cunsum mare ulei motor

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

raulinski
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Vin 26-Feb-2010 22:47
Localitate: zal

Mesajde raulinski » Sâm 20-Aug-2011 09:37

unde crezi k gasesc eu blocu motor numai???poate gasesc dar la pretul cu care as lua un motor intreg, si ar fi o munca in +, nu castig nimic, nici la RAR,ca din cate stiu seria de la motor e pe blocu motor.Inca mai am timp :D sa ma gandesc la variante,care e cea mai convenabila...

cornelioan
pasionat
Mesaje: 317
Membru din: Sâm 30-Dec-2006 15:08
Localitate: bucuresti

cunsum mare ulei motor

Mesajde cornelioan » Sâm 20-Aug-2011 12:04

Bloc motor gasesti la dezmembrari in Franta sau Spania si cred ca daca ai putin noroc, si in Romania. Pentru RAR nu ai nevoie decat de o factura a blocului.Daca iei un motor intreg nu stii niciodata ce este in el si cat de uzat este.

iuliu m.
pasionat
Mesaje: 370
Membru din: Mar 22-Apr-2008 23:13
Localitate: Alexandria

Mesajde iuliu m. » Sâm 20-Aug-2011 15:03

Salut,
Nu ai nevoie decat de o declaratie pe propria raspundere la un notar ca ai luat blocul motor de la targ sau l-ai gasit pe camp...
Nimic altceva.
Era mai bine sa iei o "englezoaica" cu totul, care este "inspaimantor" de ieftina, fiindca ai tot ansamblul zecilor de repere care alcatuiesc motorul intr-o stare cat de cat ok. Mai ales daca gasesti una sub suta de mii de km.
Am vazut exemplare si m-am ofticat, aproape, ca erau cu volan pe dreapta. Iar pretul era insignifiant.
Cat "jumatate de motor nou"...
Nu stiu de ce dar cred ca e mai bine decat sa "realcatuiesti" un motor in Rominica adaugand intr-una piese noi aftermarket la nenea mecanicu' de la curte, care n-are nici macar o dinamometrica, dar "imprumuta el" , "cand o fi sa strangem chiulasa" :lol: .......
Drumuri bune!

DiacSeby
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Dum 26-Ian-2020 08:27
Localitate: Bacau
Masina: Citroen C5

Re: salut. Eu am un c5 1.6 benzina 156 cp motor THP dupa2500 km raman fara ulei. am schimbat semeringu si tot consuma

Mesajde DiacSeby » Vin 31-Iul-2020 20:58

dan37hd scrie:Nu ai nici o problema cu motorul. Consumul de ulei la C5 este specific si normal indiferent de motorizare benzina sau motorina .Si eu m-am speriat inainte de a consulta mai in detaliu cartea. Am manualul in fata si spune asa la observatii : Se va controla nivelul de ulei periodic si de cite ori este nevoie dar mai ales atunci cind plecati la drum ..Se vor respecta indicatiile comunicate de computer de a ridica nivelul de ulei atunci cind se cere. Si acum atentie ! . Motoarele cu combustibil benzina au un consum de 0,5 litru ulei la 1000 km . Motoarele cu combustibil motorina au un consum de 1 litru ulei la 1000 km. Mai spune ca agreaza marca de ulei binestiuta a Citroen [Total] . si de aici deduci tu gama . Eu folosec 5w40 sintetic .altii 10w40 sintetic si consumul de ulei este tot asa . De cind am masina pot spune cu certitidine caci constructorii Citroen nu s-au iselat cu nimic la capitolul asta.

DiacSeby
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Dum 26-Ian-2020 08:27
Localitate: Bacau
Masina: Citroen C5

Re: cunsum mare ulei motor

Mesajde DiacSeby » Vin 31-Iul-2020 21:01

Salut ma confrunt cuo problema la citroen c5 di 2009 cu 180000 km motor 1.6 thp 156cp tocmai ceam schimbat semeringuei garnitura de chiuloasa tot din cauza uleiului dupa 2500 km seaprinde martoru ca nuam suficient ulei ami patit cineva asa ceva?

Andrew_em25
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Lun 06-Mai-2019 10:02
Localitate: Bistrita
Masina: Citroen c5

Re: cunsum mare ulei motor

Mesajde Andrew_em25 » Joi 29-Oct-2020 14:17

Buna ziua!
Sunt posesorul unui citroen C5 motor 1.6 thp 156cp cumparat la 104 000 km.
La primul schimb de ulei (10 000km) a consumat cam 700 ml de ulei cu specificatia ca uleiul era foarte negru (ca la un diesel).
Dupa al doilea schimb cu acelasi ulei (motul specific 0w-30) a consumat aceeasi 700 de ml in mai putin de 5000 de km si uleiul era la fel de negru.
Acum am facut al 3-lea schimb si am pus Ravenol VMP 5w-30 (astept sa vad daca se schimba ceva).
Mecanicii spun ca motorul suna bine si rotund la relanti. Dar uneori in mers la turatii mici are un trepidat si mers in suturi (de obicei la rece).

Astept pareri sau indicatii cu ce sa incep.
Va multumesc.


Înapoi la “Mecanica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv