zgomot spate

sfere, dozatoare, pompe, LDS, etc Âşi tren de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
neloo71
simpatizant
Mesaje: 78
Membru din: Lun 02-Noi-2009 21:30
Localitate: braila

zgomot spate

Mesajde neloo71 » Lun 25-Noi-2013 18:28

De ceva vreme cand dau intr-o denivelare mai in forta, se aude un zgomot metalic pe roata din spate drapta,parca ar da cineva cu ciocanul. Stie cineva care ar putea fi cauza? Multumesc anticipat
dornic de cunoastere al acestei marci

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Lun 25-Noi-2013 19:33

Din cate povestesti tu, pare a fi defect sistemul de rulmenti din bascula spate, problema cunoscuta la grupul PSA.
Un kit este in jur de 200-250 ron.

andreiandy333
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Mar 03-Ian-2012 18:28
Localitate: Ploiesti

Mesajde andreiandy333 » Dum 29-Dec-2013 22:59

Va salut.Aceeasi problema o am si eu de vreo 2 ani,atunci am si schimbat acesti rulmenti de care spui tu (am dat 800 de lei cu manopera...),
insa vreau sa mentionez ca nu a disparut problema, se aude un bocanit infundat la fiecare denivelare (roata spate dreapta).Ceea ce e ciudat este ca atunci cand ridic masina (oricare din cele doua pozitii peste cea de mers normala) nu se aude nimic cand trec peste denivelari.
A mai intalnit cineva problema asta?Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Dum 29-Dec-2013 23:48

Zgomotele mai pot aparea si de la bucsele care sustin intreaga punte pe masina. Eu le-am strans putin si au disparut niste zgomote pe care le aveam mai demult.

neneabe
simpatizant
Mesaje: 99
Membru din: Lun 14-Oct-2013 19:20
Localitate: BUCURESTI
Masina: c5 III, exclusive 2.0hdi
2: ex c5 I 2.0hdi

Mesajde neneabe » Dum 13-Apr-2014 16:05

Salut,
Am si eu o problema asemanatoare dezvoltata recent la c5 I.
Scoate zgomote metalice in spate dreapta atunci cand am 2 sau 3 pasageri in spate la denivelari , gropi sau in viraje.
De asemenea, fara niciun pasager , scoate ocazional acelasi zgomot cand urc o rampa si virez, deci atunci cand greutatea masinii este lasata pe puntea spate
Poate fi aceeasi problema sau e sfera dusa?
Ms.

paulsebastiant
pasionat
Mesaje: 109
Membru din: Mie 14-Noi-2012 17:35
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde paulsebastiant » Dum 13-Apr-2014 16:48

am avut aceeasi problema. era din etrieri. dat jos, schimbate arcurile, placutele, curatat etrierii si suportii, asta cu toate ca rulmentii punte spate sunt noi.

ioan
just curious
Mesaje: 16
Membru din: Joi 24-Apr-2014 12:04
Localitate: suceava

Mesajde ioan » Joi 24-Apr-2014 19:30

aceias problema o am si eupe partea dreapta,nu stiu la voi care este problema dar la mine este desprins arcul sau telescopu hidraulic { nu stiu cum ai spune sigur} din punte ,asa cand te uiti nuti dai seama ca problema este an interierul mansonului de cauciuc,eu am urcaro pe cric am dat roata jos, am inceput sa trag in sus si in jos de tambur auzeam un trosnit ma gandeam ca sunt rulmenti ,am rugat un coleg sa traga de tambur si eu mam bagat sub masina cand am pus mana pe manson am simtit bataia din capul tijei problema asta o am de 1 an am facut itp si nu au depistato ea trosneste atunci cand urci o bordua sau o denivelare roata se lasa in jos siapoi cind revine face bataia am ancercat sa desfac mansonul si am vazut ca curge ulei si mam lasat pagubas deocamdata

Avatar utilizator
gropitzabogdan
pasionat
Mesaje: 812
Membru din: Lun 29-Sep-2008 19:50
Localitate: Alba Iulia, Cluj Napoca
Masina: Peugeot 407 2.0 HDi
2: Citroen C5 2.0 HDi
3: Citroen C4 1.6 HDi

Mesajde gropitzabogdan » Joi 24-Apr-2014 20:19

Si la mine face la fel. Unde gasesc kitul de reparatie cu 200 RON si omul potrivit care stie sa rezolve?


Înapoi la “Hidraulica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib