Problema ABS/esp si suspensie hidraulica citroen c5

sfere, dozatoare, pompe, LDS, etc Âşi tren de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Floryn23
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Vin 19-Dec-2014 18:44
Localitate: Titu,Dambovita

Problema ABS/esp si suspensie hidraulica citroen c5

Mesajde Floryn23 » Vin 19-Dec-2014 18:59

Salut..am achizitionat de curand un citroen c5 2006 hdi 109cp...problema este ca intr-o zi au inceput senzorii so ia razna....mai intai mi sa aprins senzorul abs si cel esp,,iar apoi mi-a dar eroare la suspensia hidraulica..ami spunea ca sa merg ,max 90/h...care ar putea fii cauza...mentionez ca ambele sau aprins instant dintr-o data...am incercat sa vad daca se mai salta masina si nu mai mergea...cat si la abs am pus o frana mai brusc si abs-ul nu-mi mai intra,am plecat si cu scart d pe loc si nici asr nu mai merge...care ar fii cauzele..si la ce ar tr sa ma astept...si as mai dorii sa mai stiu ceva..daca am luat bateria instat dupa masina....afecteaza ceva sau cu timpul ceva la masina..stima

romi74
simpatizant
Mesaje: 48
Membru din: Mie 11-Mai-2011 16:25
Localitate: piatra neamt

Mesajde romi74 » Sâm 31-Ian-2015 17:47

eroarea de la ABS s-a datorat senzorului de la roata dreapta spate. Doar dupa ce l-am inlocuit a dispoarut eroare. Cat despre ESP am aceiasi problema. Nu stiu de la ce poate fi.

romi74
simpatizant
Mesaje: 48
Membru din: Mie 11-Mai-2011 16:25
Localitate: piatra neamt

Mesajde romi74 » Sâm 31-Ian-2015 17:49

am pierdut pe drum o bucata de fraza :) - trebuia inceput cu: la masina mea eroarea de la ABS ......

Avatar utilizator
SPF
pasionat
Mesaje: 318
Membru din: Mie 16-Dec-2009 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde SPF » Dum 01-Feb-2015 07:09

Eroarea poate fi de la senzorul ESP/ASR (cred ca confunzi cu ABS) din spatele volanului.

Nu costa decat 1300 de lei.


Eu tot incerc sa gasesc unul sh bun, sa fac un test macar, inainte sa dau o roaba de bani si sa descopar ca nu e ala.

romi74
simpatizant
Mesaje: 48
Membru din: Mie 11-Mai-2011 16:25
Localitate: piatra neamt

Mesajde romi74 » Dum 01-Feb-2015 12:14

daca apare eroare la ABS apare si eroarea la ESP. Asa cum am vazut/citit ESP-ul isi ia informatii din computerul de ABS, iar daca acesta nu functioneaza corect atunci apar ambele erori.
In cazul meu am eroarea de ESP de ceva vreme si mentionez ca am verificat tot ce se putea: senzor unghi volan, cablaje, am inlocuit tot sitemul din spatele volanului cu unul care functiona si degeaba. In momentul in care a aparut eroarea de la ABS acesta a incetat sa functioneze. Era din cauza unui senzor - dreapta spate. Dupa inlocuire eroarea a disparut.

Citind pe forumurile straine am observat ca eroarea ESP poate aparea si de la functionarea defectuasa a turbinei, a injectoarelor, a vacuumului etc. Calculatorul sesizeaza ca masina nu functioneaza in parametri si cica ar fi posibil sa dea eroare in ESP (am desfacut toate furtunasele de vacuum, am curatat tot si degeaba). Paote are cineva o sitatie asemanatoare.....


Înapoi la “Hidraulica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187679
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS