Suspensie iarna

sfere, dozatoare, pompe, LDS, etc Âşi tren de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

videosuzy
pasionat
Mesaje: 407
Membru din: Dum 30-Iul-2006 00:29
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5, benzină 2.0, Hydractive 3+

Mesajde videosuzy » Dum 31-Aug-2008 04:19

Bear scrie:Ultima treapta la C5 esta doar ca sa bagi cricul sub ea("service only" cum scrie in carte)! Asa ca, totusi, nu te poti astepta sa fie prea moale pentru ca nu a fost facuta pentru rulat pe drum! Asta nu inseamna ca nu se poate folosi pentru a iesi dintr-o situatie limita... o bordura, un obstacol, etc. Oricum n-ai cum sa mergi prea mult cu sub 10 km/h...


Am mers spre Platoul Bucegilor, pe drum forestier, 15km pe treapta de 10km/h...sub aceasta treapta imi era imposibil sa ajung acolo...De ce am continuat drumul daca am vazut ca e aproape impracticabil "muritorilor"??? Pemntru ca nu a fosta asa de la inceput, ci ultima portiune era in reparatii capitale, cu sleauri de excavator...intoarcerea era imposibila din cauza haului de pe o parte si a peretelui abrupt de pe partea cealalta...Sanatate celui care a inventat aceasta suspensie care ma face mult mai sigur pe mine, oferindu-mi sansa de a fi un pic "peste ceilalti" cu patru roti...

Cata

Avatar utilizator
Bear
pasionat
Mesaje: 386
Membru din: Mar 11-Sep-2007 23:42
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde Bear » Dum 31-Aug-2008 15:12

Asemenea situatii sunt destul de rare... Nu e recomandat sa rulam pe ultima treapta, dar daca nu ai de ales... Am patit-o si eu si am folosit-o de cateva ori - fara probleme! E o suspensie foarte buna si rezistenta totodata. Asta face din C5 o masina deosebita!
Passion pour C5

videosuzy
pasionat
Mesaje: 407
Membru din: Dum 30-Iul-2006 00:29
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5, benzină 2.0, Hydractive 3+

Mesajde videosuzy » Vin 12-Feb-2010 18:20

Revin cu "suspensia"dupa doi ani...m-am mutat intr-un cartier nou in Domnesti (pe langa Bucuresti, pentru cei ce sunt din alte zone decat cea a capitalei). Inca o data aduc elogii acestui tip de suspensie care m-a ridicat in ochii noilor vecini (din pacate pentru ei, au lasat masinile in curte si au apelat la "bunavointa" mea pentru a-i scoate la "bulivar birjar")... Ca sa fiu mai explicit, de cand a venit acest anotimp (drag celor mici si nu numai) zona Domnesti s-a transformat intr-o zona montana: zapada cat cuprinde (munti intregi), vile pe masura, derdelusuri (mai putin partii de schi) fapt ce da batai de cap celor maturi si totodata posesori de autoturisme de oras...A trece peste sleaurile sau podurile de zapada (gheata) a devenit o banalitate pentru un posesor de C5, insa o adevarata surpriza pentru un posesor al "suspensiei de tabla", adica inerta (la cheremul "podelei")...
N-are sens sa povestesc emotia traita atunci cand credeam ca ramanem impotmoliti in muntii de zapada si satisfactia pe care am avut-o atuci cand vedeam cum sare zapada in toate partile (offroad autentic). GATA...sunt pe un forum C5 si toti stiti avantajele acestei suspensii...

Stima

Avatar utilizator
Bear
pasionat
Mesaje: 386
Membru din: Mar 11-Sep-2007 23:42
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde Bear » Sâm 13-Feb-2010 16:41

Intr-adevar asa este! Ai mare dreptate!
Passion pour C5


Înapoi la “Hidraulica - C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11708
    Cel mai nou membru Ibr_subaib