. Am desfacut pragul, chederul, stalpul... si am tras fire pana in spate. Am gaurit frumos capacul de la portbagaj si am fixat doua difuzoare de 13 :D

4. Fara legatura cu partea audio: Am cumparat un contactor usa (80 RON) de la Citroen (contactoarele universale - aprox 6 RON - sunt prea mici) si am tras un fir pana la contactorul din partea soferului. Acum se aprinde lumina din plafoniera si cand se deschide usa pasagerului.

5. Am cumparat un contactor pentru placa cu normal inchis si l-am fixat pe marginea capacului de la portbagaj. Cu un OSRAM LEDstick si contactorul ala am rezolvat problema mea mare: am lumina in prortbagaj cand se deschide haionul.

Cam atat :) Timp: cate 3 ore / zi vreme de 3 zile :) Plus o ora de studiat pozele pentru demontare pe my107 blogspot :D

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Lun 12-Iul-2010 22:29

Degeaba. Am difuzoare Pioneer de top si pe fata si pe spate, placa captusita cu Dynamat, si tot ca un c...r se aude bassul. Asa cum a mai spus cineva, masina asta este pur si simplu anti-sunet :evil: Cred ca singura solutie ar fi un subwoofer si pe difuzoare lasate doar mediile si inaltele. Altfel e DEGEABA.

Avatar utilizator
andrei.gavrila
simpatizant
Mesaje: 28
Membru din: Dum 18-Mar-2007 10:34
Localitate: Brasov, Romania
Contact:

Mesajde andrei.gavrila » Mar 13-Iul-2010 07:29

Dap, pe fata n-ai ce face. Spatiul e tare prost gandit, nu functioneaza deloc ca si incinta. E loc sa bagi mana de sub torpedou pana la difuzoare, asa ca nu creeaza incinta necesara. Poate daca gaseste difuzoare de 10 cu incinta, eu n-am gasit. Macar am fidelitate pe fata, fara bas.

In spate, ajuta sa iei niste difuzoare cu incinta, ca e spatiu suficient. Cu cele pe care le-am luat (Magnat Proformance) se aude OK. Au un fel de 'incinta', spatele difuzoarelor e 'imbracat'. Si vine suficient bas.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Mar 13-Iul-2010 12:53

Da, de auzit se aude cat de cat ok, cel putin pentru ce genuri de muzica ascult eu, mai ales 80's, nu ma deranjeaza. Dar cum schimb pe un post de house si setez basul mai tare imi dau seama ca ceva nu e in ordine. Plus ca am auzit difuzoarele mele de pe spate de 17cm montate in usi de Logan si se auzeau incredibil de bine. Deci masina mea e "buba".

UngureanuAndrei
simpatizant
Mesaje: 46
Membru din: Sâm 22-Ian-2011 21:51
Localitate: Bucuresti

salut

Mesajde UngureanuAndrei » Joi 15-Sep-2011 18:05

stie cineva cam ce putere are cd playeru original de pe c1???
Imbunatatiri: becuri Philips X-Treme Power, folie omologata Global, K&N 57i Series Induction Kit , Red console lights


Înapoi la “Electrica - C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv