Mici "batai"

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderator: Echipa Tehnica

danmanea
pasionat
Mesaje: 215
Membru din: Mie 26-Oct-2005 10:15
Localitate: Bucuresti

Mici "batai"

Mesajde danmanea » Mie 12-Apr-2006 12:50

in primul rind, daca cumva a mai fost un topic cu defectul asta imi cer scuze caci nu am cautat.
masinuta mea, care are doar 4500 km "troncane" usurel. cred ca pe fata. Nu cred ca sunt amortizore la nr astia de km, placute nu sunt sigur ca se aude si cind pun frina, se aude cind merg pe piatra cubica sau denivelari. nu foarte tare. am facut progr la service dar ma gindeam ca poate cineva a mai patit-o. sa fie de la vreun briz-briz din interior... plastice... ca am luat un shantz in buc la 10 noaptea pe "marile" bulevarde neluminate acolo unde ar trebui (inainte de p-ta george cosbuc, venind dinspre unirii, la semafor, in statia de tramvai este un shantz acoperit doar pe mijloc!!!!!)... e adevarat.... ca am luat o denivelare la 100 km / h in afara de am crezut ca-mi ramin rotile acolo... e adevarat si asta... dar gentile si capacele sunt oK....
se aude ca si cum ceva nu ar fi strins bine.. aveti idee??

Avatar utilizator
Lucica
simpatizant
Mesaje: 80
Membru din: Mie 30-Mar-2005 10:07
Localitate: Bucuresti

Mesajde Lucica » Mie 12-Apr-2006 12:55

la mine se aude mai rau, zici ca e dacia lu tataie...si n-are decat 24.000 km. cei de la service au spus ca sunt plasticele care trosnesc si fac in tot felul. eu unul nu-i cred dar nici n-am avut chef sa mai ma cert cu ei. o sa caut un alt service poate ma lamuresc acolo.
Imagine

murariu razvan
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mie 29-Mar-2006 14:06
Localitate: bucuresti

danmanea

Mesajde murariu razvan » Mie 12-Apr-2006 13:38

Du-te la service;este mai sigur;si a mea la 26000km face niste zgomote dubioase cateodata-dar asta este boala lor.Daca totusi ai luat gropi la viteze maricele fa-i o verificare totusi.Este posibil sa fie din articulatii-sunt destul de sensibile la gropanele noastre din buc..
Si un sfat de la unul patit prin service-ul ATS:incearca sa ramai in service pe durata verificarii si insista sa mergi cu mecanicul sau receptionerul in proba inainte si dupa interventie.Daca nu esti multumit incearca sa vorbesti cu directorul de service, este un tip OK-se numeste DAN SCHIFFER.

danmanea
pasionat
Mesaje: 215
Membru din: Mie 26-Oct-2005 10:15
Localitate: Bucuresti

Mesajde danmanea » Mie 12-Apr-2006 14:08

nu cred ca ma vor lasa sa intru in hala. doar sa ma uit de sus. dar daca oa urca pe un lift mai in spate nu mai vezi nimic. e nasol asa ca nu te lasa sa vezi si tu... de mers trebuie sa merg cu ei ca zgomotul e ciudat si poate sa zica ca nu are nimic sau nu au auzit nimic. dar daca il stiti pe seful de acolo, orice recomandare e buna si un pas inainte...
mersi mult.

mars2k
pasionat
Mesaje: 344
Membru din: Vin 02-Apr-2004 16:12
Localitate: Bucuresti

Mesajde mars2k » Mie 12-Apr-2006 14:17

Ma tem ca "asa face toate".
Eu am fost multumit de "acustica" masinii doar ~2.000 km, dupa care au inceput incet-incet greierasii si troncaniturile (acum are 2 ani si ~15.000 km).

Haideti sa facem niste comparatii duminica, la intalnire, sa stabilim care ar fi "nivelul mediu de troncaneala acceptabila". :(

Saptamana viitoare trebuie oricum sa-mi fac ITP-ul, ramane sa vad ce parere au de trenul de rulare.

murariu razvan
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Mie 29-Mar-2006 14:06
Localitate: bucuresti

mici batai

Mesajde murariu razvan » Mie 12-Apr-2006 14:39

de acord cu tine mars2k;sa stii ca am facut eu ITP-ul in ianuarie la RAR pe calea Grivitei si nu au gasit nici o buba, revizia am facut-o in martie si nimic(a mea are 3 ani si 26000 km) DACA ploua in halul asta si duminica ma tem ca nu mai facem nici o comparatie.
pt.danmanea-incearca totusi sa il abordezi pe director in cazul in care problema nu se rezolva(daca insisti te vor lasa si in hala -eu am intrat si am vazut o gramada de clienti care se preumblau pe acolo)Nervi de otel rabdare si vei reusi.Bafta!!

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Mie 12-Apr-2006 14:55

Până acum, ĂŽn 8200km, nu am avut parte de nici un "greieraş" sau "troncănitură". Dar am fost şi over-cautious ĂŽn legătură cu gropile şi viteza de deplasare pe drumuri necunoscute.

Oricum, la cât este de plină de plastice astfel de probleme deja nu mă mai miră - ĂŽntrebarea pe care mi-o pun nu e "dacă", ci "când" :?

danmanea
pasionat
Mesaje: 215
Membru din: Mie 26-Oct-2005 10:15
Localitate: Bucuresti

Mesajde danmanea » Mie 12-Apr-2006 15:51

o sa incerc sa intru, mai ales ca programarea este pe 25 apr dupa paste...!!!!!
pina acum mi s-au parut f amabili. e adevarat ca nu am fost decit 1 data (la 2500 km) si am mai vb cu ei la tel, dar au fost cooperanti.
atent am fost si eu, dar stii cum e... ceasul rau... denivelarea aia nu am putut sa o evit ca s-a nimerit un camion din sens opus si nu aveam unde sa ma dau 1 mm. asta e....

maximus
pasionat
Mesaje: 151
Membru din: Mar 06-Sep-2005 14:21
Localitate: bucuresti

Mesajde maximus » Dum 16-Apr-2006 18:22

a mea la 8 luni si 12400 km bate la fel ca ale voastre pe fata dar se pare ca zgomotul face parte din categoria " asa fac toate" sau mai bine zis "zgomot specific citroen c3" asta este varianta oficiala ATS


la service au spus ca este din cauza servo-directiei electrice
CITROEN C3 1.1i (vandut).
HYUNDAI ACCENT 1.5 CRDI 110CP.
OPEL COMBO 1.7 DTI 75 CP.

Avatar utilizator
E.T.
simpatizant
Mesaje: 73
Membru din: Sâm 10-Dec-2005 23:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde E.T. » Dum 16-Apr-2006 19:58

Nu stiu daca mergand pe piatra cubica e cel mai bine sa asculti greierasii.

Toate troncane, scartaie etc pe piatra cubica.

Al meu nu are nici greieri nici troncanit pe spate pana acum.

danmanea
pasionat
Mesaje: 215
Membru din: Mie 26-Oct-2005 10:15
Localitate: Bucuresti

Mesajde danmanea » Lun 17-Apr-2006 07:47

cred ca e din plastice. ieri am schimbat a 2-a sub-turata si a tremurat putin. a facut. inclin sa cred ca baietii la service nu vor avea ce sa faca. doar daca cumva s-au mai lovit de aceste zgomote si stiu din ce ar fi.

Avatar utilizator
B25BUY
pasionat
Mesaje: 381
Membru din: Mar 29-Noi-2005 15:54
Localitate: BUCURESTI

Mesajde B25BUY » Joi 20-Apr-2006 11:07

am 7300 Km cu masina... si nu se aud zgomote...
recunosc ca am fost atent cu gropile din Bucuresti !!!
In schimb imi scartzaie foarte suparator geamurile electrice (si stanga si dreapta fatza) numai in momentul in care incep sa coboare ...

Avatar utilizator
E.T.
simpatizant
Mesaje: 73
Membru din: Sâm 10-Dec-2005 23:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde E.T. » Vin 21-Apr-2006 07:34

Si la mine scartaiau ingrozitor la inceput.

Am asteptat sa le treaca de la sine si asa s-a intamplat. Pana la 1000-1500 km nu mai faceau zgomot deloc. Poate tu le folosesti foarte rar si nu si-au facut inca rodajul.

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde DanCld » Lun 24-Apr-2006 18:13

Zilele astea am făcut-o "lată", am dus C3-ul la un... să zicem "offroad" :twisted: După un drum judeţean plin de gropi peste dealuri prin Mărginimea Sibiului, am zis să o iau pe "o scurtătură" - urmarea fiind aprox 8 km parcurşi pe un drum de pământ cu diverse denivelări, pante, rampe, pietre, offroad curat :lol: (pentru cunoscători, e vorba de drumul dintre Poiana Sibiului şi Miercurea Sibiului).

Concluzii? Am ajuns cu maşina cât se poate de ĂŽntreagă la asfalt, merge la 150km/h ca ĂŽnainte, nu se aude nici un greieraş, nimic-nimic! A, şi nu am lăsat nici un plastic ĂŽn urmă, deşi am dat cu botu' de pământ şi am luat zeci de pietre sub scut. Uneori credeam că maşina se dezmembrează sub mine din cauza zgomotelor, dar se pare că nu e făcută din plastilină, până la urmă :roll:

danmanea
pasionat
Mesaje: 215
Membru din: Mie 26-Oct-2005 10:15
Localitate: Bucuresti

Mesajde danmanea » Lun 15-Mai-2006 08:06

'neata!
revin cu noutati. in sfirsit am reusit sa ajung in service. dupa o programare esuata (din lipsa de timp) la ATS, am reusit simbata sa ajung la Champion. fara programare. Puteam sa ma duc imediat (luni am sunat) dar -> lipsa de timp. Super oameni, super meseriasi. incepind cu seful (Dl. Dumitrescu - patron). m-am dus, m-am intilnit, s-a urcat imediat in masina sa mergem cu ea. zic ca face si la viteza f mica (10km / ora). merge omu 20 metri -> asta e zgomotu? da, zic. o ia, intra cu ea in service si urca pe cric. vin 2 baieti imediat si incep sa surubareasca. aflu cu stupoare ca zgomotul era (este) din CASETA DE DIRECTIE :shock: :? :x pai cum? la 5500 km? oamenii imi zic ca e un defect de serie. un reglaj care nu e facut pt drumurile noaste. umbla la un surub cu o cheie dinamometrica, o da jos, teste, o urca iar... si tot asa. s-au chinuit oamenii vreo 40 min. nu au avut ce sa-i faca. Dl. Dumiterescu mi-a recomandat sa ma duc la ATS sa o schimb si sa afc si scandal caci ei s-au saturat sa faca sesizari la ATS si Citroen (astia au zis ca nu schimba linia de productie pt o singura tara care are drumuri proaste si le-au dat un comunicat ca sa spuna clientilor ca nu e problema). o sa sun la ATS sa vad ce fac dar tare mie ca aud ceva de genul (nu avem ce-i face). Omul mi-a zis clar - o schimbi dar iti va face iar dupa 3-4 mii km. este adevarat ca face dor la viteze mici dar are un zgomot ciudat si urcata acolo pe cric si miscate rotile manual. acum, ca am vazut, parca mai aud si un mic zgomot cind misc volanul, pe loc.
scuze pt tot romanul scris, si va tin la curent cu ce se intimpla.
oare cutia de la 206 nu se potriveste?
in consecinta, mi-a placut tare la Champion si acolo ma voi duce. mai ales ca te lasa dom'le sa stai linga masina, sub masina... mai vezi si tu una alta...
Ultima oară modificat Mar 23-Mai-2006 08:07 de către danmanea, modificat 1 dată în total.


Înapoi la “Suspensie - C3”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv