Planetara dreapta

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

nocivu
pasionat
Mesaje: 119
Membru din: Dum 08-Mar-2015 18:45
Localitate: Usa
Contact:

Planetara dreapta

Mesajde nocivu » Joi 02-Iul-2015 18:50

Azi am schimbat rulment de la planetara dreapta era praf ( joc mare si facea urat la viraj stanga) toate bune si frumoase pana cand a inceput sa faca aceeas bataie ca cel uzat. la o curba mai inchisa nu mai tragea masina.
Initial am suspectat ambreiajul dar stand si gandind nitel in viteza intra foarte bine si usor dar nu pleca masina .
Bunnn, luat la impins dus in parcare oprit motor, prornit motor bag in viteza pleaca masina de pe loc , mers inainte si inapoi iar inainte spre loc de parcare iar nu mai pleaca masina de pe loc.
Eu personal suspectez ca a iesit planetara din cutie.
Are cineva alta idee sau dece a iesit.
Mai suspectez rulmentul care a intrat cam usor pe planetara cred ca cel vechi sa gripat si a frecat pe planetara modificand cota la ax si asta duce la iesirea planetarei din cutie, asta este parerea mea si numai a mea .
Rog un coleg care stie despre ce este vorba sa ma ajute cu ceva ideii.
O seara buna
[URL=https://matchnow.life]Actual Girls[/URL]

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Mesajde calorifer4 » Vin 03-Iul-2015 08:37

este imposibil ca planetara sa iasa afara din grup (nu ai fost depasit de propria roata nu?), rulmentul intermediar al planetarei se fixeaza cu 2 suruburi tip gheara de suportul planetarei (daca nu a fost prins e pa), mai mult ca sigur defectul la tine este capul de planetara la roata sau cutie.

calorifer4
pasionat
Mesaje: 371
Membru din: Mie 30-Mai-2012 18:24
Localitate: Focsani

Mesajde calorifer4 » Vin 03-Iul-2015 09:58

Ar mai fi ceva, daca nu cloncane, vibreaza sau bate in viraje si plecarea de pe loc, sigur sau dus dintii ori de pe planetra ori de pe butuc sau cel mai grav de la pinionul din grup :( (cutia de viteze mai are ulei/a fost schimbat, cutia rumega in mers?)
Am patit ceva asemanator cu o skoda 2 la care planetara din dreapta efectiv a fost din ''plastic'', dintii de la exterior fiind invizibili :lol:
Imagine

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Re: Planetara dreapta

Mesajde WLD » Vin 03-Iul-2015 12:20

nocivu scrie:Mai suspectez rulmentul care a intrat cam usor pe planetara cred ca cel vechi sa gripat si a frecat pe planetara modificand cota la ax si asta duce la iesirea planetarei din cutie, asta este parerea mea si numai a mea .
Rog un coleg care stie despre ce este vorba sa ma ajute cu ceva ideii.
O seara buna


Ai dreptate, asta e cea mai probabila cauza. Am patit-o si eu, nu la C5 ci la Xsara si alte vechituri, dar sistemul este similar. Trebuie readus rulmentul in pozitia lui normala de lucru, apoi se fixeaza pe respectiva pozitie cu cateva afturi de sudura.
Nu se sudeaza rulmentul, ci bucsa aceea care ar trebui sa-l tina la locul sau pe planetara.
In prealabil verifica integritatea rulmentului si a canelurilor planetarei.

nocivu
pasionat
Mesaje: 119
Membru din: Dum 08-Mar-2015 18:45
Localitate: Usa
Contact:

Mesajde nocivu » Lun 13-Iul-2015 14:17

Scuze pt intarziere
Nu este nimic dus uleiul este schimbat cutia nu cloncane in mers merge foarte frumos intra in viteze foarte bine, pur si simplu rulmentul vechi probabil sa gripat si sa rotit planetara in camasa lui si fand joc intre camasa si ax planetarei a intrat destul de usor pe planetara rulmentu din cauza asta a iesit planetara din cutie sa deplasat am rezolvato momentan pana ajung sa iau planetara .... sper sa ma tina 1 luna pana termin cu constructia casei sa ma misc local apoi o schimb. Rezolvare tras 2 puncte in argon la camasa rulmentului sa nu mai plece si prins si acea brida care tine rulmentul. Asta este doar temporar, dar acum nu mai are nici un fel de bataie. Sper sa reziste pana termin constructia ca altfel nu am cu ce sa ma misc :)
O zi buna
[URL=https://matchnow.life]Actual Girls[/URL]

marianmarian
pasionat
Mesaje: 941
Membru din: Mie 15-Dec-2010 19:00
Localitate: cernavoda

Mesajde marianmarian » Mar 14-Iul-2015 08:06

Frate la c5I,II planetara se scoate foarte usor din cutie,daca tragi de ia ai ocazia sa vezi ca curge ulei pe jos.Pentru informatii poti sa ma contactezi pe mobil.0766734944 / 0744482293.

nocivu
pasionat
Mesaje: 119
Membru din: Dum 08-Mar-2015 18:45
Localitate: Usa
Contact:

Mesajde nocivu » Sâm 25-Iul-2015 08:10

Poate un coleg sa ma ajute cu dimensiunile planetarei pe partea dreapta(cea lunga) am vazut ca sunt 2 lumgimi parca 940 si 960 cm din ce am vazut pe internet as vrea sa stiu care este cea pentru masina mea
Serie sasiu VF7RC9HZC76835286
[URL=https://matchnow.life]Actual Girls[/URL]

marianmarian
pasionat
Mesaje: 941
Membru din: Mie 15-Dec-2010 19:00
Localitate: cernavoda

Mesajde marianmarian » Sâm 25-Iul-2015 20:15

dute cu seria de sasiu si gasesti ,difera de la 2.0 litri la 1.6 si benzina.

dadada123
pasionat
Mesaje: 186
Membru din: Lun 28-Iul-2014 20:41
Localitate: romania, galati

Mesajde dadada123 » Dum 23-Aug-2015 10:35

cum schimb uleiu la cutia de viteze sau cum il completez ? :D


Înapoi la “Mecanica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187762
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos