BATAIE SPATE DREAPTA

sfere, dozatoare, pompe, LDS, etc Âşi tren de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Mesajde sandor mihai » Vin 08-Feb-2008 23:30

nicum scrie:@Prise: sfera nu "bate", nu are ce. Intr-adevar daca sfera e descarcata, masina e mai rigida pe partea respectiva si de aici senzatia de "bataie". problema ta e alta. Poate ne dai mai multe detalii: cind apare bataia respectiva, cind dispare, etc.

@urzica: poate ai mers cu masina pe treapta a 3-a de inaltime.

asta ca fapt divers.am intilnit doar 2 sfere care bateau.erau la bx, la masini foarte vechi si pe spate.dupa verificarea rulmentilor,bucsilor,telescopului am descoperit cu surprindere ca sfera producea un zgomot ciudat probabil din cauza vechimii .
dar in cazul de fata asta e aproape exclus.eu zic sa va obisnuiti pt.ca c5-ul are o suspensie mult mai dura decit alte citroen-uri cu sfere,nu cred ca puteti face mare lucru decit sa incercati sa puneti niste sfere de bx. cu supapa mai mare de proba.eu i-am pus la unu ca si-a pierdut sfera din spate si singura diferenta a fost ca masina era putin mai moale pe partea respectiva.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
darian
pasionat
Mesaje: 264
Membru din: Mie 25-Oct-2006 08:05
Localitate: Bistrita

Mesajde darian » Lun 18-Feb-2008 18:09

Am avut aceleasi simptome si am constatat ca partea care acopera roata de rezerva e dintr-un plastic acoperit cu mocheta si ca in partea dreapta se sprijina de un opritor negru (opritorul e fixat cumva de caroserie) si ca de fapt de acolo vine zgomotul. Pt moment am pus o laveta dar e o solutie de moment. Intentionez sa lipesc un burete sa vad rezultatele.

Marius Chis
simpatizant
Mesaje: 62
Membru din: Vin 07-Sep-2007 14:15
Localitate: Cluj Napoca

Bataie dreapta spate

Mesajde Marius Chis » Dum 24-Feb-2008 17:47

Asa cum am scris pe pagina anterioara am si eu bataia cu pricina.
Am fost la service-ul de aici si se pare ca era de la haion. A mai trebuit reglat si acum nu mai bate la fel de tare. In rest la ridicare si verificare bucsi, rulmenti spun ca e in regula. Se mai aude, dar nu e la fel de deranjant si nu se transmite in toata masina. In schimb trebuie sa trantesc mai tare haionul sa se inchida...
O sa verific si eu problema de la capacul de pe roata de rezerva.

Avatar utilizator
gropitzabogdan
pasionat
Mesaje: 812
Membru din: Lun 29-Sep-2008 19:50
Localitate: Alba Iulia, Cluj Napoca
Masina: Peugeot 407 2.0 HDi
2: Citroen C5 2.0 HDi
3: Citroen C4 1.6 HDi

Mesajde gropitzabogdan » Sâm 04-Oct-2008 12:33

la mine nu se aude nimic pe spate.... doar in fata am niste batai care ma enerveaza! am fost la un service( nu citroen) si tre sa fac comanda de bieleta si totul se rezolva..!!


Înapoi la “Hidraulica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib