unde gasesc sistemul hidraulic

sfere, dozatoare, pompe, LDS, etc Âşi tren de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Vin 19-Dec-2008 19:32

pai pt ca si cand coboara, coboara cu ajutorul pompei, adica nu doar se deschid niste valve, ci pompa creeaza presiune...
nu spun ca e pompa, nu stiu asta... presupun insa, ca daca nu se aude, e ceva din comanda pompei...
si da, masina se ridica intai din spate si apoi din fata...
si eu am patit exact acelasi lucru, s-a ars siguranta in timpul ridicarii si a ramas de fund in sus...
si mai e si logic, pe ridicare presiunea creata e mult mai mare decat pe coborare, lucru care face ca motorul ca ia curent mai mare...si daca se intampla sa fie "pe duca" (nu spun ca e asa, presupun doar) atunci se poate explica asa...

imi pare rau ca folosesti genul asta de exprimare...'om vorbi noi pe langa subiect, dar exact succesiunea asta mi s-a intamplat mie...si nu eram deloc atunci, pe langa subiect....

o seara buna, marius...

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Mesajde sandor mihai » Vin 19-Dec-2008 20:12

din ce a zis rottweiler eu am inteles altceva.ca doar partea din spate era cu probleme adica nu raspundea la comenzi, ceea ce excludea pompa.dar se pare ca s-a intimplat ceva dupa.ce vroiam eu sa va zic, ce am patit acum citeva zile a fost ca din cauza potentiometrului spate pompa mergea 5 secunde la fiecare minut.dimineata bateria era moarta.inainte sa-l schimb pompa era fierbinte nu puteai tine mina pe ea.l-am intrebat pe un prieten de la citroen si mi-a confirmat ca asa se manifesta in cazul defectarii potentiometrului,merge intr-una.probabil ca asta s-a intimplat si aici.
mesershmith, :lol: .
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Vin 19-Dec-2008 20:19

am inteles...
e ok...

rottwailer
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Mar 19-Aug-2008 10:54
Localitate: SIBIU

Mesajde rottwailer » Vin 19-Dec-2008 21:04

mesersmith scrie:bun, daca pe ecran iti arata animatia pt ridicare/coborare, trebuie sa verifici siguranta pt pompa hidraulica...
demontezi capacul blocului electronic de deasupra bateriei(spe sofer), acolo vei gasi un bloc cu sigurante si tot felul de kestii...
te uiti cu atentie pe marginile acelui bloc, intre el si carcasa lui, snt niste cleme pe care trebuie sa le actionezi cu o surubelnita, astfel incat sa iasa acel bloc...
in laterala lui, catre farurile masinii, vei vedea parca 10 sigurante...ultima din dreapata este pt pompa hidraulica...
verific-o, este de 40 A si daca e arsa, schimb-o...
vezi ca in momentul deschiderii unei usi, se actioneaza pompa, prin urmare sa fii pe faza, pt ca daca e ars motorul de la pompa iti va arde siguranta...

e posibil sa fie doar asta...
daca ti-o arde inca o data, e motorul de la pompa si nu te sfatuiesc sa te apuci singur de el, decat daca ai ceva cunostinte de shurubarit...

daca te hotarasti sa dai motorul jos, spune-mi si iti voi spune fiecrae pas pe care tre sa-l faci....


Esti un dragut! Iti multumesc si sper sa pot face ceva dar depind de vremea de afara si masina-i in strada. Oricum am sa te sun si sa-ti spun ce am facut. Era sa uit!Atia de la service mi-au un cod "CITROEN C 5- Bloc hidraulic 5277F1" si mi-au zis ca ar fi ce-mi trebe mie!? Dar parca nu prea am incredere. Weekend placut din Sibiu, Stefan.

rottwailer
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Mar 19-Aug-2008 10:54
Localitate: SIBIU

Re: hidraulia

Mesajde rottwailer » Vin 19-Dec-2008 21:16

sandor mihai scrie:
rottwailer scrie:
mesersmith scrie:te tog sa descrii pe larg ce nu face si ce face masina si o sa incerc sa te ajut...
am ceva experienta in hidraulica de pe c5-ul meu....


Am ramas ridicat de fund si nu mai cobora partea din spate. Apoi l-am dus la service, mi l-au coborat de fund si mi l-au dat acasa zicand ca pana gasesc bloc hidraulic ma pot da pe el dar sa nu il mai ridic si cobor. Pe mine m-a pus naiba sa-l mai ridic odata si apoi sa-l aduc inapoi si a doua zi l-am gasit cazut la 10 cm. de pamant si asa a ramas pana in ziua de azi. Nu mai vrea sa se ridice nici cu slujbe... e ca la 70 de ani. Nu se mai ridica da' ce fain atarna... :) Scuze ca n-am mai cercetat topicul dar imi luasem orice speranta de ajutor. Te salut, Stefan.

daca a ramas ridicata de fund e clar ca asta nu e de la pompa ,nu?ce are pompa cu coborirea masinii? cel putin logic ar fi asa.
apoi, citez" m-a pus naiba sa-l mai ridic odata".banuiesc ca nu a ridicat masina cu prietenii ci cu ajutorul pompei electrice din dotare care deci ...merge.
intrebarea mea e de ce discutati pe linga subiect cind se pare ca problema e cu totul alta.


Deci! (Parca as fi Vanghelie :).Dupa ce am fost la service si mi-a coborat fundul pe pozitie normala. Ala de acolo mi-a zis ca pot sa o iau din service dar sa nu mai umblu la butoanele de coborare si urcare. Si apoi, la putin timp, am ridicat cu totul masina in sus pe maxim, din butoane pt ca trebuia sa bag niste brate hidraulice sub citro. L-am lasat apoi pe normal. Am mai mers un pic cu masina sa zic vreo 30 km prin Sibiu si a doua zi era cazuta... Acum m-am exprimat mai bine?!

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Mesajde sandor mihai » Vin 19-Dec-2008 21:50

rottwailer,nu i-ai intrebat mai concret pe cei de la service ce e"bulit" cum zici tu?eu prin sistem hidraulic (m-am uitat foarte atent la ce ai scris tu)inteleg un intreg, un tot unitar din care face parte si pompa si sfera si tevile si telescopul si lds-ul si etc.sper ca m-ai inteles.deci nu se poate strica sistemul hidraulic,e o formulare nu tocmai inteligenta daca asa ti-au spus cei de acolo.daca e cazul eu am ceva piese dar mai intii trebuie sa identifici cit mai exact problema.succes!
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

rottwailer
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Mar 19-Aug-2008 10:54
Localitate: SIBIU

Mesajde rottwailer » Sâm 20-Dec-2008 00:05

sandor mihai scrie:rottwailer,nu i-ai intrebat mai concret pe cei de la service ce e"bulit" cum zici tu?eu prin sistem hidraulic (m-am uitat foarte atent la ce ai scris tu)inteleg un intreg, un tot unitar din care face parte si pompa si sfera si tevile si telescopul si lds-ul si etc.sper ca m-ai inteles.deci nu se poate strica sistemul hidraulic,e o formulare nu tocmai inteligenta daca asa ti-au spus cei de acolo.daca e cazul eu am ceva piese dar mai intii trebuie sa identifici cit mai exact problema.succes!

Ba am intrebat Mihai! Astia de la Sibiu is catastrofe. Altceva sa-mi spuna decat ca masina este neantretinuta, n-au stiut sa spuna. Mi-au dat cu chiu cu vai un cod dupa 4 luni si gata!

Avatar utilizator
gropitzabogdan
pasionat
Mesaje: 812
Membru din: Lun 29-Sep-2008 19:50
Localitate: Alba Iulia, Cluj Napoca
Masina: Peugeot 407 2.0 HDi
2: Citroen C5 2.0 HDi
3: Citroen C4 1.6 HDi

Mesajde gropitzabogdan » Joi 08-Ian-2009 15:57

am fost si eu la sibiu la citro.... dezamagit.. sunt pe langa cei de acolo !! ;) in bucuresti parca mai mai stiu cate ceva..dar sibiuu dezastru !! :| ..

rottwailer
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Mar 19-Aug-2008 10:54
Localitate: SIBIU

de kkt

Mesajde rottwailer » Joi 08-Ian-2009 20:21

gropitzabogdan scrie:am fost si eu la sibiu la citro.... dezamagit.. sunt pe langa cei de acolo !! ;) in bucuresti parca mai mai stiu cate ceva..dar sibiuu dezastru !! :| ..


Asa-i Bogdane! Te-ai convins si ma bucur. Sa le spunem si altora! Ocoliti Citroen Sibiu!!!!!!!!!!! :evil:
Este ca-n subiect!!! :idea:

Avatar utilizator
gropitzabogdan
pasionat
Mesaje: 812
Membru din: Lun 29-Sep-2008 19:50
Localitate: Alba Iulia, Cluj Napoca
Masina: Peugeot 407 2.0 HDi
2: Citroen C5 2.0 HDi
3: Citroen C4 1.6 HDi

Mesajde gropitzabogdan » Joi 08-Ian-2009 20:28

la sibiu am fost de doua ori si cand am scos masina din service tot asa ..nereparata....aveam o simpla treaba ..resetat computer.. imi aparea "unblock filter diesel " (schimbat filtru de motorina si a ramas eroarea, care pana la urma mi-a disparut singura dupa 3 zile de stat ) .. si au zis ca tre sa cumpar fap pt treaba asta(28 mil + liqid 100euro ;) ) !

a doua faza: imi facea urat amortizoru... si iara la fel mi-a cerut 20 de mil ...care l-am rezolvat cu un spray de 30 lei :D ..

respect

Adrian Cristea
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Mar 17-Mar-2009 10:37
Localitate: Bucuresti

Mesajde Adrian Cristea » Dum 22-Mar-2009 10:10

Ai rezolvat pana la urma cu defectiunea? ce avea C5-l tau?

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Dum 22-Mar-2009 10:57

chiar asa, ne-ai lasat neteminati aici...
nu-i frumos... [-X


Înapoi la “Hidraulica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib