inlocuire bec numar spate

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

flavius
pasionat
Mesaje: 385
Membru din: Sâm 18-Sep-2004 13:01
Localitate: Ploiesti
Masina: C4 Picasso 2015 1.6 Hdi 115 Cp

inlocuire bec numar spate

Mesajde flavius » Lun 21-Sep-2009 05:47

ma poate ajuta cineva? pe unde se schimba, ce trebuie sa desfac? va multumesc

Gozmin
pasionat
Mesaje: 429
Membru din: Sâm 14-Mar-2009 22:04
Localitate: Großwardein
Masina: Citroen C3 facelift 2006 1,1i, 61 CP 225 kkm
2: Hyundai Elantra 2015 1,6i 132 CP 59 kkm

Mesajde Gozmin » Lun 21-Sep-2009 06:45

Salut.
Þi-am postat o schiþã ca sã îþi dai seama.
Succesuri.

Imagine
Eu nu repar nimic. Informatii si detalii pe PM.

Kurt Cobain a aratat fanilor ca faima nu inseamna doar stralucirea scenei, adoratia multimilor si gramezile de bani.

flavius
pasionat
Mesaje: 385
Membru din: Sâm 18-Sep-2004 13:01
Localitate: Ploiesti
Masina: C4 Picasso 2015 1.6 Hdi 115 Cp

Mesajde flavius » Lun 21-Sep-2009 10:21

mersi. eu credeam ca trebuie sa demontez ceva de prin interior.... mersi mult

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Lun 21-Sep-2009 10:28

Vezi ca s-ar putea sa ai probleme cu acel capac de plastic transparent. La mine e prins in niste clipsuri de baza aceea de plastic negru, care se prinde de hayon. Eu unul nu m-am riscat sa bag surubelnita in plasticul ala transparent si am demontat plasticele de pe hayon, din interior. S-a mai scris despre chestia asta pe forum.

flavius
pasionat
Mesaje: 385
Membru din: Sâm 18-Sep-2004 13:01
Localitate: Ploiesti
Masina: C4 Picasso 2015 1.6 Hdi 115 Cp

Mesajde flavius » Lun 21-Sep-2009 10:37

schita am inteles-o, ce nu am inteles este cum ajung sa desfac suruburile alea.... trebuie demontat plasticul de pe interiorul hayon-ului?
si daca da cum se face ca am incercat si mie frica sa nu rup ceva pe acolo...

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Lun 21-Sep-2009 11:34

Pe schita postata de Gozmin apare intr-adevar un surub, care la mine insa nu exista! Toate prinderile sunt realizate cu cleme de plastic (atat prinderea suportului pe hayon cat si prinderea capacului transparent pe baza cu soclul becului).

Vezi ca exista un post mai vechi referitor la problema asta:

http://www.clubcitroen.ro/forum/viewtop ... 53&start=0

E o metoda nitel mai complicata, dar care s-a dovedit a fi mai sigura, cel putin in cazul meu.

Avatar utilizator
robistan25
pasionat
Mesaje: 537
Membru din: Lun 13-Aug-2007 22:09
Localitate: Ploiesti

Mesajde robistan25 » Lun 21-Sep-2009 21:46

Ai rezolvat problema ?

flavius
pasionat
Mesaje: 385
Membru din: Sâm 18-Sep-2004 13:01
Localitate: Ploiesti
Masina: C4 Picasso 2015 1.6 Hdi 115 Cp

Mesajde flavius » Mar 22-Sep-2009 12:06

nu am rezolvat-o. mie cam frica sa scot plasticul din interiorul hayon-ului pentru ca sigur va scartai sau cine stie ce zgomot va face dupa ce il pun inapoi... dar daca nu se poate altfel....

Avatar utilizator
AngelTero
pasionat
Mesaje: 311
Membru din: Sâm 30-Iun-2007 14:40
Localitate: Craiova

Mesajde AngelTero » Mar 22-Sep-2009 19:59

flavius scrie:nu am rezolvat-o. mie cam frica sa scot plasticul din interiorul hayon-ului pentru ca sigur va scartai sau cine stie ce zgomot va face dupa ce il pun inapoi... dar daca nu se poate altfel....

oricum plasticele scartaie si fara sa fie demontate asa ca nu vad problema.. eu mi am scos tot ce era plastic din portbagaj si am dat cu antifon pe interior se gaseste la cutie destul de mare si este in jur de 10-20ron si s au dus din scartaituri... iar ca sa desfaci "capitonajul de la haion" iti trebuie o surubelnita si o lanterna ca sa vezi unde sunt clipsurile surubelnita o bagi chiar sub clips sau undeva in apropiere si fortezi .

flavius
pasionat
Mesaje: 385
Membru din: Sâm 18-Sep-2004 13:01
Localitate: Ploiesti
Masina: C4 Picasso 2015 1.6 Hdi 115 Cp

Mesajde flavius » Mar 22-Sep-2009 20:03

am facut-o...dar e cea mai proasta idee a celui care a pus becurile alea in halul ala...
asa cum am banuit plasticul ala nu mai sta ca din fabrica pentru ca, clemele alea nu mai stau la locul lor...
plus ca de abia scoti soclul de acolo din cauza suportului de numar...
ce simplu este in schema de pe service.citroen.com si cit de greu in realitate... asta este... nu pot fi toate perfecte la aceasta marca...

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Mar 22-Sep-2009 20:08

Nu e nevoie de surubelnita, doar de niste degete sanatoase si putin curaj! Plasticul ala mare, de pe interiorul hayon-ului se extrage foarte usor tragand de "manerul" interior, de deasupra incuietorii. E prins in niste cleme sanatoase, dar nu-ti fie frica, ca nu se rupe nimic. S-ar putea sa nu mai fie necesar sa dai jos si plasticele de pe lateralele lunetei, decat daca vei fi nevoit sa te debarasezi complet de plasticul cel mare...

Cat despre scartaituri... Mie personal plasticele de la hayon mi s-au parut a fi printre putinele plastice facute cum trebuie la masina asta. Sunt prinse bine in cleme si cel putin la mine nu scartaie deloc... Si le-am dat jos de vreo cateva ori pana acum :lol:

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Mar 22-Sep-2009 20:11

flavius scrie:am facut-o...dar e cea mai proasta idee a celui care a pus becurile alea in halul ala...
asa cum am banuit plasticul ala nu mai sta ca din fabrica pentru ca, clemele alea nu mai stau la locul lor...
plus ca de abia scoti soclul de acolo din cauza suportului de numar...
ce simplu este in schema de pe service.citroen.com si cit de greu in realitate... asta este... nu pot fi toate perfecte la aceasta marca...


Pai vezi ca pozitia acelor cleme de metal poate fi nitel ajustata pe suportii lor de plastic... Ciudat, plasticul cel mare nu prea are cum sa se aseze decat ca la mama lui... Adica ar trebui sa fie complet aiurea asezate clemele ca sa nu stea cum trebuie. Cel putin mie asa mi s-a parut...

flavius
pasionat
Mesaje: 385
Membru din: Sâm 18-Sep-2004 13:01
Localitate: Ploiesti
Masina: C4 Picasso 2015 1.6 Hdi 115 Cp

Mesajde flavius » Mie 23-Sep-2009 08:10

asa ti sa parut dar dupa ce o faci vei vedea ca nu este asa cum pare. plasticul se aseaza numai ca, clemele nu mai stau cum trebuie... ma refer la cele din lateral si cea de pe mijloc din dreptul minerului de inchidere... clemele alea odata scoase nu mai se aseaza cum trebuie....
o sa mai ma uit odata sa vad daca nu am pus ceva cum trebuie si revin...

Mihai29
pasionat
Mesaje: 307
Membru din: Lun 12-Ian-2009 21:59
Localitate: Turda-Cj

Mesajde Mihai29 » Mar 31-Aug-2010 21:33

Salut. Pana la urma a reusit cineva sa scoata acele plastice de la becurile de la numar, acele fara acel surubel prezentat in schema?

Avatar utilizator
Keket
pasionat
Mesaje: 202
Membru din: Mie 11-Noi-2009 10:42
Localitate: Galati,Romania
Contact:

Mesajde Keket » Mie 01-Sep-2010 13:07

Doamne fereste cat de mult va chinuiti voi pt acele plastice!!!!! Frate eu o data pe luna le dau jos si le spal ca se murdaresc ! Ma refer la capacele de plastic transparent care protejeaza becul! Nu demontez nimic pe interior sau alte prostii! Daca iti incape degetul pe langa plastic bagi degetul si faci parghie ,daca nu bagi o surubelnita si la fel faci parghie si ies de acolo! Nu sunt suruburi ci niste clipsuri ! Apoi operatiunea de schimbat becu e mai mult decat banala!(apuci de el si tragi afara)
Imagine


Înapoi la “Electrica - C3”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos