cum deschid masina...

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

luci714
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Sâm 27-Dec-2014 21:56
Localitate: Rm.Valcea

cum deschid masina...

Mesajde luci714 » Sâm 27-Dec-2014 22:03

buna seara...am si eu nevoie de putin ajutor....prietena mea are un c3 din 2006 in 5 usi....de ceva vreme telecomanda nu ii mai merge si a deschis masina doar cu cheia....dar mai nou nu se mai deschide deloc nici daca bagi cheia in butuc...cum deschid masina ?aveti vreo idee? va multumesc anticipat

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Mesajde julaikos » Dum 28-Dec-2014 00:39

are butuc de cheie la usa din dreapta sau la portbagaj?
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

luci714
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Sâm 27-Dec-2014 21:56
Localitate: Rm.Valcea

Mesajde luci714 » Dum 28-Dec-2014 00:41

Are doar la usa de la sofer...la portbagaj nu...

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Mesajde julaikos » Dum 28-Dec-2014 09:10

Din interior,masina se descuie la prima tragere de manerul care deschide usa ,sau are buton pentru descuiat usile?fiindca din poze am vazut ca nu are motz in coltul usii de care sa ridici;
Intreb fiindca daca e asa e destul de simplu,cu un umeras de haine din sarma,bagat printre usa si caroserie se poate agata acel maner si roti apoi.Singurul neajuns este ca trebuie cracanata rama usii,dar dupa ce deschizi usa se indoaie in pozitia initiala;mai trebuie avut grija ca pe unde bagi sarma sa pui ceva banda adeziva groasa pentru a nu zgaria masina.
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

luci714
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Sâm 27-Dec-2014 21:56
Localitate: Rm.Valcea

Mesajde luci714 » Dum 28-Dec-2014 09:20

Nu are buton de descuiat usile..

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Mesajde julaikos » Dum 28-Dec-2014 10:00

Dar daca ti se blocheaza usile cand esti interior cum iesi?
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

Avatar utilizator
cristi_s
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Mar 04-Aug-2009 07:57
Localitate: Brasov

Mesajde cristi_s » Dum 28-Dec-2014 10:01

Daca a inghetat butucul yalei, poti incerca inainte sa dezgheti incuietoarea. Eu am reusit dupa ce am suflat in ea, dupa ce nu a mers asa am turnat spirt si s-a dezghetat dupa cateva minute. Dupa aceea o sa trebuiasca sa bagi niste spray degripant, ca o sa mearga mai greu yala dupa un timp. Daca nu reusesti asa, subscriu la varianta cu umerasul. Il bagi cumva pe diagonala, din coltul dreapta sus al portierei. Desi la unele masini clanta din interior nu functioneaza decat daca e cheia in contact. Insa nu cred ca e cazul la C3 sa aiba asa ceva. Ar mai fi varinata sa incerci sa scoti chederul din partea de jos a geamului si sa bagi pe acolo umerasul ca sa tragi de parghia incuietorii.
Nici macar Chuck Norris nu poate repara un XM ca sa fie functional 100
https://www.youtube.com/watch?v=ZkvdX-R8VSo

luci714
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Sâm 27-Dec-2014 21:56
Localitate: Rm.Valcea

Mesajde luci714 » Dum 28-Dec-2014 10:02

Tragi de maner sa deschizi usa...

luci714
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Sâm 27-Dec-2014 21:56
Localitate: Rm.Valcea

Mesajde luci714 » Dum 28-Dec-2014 10:03

cristi_s scrie:Daca a inghetat butucul yalei, poti incerca inainte sa dezgheti incuietoarea. Eu am reusit dupa ce am suflat in ea, dupa ce nu a mers asa am turnat spirt si s-a dezghetat dupa cateva minute. Dupa aceea o sa trebuiasca sa bagi niste spray degripant, ca o sa mearga mai greu yala dupa un timp. Daca nu reusesti asa, subscriu la varianta cu umerasul. Il bagi cumva pe diagonala, din coltul dreapta sus al portierei. Desi la unele masini clanta din interior nu functioneaza decat daca e cheia in contact. Insa nu cred ca e cazul la C3 sa aiba asa ceva. Ar mai fi varinata sa incerci sa scoti chederul din partea de jos a geamului si sa bagi pe acolo umerasul ca sa tragi de parghia incuietorii.


Multumesc ...o sa incerc si asa...

luci714
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Sâm 27-Dec-2014 21:56
Localitate: Rm.Valcea

Mesajde luci714 » Dum 28-Dec-2014 11:23

julaikos scrie:Dar daca ti se blocheaza usile cand esti interior cum iesi?


Scuze...are buton de deschis usile...este langa schimbator!

Mihai29
pasionat
Mesaje: 307
Membru din: Lun 12-Ian-2009 21:59
Localitate: Turda-Cj

Re: cum deschid masina...

Mesajde Mihai29 » Dum 28-Dec-2014 21:13

luci714 scrie:buna seara...am si eu nevoie de putin ajutor....prietena mea are un c3 din 2006 in 5 usi....de ceva vreme telecomanda nu ii mai merge si a deschis masina doar cu cheia....dar mai nou nu se mai deschide deloc nici daca bagi cheia in butuc...cum deschid masina ?aveti vreo idee? va multumesc anticipat

De ce nu merge telecomanda, s-a stricat sau s-a terminat bateria? A fost cumva la spalatorie inainte sa nu mai poatĂŁ deschide usa?

luci714
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Sâm 27-Dec-2014 21:56
Localitate: Rm.Valcea

Re: cum deschid masina...

Mesajde luci714 » Dum 28-Dec-2014 21:19

Mihai29 scrie:
luci714 scrie:buna seara...am si eu nevoie de putin ajutor....prietena mea are un c3 din 2006 in 5 usi....de ceva vreme telecomanda nu ii mai merge si a deschis masina doar cu cheia....dar mai nou nu se mai deschide deloc nici daca bagi cheia in butuc...cum deschid masina ?aveti vreo idee? va multumesc anticipat

De ce nu merge telecomanda, s-a stricat sau s-a terminat bateria? A fost cumva la spalatorie inainte sa nu mai poatĂŁ deschide usa?


Nu mai merge deloc...nici nu a luat apa si nici de la baterie nu este problema

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Mesajde julaikos » Lun 29-Dec-2014 09:40

Eu as incerca sa bag umerasul ,odata deschisa usa,data jos fata de usa si schimbat butul sau parghia rupta(cel mai probabil asta are din moment ce nu mai merge descuiata cu cheia) si vazut daca nu cumva merge reinitializata telecomanda
http://www.clubcitroen.ro/forum/about9610.html
ai in link cateva optiuni pe care le poti incerca inainte sa apelezi la ajutor "specializat" ca sa zic asa... :wink:
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

luci714
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Sâm 27-Dec-2014 21:56
Localitate: Rm.Valcea

Mesajde luci714 » Lun 29-Dec-2014 09:49

julaikos scrie:Eu as incerca sa bag umerasul ,odata deschisa usa,data jos fata de usa si schimbat butul sau parghia rupta(cel mai probabil asta are din moment ce nu mai merge descuiata cu cheia) si vazut daca nu cumva merge reinitializata telecomanda
http://www.clubcitroen.ro/forum/about9610.html
ai in link cateva optiuni pe care le poti incerca inainte sa apelezi la ajutor "specializat" ca sa zic asa... :wink:


Am inteles...multumesc pt ajutor...


Înapoi la “Electrica - C3”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern