Iluminare panou climatizare

Bord, becuri, ECU, computere de bord, cabluri, contacte, etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
AndreiOniceanu
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Sâm 30-Iul-2005 12:20
Localitate: Constanta

Iluminare panou climatizare

Mesajde AndreiOniceanu » Mar 10-Iun-2008 07:48

Am observat aseara ca iluminarea la jumatatea din stanga a panoului de climatizare nu imi mai functioneaza. Este vorba de selectorul pentru directionarea aerului si de jumatate din cel pentru viteza ventilatorului. Banuiesc ca este vorba de un bec ars si vreau sa stiu daca a mai patit cineva asa, cum a rezolvat-o si cat a costat. La service sau singur? Multumesc anticipat pentru ajutor!

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Mar 10-Iun-2008 08:22

Ce pot sa-ti spun este ca panoul de climatizare poate fi extras din bord. E necesara insa demontarea ramei de plastic de pe consola centrala. Panoul e fixat in niste suruburi si e conectat la instalatia de climatizare cu ajutorul unor fire electrice si cabluri de comanda mecanica, in genul celor de frana de la bicicleta.

Cred ca se poate desface, dar e necesara nitica indemanare si multa rabdare...

Avatar utilizator
AndreiOniceanu
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Sâm 30-Iul-2005 12:20
Localitate: Constanta

Mesajde AndreiOniceanu » Vin 13-Iun-2008 08:31

mda... nasol moment! aseara mergea, era iluminat ok. am batut usor cu degetul in plastic si s-a stins; tot cu batai usoare l-am remediat... cred ca e vreun contact imperfect acolo, dar parca nu ma indur sa desfac sa verific, cine stie ce o sa vibreze dupa reasamblare...

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Vin 13-Iun-2008 10:32

Stai linistit ca nu vibreaza nimic. Eu am desfacut rama de pe consola centrala si nu vibreaza nimic acum acolo.

Singura problema este ca trebuie sa dai jos cateva chestii de pe bord: radio-CD (daca ai), capacul de la al 2-lea sertar DIN, rama consolei (se scoate tragand cu atentie de ea, e prinsa in 2 suruburi si cleme...). Daca reusesti sa ajungi aici, ai rezolvat cel putin jumatate din problema. Panoul de climatizare e usor de extras dupa aceea.

Avatar utilizator
AndreiOniceanu
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Sâm 30-Iul-2005 12:20
Localitate: Constanta

Mesajde AndreiOniceanu » Vin 13-Iun-2008 10:46

multumesc mult de sfaturi. totusi cred ca mai astept pana cand nu se mai aprinde deloc :)

Avatar utilizator
AndreiOniceanu
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Sâm 30-Iul-2005 12:20
Localitate: Constanta

service

Mesajde AndreiOniceanu » Mar 17-Iun-2008 08:16

Ce am uitat sa spun este ca faza cu iluminarea a aparut imediat dupa ce am scos masina din service (schimbat o oglinda, inlocuit placute de frana fata si completat freon la aerul conditionat). Acum am observat ca nu imi mai functioneaza nici becul de faza scurta pe dreapta, asta dupa ce am schimbat setul complet acum 2 luni (Philips).
E prea tarziu sa ma duc sa le fac gura acum dar mi se pare prea mare coincidenta, mai ales ca in urma cu vreo 2 ani am patit ceva similar, adica am observat ca nu imi mai merge claxonul dupa ce am scos-o din service; dar atunci am observat imediat si l-au schimbat pe garantie.
Este vorba de service-ul Alpha Motors din Constanta; de calitatea lucrarilor sunt multumit, dar dureaza mult pana cand aduc o piesa (o luna pentru o oglinda laterala), atitudinea personalului lasa de dorit uneori si ar mai fi faza asta ciudata cu mici defectiuni care apar imediat dupa ce o scot din service.
Aveti experiente similare cu Alpha Motors sau cu alte service-uri?

P.S.: Daca sunt off-topic, rog admin-ul sa mute mesajul unde considera. Multumesc!

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Mar 17-Iun-2008 12:55

Service-ul Citroen din Constanta e "renumit" pentru calitatea serviciilor oferite. E suficient sa arunci un ochi pe ce au mai scris alti forumisti despre ei si te vei convinge.

Nu stiu daca are vreo legatura cu problema ta referitoare la iluminarea panoului de climatizare, dar dupa cunostintele mele, capacul de vizitare pentru instalatia de freon se afla chiar sub panoul de climatizare.

Avatar utilizator
AndreiOniceanu
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Sâm 30-Iul-2005 12:20
Localitate: Constanta

Mesajde AndreiOniceanu » Mar 17-Iun-2008 13:01

vldst scrie:Service-ul Citroen din Constanta e "renumit" pentru calitatea serviciilor oferite. E suficient sa arunci un ochi pe ce au mai scris alti forumisti despre ei si te vei convinge.

Nu stiu daca are vreo legatura cu problema ta referitoare la iluminarea panoului de climatizare, dar dupa cunostintele mele, capacul de vizitare pentru instalatia de freon se afla chiar sub panoul de climatizare.


e tarziu acum sa ma duc la ei, au trecut 2 saptamani deja, fir-ar sa fie!
cum am fost mai mult plecat si nu am mers noaptea cu ea dupa ce am scos-o din service am observat de-abia acum... :(

Avatar utilizator
AndreiOniceanu
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Sâm 30-Iul-2005 12:20
Localitate: Constanta

update

Mesajde AndreiOniceanu » Sâm 05-Iul-2008 07:27

Am fost azi la alpha motors constanta si normal ca au negat cu vehementa ca ei ar fi putut cauza problema cu iluminarea. Mi-au cerut 250 RON "doar ca sa vada despre ce e vorba" pentru ca trebuie dezechipat tot bordul spun ei... Le-am zis sa fie sanatosi si am plecat scarbit. De becul de faza scurta ars la ei in service dupa ce schimbasem setul complet acum 2 luni nici nu le-am mai zis. Poate am eu un ghinion teribil si de fiecare data cand masina mea se apropie la mai putin de 500 m de service-ul lor se strica ceva minor... Atitudinea personalului este execrabila, le dau multe multe bile negre :(

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Sâm 05-Iul-2008 08:25

Ce haiosi sunt. Daca le trebuie 3 ore de manopera (250 RON) ca sa dea jos un radio CD si grila de pe centrul bordului, inseamna ca sunt niste tepari. Iti sta ceasul cand vezi la ce preturi se arunca...

Avatar utilizator
AndreiOniceanu
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Sâm 30-Iul-2005 12:20
Localitate: Constanta

Mesajde AndreiOniceanu » Sâm 05-Iul-2008 08:28

poate sa imi confirme cineva ca la verificarea aerului conditionat / completare freon se umbla prin zona panoului de climatizare?

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Sâm 05-Iul-2008 08:51

Am scris eu mai sus. Sub panoul de climatizare exista un capac taiat in plasticul de pe bord, care se poate extrage. In spatele capacului exista o tevusca pe unde cred ca se reumple instalatia de freon.

Avatar utilizator
AndreiOniceanu
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Sâm 30-Iul-2005 12:20
Localitate: Constanta

Mesajde AndreiOniceanu » Dum 06-Iul-2008 09:50

vldst scrie:Am scris eu mai sus. Sub panoul de climatizare exista un capac taiat in plasticul de pe bord, care se poate extrage. In spatele capacului exista o tevusca pe unde cred ca se reumple instalatia de freon.


Stiu ca ai scris tu mai sus, de fapt esti singurul care a raspuns si iti multumesc. Cautam si alte surse ca "jurnalistii" :)

Avatar utilizator
robistan25
pasionat
Mesaje: 537
Membru din: Lun 13-Aug-2007 22:09
Localitate: Ploiesti

Mesajde robistan25 » Dum 06-Iul-2008 10:08

Instalatia de freon se verifica/reumple numai pe la compartimentul motor. Exista pe conductele din aluminiu ale instalatiei de AC 2 supape( tur/retur) si cu ajutorul lor se reumple instalatia.

Avatar utilizator
AndreiOniceanu
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Sâm 30-Iul-2005 12:20
Localitate: Constanta

Mesajde AndreiOniceanu » Dum 06-Iul-2008 16:16

damn it! acum intru in dilema... astept si a treia sursa :)


Înapoi la “Electrica - C3”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern