Calculator de bord C1

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Vin 17-Aug-2007 00:40

nu am gasit nicaieri in manual dimensiunile cutiutei, ma poti ajuta te rog?
decat sa dau 2 mil pe un voltmetru digital pentru baterie mai bine dau banii pe asa ceva.tare jucaria, daca incape unde vreau s-o bag imi cumpar si eu una.

LE :oops: 4.8"W x 1.5"H x 1"D
si are aceleasi caractere cu bsi-ul de xsara...sper sa incapa.
Cosmin
high energy music expression

Avatar utilizator
adistefan
pasionat
Mesaje: 197
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:53
Localitate: Sibiu

Mesajde adistefan » Vin 17-Aug-2007 08:36

WOW :o Cum naiba l-ai montat fara sa se mai vada nici un pic de fir? Pe unde l-ai tras?
Detalii pls ... :)
- Renault Megane II.2 Luxe Privilege - 1.6 16V 110CP
_________
Foste:
- Citroen C1 Cool Air 1.0 VVT-i 68CP
- Nissan Almera LX 1.4 16V - 90CP
- Dacia 1310 1.4 - CP: cati dadea Al' de Sus

Avatar utilizator
dionescux
pasionat
Mesaje: 187
Membru din: Dum 09-Iul-2006 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde dionescux » Vin 17-Aug-2007 11:02

Salut

Toata bucata aia de plastic iese impreuna cu cd player-ul, este tinuta doar intr-un surub aflat sub rotita de comanda ventilator.


Asa ca am demontat-o, am facut o gaura in ea pentru cablu si asta a fost tot.

Dureaza 2 minute.





Later edit:


Da ... vad ca s-au nesimtit


eu l-am luat de aici http://www.scangauge.net/buy/index.shtml de unde costa 160 Euro

intre timp a aparut si romania pe siteul lor http://www.scangauge.ro/buy/index.shtml si la noi costa 199 Euro :shock: :shock: :shock:

Ce va sfatuiesc... comandati de la scangauge.net ... cei din romania cred ca sunt dealeri si mai baga si ei ceva la pret

Bafta....

L'ennemi
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Joi 02-Aug-2007 19:08
Localitate: bucuresti

Mesajde L'ennemi » Sâm 25-Aug-2007 18:20

dionescux scrie:Salut

Toata bucata aia de plastic iese impreuna cu cd player-ul, este tinuta doar intr-un surub aflat sub rotita de comanda ventilator.


Asa ca am demontat-o, am facut o gaura in ea pentru cablu si asta a fost tot.

Dureaza 2 minute.





Later edit:


Da ... vad ca s-au nesimtit


eu l-am luat de aici http://www.scangauge.net/buy/index.shtml de unde costa 160 Euro

intre timp a aparut si romania pe siteul lor http://www.scangauge.ro/buy/index.shtml si la noi costa 199 Euro :shock: :shock: :shock:

Ce va sfatuiesc... comandati de la scangauge.net ... cei din romania cred ca sunt dealeri si mai baga si ei ceva la pret

Bafta....



eh..ai ghicit..pe jumatate... :wink: ma rog, eu sunt directorul firmei care se ocupa exclusiv de reprezentarea produselor TELEMATICA Greece in Romania si Ungaria - ma refer la cele destinate automobilelor.
Produsele vor fi disponibile in magazine incepand cu 1 Oct cel tarziu, inclusiv in Carrefour si Cora.

hai sa te lamuresc ce este cu acel pret si de ce e diferit de celalalt. Este strict decizia partenerilor greci de a utiliza acest pret pt piata romaneasca asa cum, daca ai fi comandat din Grecia, ai fi platit acelasi pret ca pentru RO.

Explicatia este simpla si ai ghicit-o...pentru a avea o reprezentanta ai nevoie de niste fonduri. Ei bine vanzarile pe internet nu reprezinta o pondere asa mare pentru Telematica si trebuie sa isi motiveze dealerii, mai ales ca, in momentul in care vei avea vreo problema tehnica iti vei dori sa poti apela la o reprezentanta locala decat sa stai pe telefoane cu Grecia si expeditii prin posta, asteptand nu stiu cat timp pentru o reparatie.

Din pacate, fiind si eu consumator la randul meu, regret ca e un pret diferit si mai ales ca nu se va mai putea comanda la pretul scangauge.net ci la cel dedicat Romaniei. Din nefericire, pretul e impus 100% de catre producatorul elen, firma noastra fiind subordonata acestora.


Orice asistenta postvanzare necesita niste costuri..din pacate nu pot angaja un tehnician sau o persoana de legatura pt interfata dealer-client doar in zilele in care vor apela clientii la mine.

La fel cum, in momentul cand cumperi dintr-un magazin, vei plati un pret chiar ceva mai mare decat cel online (versiunea RO)..din pacate un hypermarket de ex sau un magazin de accesorii auto nu va activa ca reseller doar de dragul nostru ci fiecare isi doreste partea.

Daca vrei sa afli mai multe detalii sau ai probleme, contacteaza-ma direct pe office@benjamin.ro ! Inca ne punem pe picioare, va exista un hotline pt clienti, etc.

Spune-mi totusi daca esti multumit de acest produs sau daca ai avut probleme la montaj.

Ca mentiune, ScanGauge-ul care il veti gasi in magazine va avea si meniu in limba romana.

multumesc.


@skynet: chestia cu omologarea este o gogoasa scoasa de cei de la service. acest echipament corespunde normelor UE si cum RO este membra UE, se aplica aceasta standardizare si in RO, fara exceptie.
In plus, este un echipament de preluare a informatiilor fara a afecta in vreun fel configuratia software-ului ECU-ului etc. Atat timp cat clientul respecta instructiunile de instalare nu afecteaza in vreun fel automobilul.

Daca vrei sa nu te certi cu ei, atunci il poti demonta cand te duci la revizie.

XENON
pasionat
Mesaje: 1932
Membru din: Lun 18-Iun-2007 21:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde XENON » Sâm 25-Aug-2007 18:26

arata foarte misto! felicitari pt montaj :D !dupa ce iau gumele de iarna sper sa imi cumpar si eu.

Alecs
simpatizant
Mesaje: 35
Membru din: Dum 26-Aug-2007 10:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alecs » Dum 26-Aug-2007 13:07

Sal! Si daca vreau sa il cumpar maine sa zicem, am de unde sa-l iau din Romania? De la un magazin? Sau trebuie comandat pe net neaparat? Cu multumiri astept un rasp.

L'ennemi
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Joi 02-Aug-2007 19:08
Localitate: bucuresti

Mesajde L'ennemi » Lun 27-Aug-2007 09:20

Alecs scrie:Sal! Si daca vreau sa il cumpar maine sa zicem, am de unde sa-l iau din Romania? De la un magazin? Sau trebuie comandat pe net neaparat? Cu multumiri astept un rasp.


daca tii neaparat maine :twisted: si nu mai ai rabdare pana la lansarea oficiala, ti-l livram la domiciliu sau vii la noi la sediul temporar (in zona Marriott) etc. Dar nu vei avea interfata in Ro (daca te grabesti :p) si nici instructiunile in Ro...plus ca dureaza 2-3 zile pt ca va trebui sa il comand separat...sau ma rog, daca vrei iti dam unul din cele pe care le avem pentru noi

...Stocul mare imi soseste peste o saptamana cu aproximatie, impreuna cu brosuri, manuale, tot tacamul.

vom lansa si Gtech pro si veti avea onoarea sa il vedeti la treaba impreuna cu scangauge pe demo-car-ul firmei, un mitsubishi lancer '07 (eh, ce-i drept nu e EVO, desi ne-am fi dorit.. :cry: )

Alecs
simpatizant
Mesaje: 35
Membru din: Dum 26-Aug-2007 10:51
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alecs » Lun 27-Aug-2007 16:23

Multumesc L'ennemi! In cazul asta o sa mai astept ceva timp... nu neaparat pt interfata in RO ci pt ca nu dispun de fonduri deocamdata:(. Astept urmatorul salariu:D

Avatar utilizator
dindamaroaia
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mar 26-Iun-2007 06:40
Localitate: Sebastian

Mesajde dindamaroaia » Joi 06-Sep-2007 17:31

La http://www.scangauge.net/DTC/Selection.html nu apare CITROEN si - cu atat mai putin- C1

Este posibil ca pe c1 sa nu functioneze corect sau , la coduri, indicatiile sa nu fie corecte sau pur si simplu sa nu arate nimic.

Poate ne spui si noua, dionescux , cum functioneaza la tine. Daca ai si turometru, compara,te rog, indicatiile acestuia cu cel de pe computerul de bord.
Si da-ne de veste.
Poate ne mai lamureste si dealer-ul .

Avatar utilizator
balanel
pasionat
Mesaje: 403
Membru din: Joi 12-Mai-2005 14:30
Localitate: bucuresti

Mesajde balanel » Vin 07-Sep-2007 11:50

citroen - o pasiune permanenta

L'ennemi
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Joi 02-Aug-2007 19:08
Localitate: bucuresti

Mesajde L'ennemi » Vin 07-Sep-2007 12:26

multumesc, balanel.

sorry ca va raspundem mai greu..v-am zis..inca suntem in aranjari, amenajari, etc..profitam si noi de timpul ramas pana la lansarea oficiala ca sa ne punem putina ordine in ganduri, sa stabilim liniile de comunicatie etc.

Speram ca in maxim 1 saptamana sa va putem raspunde prompt la toate intrebarile si sa veniti sa il si vedeti live, chiar si nelansat oficial.

multumim.

Avatar utilizator
dindamaroaia
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mar 26-Iun-2007 06:40
Localitate: Sebastian

Mesajde dindamaroaia » Vin 07-Sep-2007 19:03

multumesc, balanel !

radu_dude
pasionat
Mesaje: 126
Membru din: Sâm 31-Mar-2007 01:05
Localitate: SIBIU

Mesajde radu_dude » Vin 14-Sep-2007 21:12

luna viitoare o sa iau si eu:)) dar iau din romania:| ca daca patzeste ceva sa nul trimit inapoi in grecia.si in romnia tot online fac comanda.si tre sal monteze o firma specializata sau eu? ca poate pierd garntzia.a da si daca doresc sa bag neoane sub masina ii legal si tot asa la o firma specializata???

radu_dude
pasionat
Mesaje: 126
Membru din: Sâm 31-Mar-2007 01:05
Localitate: SIBIU

Mesajde radu_dude » Vin 14-Sep-2007 21:13

scuze offtopic!!!!

boborares
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Sâm 29-Sep-2007 13:14
Localitate: cluj

xsara picasso

Mesajde boborares » Joi 04-Oct-2007 20:44

eu am un xsara picasso si mi sa crepat display-ul de bord cel care indica temp si km masini
crezi ca asa ceva sar potrivi si la mine
ce ati comandat voi se monteaza pe bord sau se inlocuieste vechiul bord(display)


Înapoi la “Electrica - C1”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv